Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

„Mini-kupusijadu” u Futogu ulepšalo 200 mališana

02.11.2019. 09:55 10:02
Piše:
Foto: Dnevnik (S. Šušnjević)

Manifestacija „Mini-kupusijada” održana je u petak u OŠ „Miroslav Antić” u Futogu, a oko 200 mališana je učestvovalo u ovogodišnjem programu. Kako je za naš list rekla koordinatorka manifestacije Dijana Kockarević, „Mini-kupusijada” prati veliku „Futošku kupusijadu”, a razlikuje se po tome što je program namenjen deci koja rastu okružena u poljima kupusa.

– Ugostili smo mališane iz svih vrtića u Futogu, kao i decu iz susedne OŠ „Desanka Maksimović”, a od prošle godine su naši prijatelji i drugari iz OŠ „Veljko Petrović” u Begeču – kazala je naša sagovornica. – Takođe su s nama i naši dragi gosti iz Doma za decu i omladinu ometenu u razvoju iz Veternika, kao i OŠ „Sveti Sava” iz Žitišta, koji su se predstavili s horom i tamburaškim orkestrom. Novina ove godine je promocija knjige „Bajka o Futoškom kupusu”, koja je nastala u ovdašnjem vrtiću „Crvenkapa”. 

Po njenim rečima, kulturno-zabavni program je osmišljen tako da se svi gosti, ali i domaćini, predstave nekom tačkom u trajanju od tri minuta, a nakon zabavnog dela organizovane su i dve radionice. Oni sa sportskim duhom učestvovali su u sportskom poligonu, dok je za male umetnike osmišljena likovna radionica. Tokom zabave, u kuhinji se krčkao „Mikin domaćinski kupus” u velikom kazanu za sve prisutne, a pokrovitelj je Udruženje „Futoški kupus”.

– Moja grupa je odabrala pesmu „Kako rastu mala deca” i zajedno smo pripremili plesnu tačku, uz koju ćemo i pevati – rekao je Filip Berbakov iz predškolske grupe vrtića „Biberče” pred nastup. – Nije nam bilo teško da se pripremimo i jedva čekam da pokažemo drugarima šta smo im to pripremili.

Tokom razgovora s Filipom, spazili smo devojčicu s notesom i olovkom, koja obilazi prisutne i razgovara s njima, beležeći pomno svaku reč. Zaintrigirani o čemu se radi, prišli smo da porazgovaramo s njom.

– Mi smo kolege, pošto sam i ja novinar, pohađam novinarsku sekciju koju je pokrenula moja razredna Marina Ustić Pleša – poručila nam je Dunja Stošić, koja pohađa peti razred u OŠ „Miroslav Antić”. – Intervjuisala sam nekoliko štićenika Doma u Veterniku, ali sam uspela da razgovaram i s učenicima Baletske škole „Studio dens”. Članak ćete moći da pročitate u našim školskim novinama „Čuperak”, koje izlaze u sklopu novinarske sekcije.

S obzirom na to da je od ove godine u pomenutoj školi uveden novi predmet Preduzetništvo, nastavnica srpskog jezika Zorica Đurić kaže da su u skladu s tim došli na ideju da prva akcija bude posvećena obnovi boravka. 

– Pošto se približavala manifestacija „Futoška kupusijada”, kao i naša „Mini-kupusijada”, došli smo na ideju da pravimo beyeve i magnetiće, da bismo od njihove prodaje prikupili novac i realizovali tu našu prvu misiju – kazala je naša sagovornica. – Da bismo uopšte mogli da ih napravimo, svi smo se u školi organizovali i skupili dovoljno novca za 1.000 beyeva. Nadam se da ćemo uspeti tokom ova dva dana sve da ih prodamo, da bi naš boravak ponovo zasijao u punom sjaju.

Po rečima direktora OŠ „Miroslav Antić” Nemanje Joviševića, velika je čast biti domaćin takve značajne manifestacije već sedmu godinu zaredom, a ovogodišnja manifestacija je ugostila rekordan broj učesnika do sada. 

Srednjoškolci vredni

Juče smo obišli i đake Poljoprivredne škole u Futogu, da bi nam otkrili koliko su naporne bile pripreme za ovogodišnju jubilarnu „Futošku kupusijadu”. Kako nam je rekao Cvijetin Sekulić iz četvrtog razreda opšteg smera, pripreme su trajale desetak dana i nije bilo nekih velikih problema. Radi se priprema i sečenje kupusa, priprema se materijal za aranžiranje, nakon čega se pristupa samom ukrašavanju, a spremili su fijaker i šinska kola, u kojima će kupus biti izložen.

– Nije mnogo teško, najviše vremena ode na organizaciju posla, dok je konkretan rad daleko brži i dosta interesantniji – kaže Slađana Popin, takođe učenica četvrtog razreda opšteg smera, dodajući da su svi doneli poneki proizvod od kuće, da bi aranžman bio šarolik. 

I. Bakmaz

 

Projekat „Prigradska naselja – Od osnivanja do budućnosti” je sufinansirao Grad Novi Sad, a stavovi izneti u podržanom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio novac.

Piše:
Pošaljite komentar