Mesto gde su dijagnoze po strani
Udruženje građana „Patrija” postoji od 2013. godine, kada je nastalo u Čurugu pri Domu za duševno obolela lica, ali od lane se preselilo u Novi Sad i sada tu radi s osobama s psihičkim poteškoćama.
Usluge koje pruža svode se na komunikaciju između zajednice i ljudi kojima je potreban neki vid podrške. Stoga su i osnovali Klub za osobe s psihičkim poteškoćama, u okviru kojeg se svakog utorka od 15 do 16 časova svi zainteresovani sastaju u prostorijama Društvenog centra „Izađi” u Šafarikovoj ulici 7.U to su uključeni studenti s Odseka za psihologiju, njihovi profesori, kao i nekadašnji socijalni radnici iz Doma u Čurugu.
– Shvatili smo da bi trebalo pružiti podršku i ljudima u Novom Sadu da ne bi bili smešteni u ustanove – kaže članica Udruženja „Patrija” Marijana Ristić. – Zasad Klub funkcioniše dosta dobro i mislimo da je pun pogodak što smo se prebacili ovamo. Na susretima stavljamo dijagnoze po strani i gledamo druge ljudske kvalitete, pristupajući svima kao ravnopravnim članovima. To svima godi. Na radionicama se priča o poteškoćama s kojima se svi svakodnevno susreću, ali se i gledaju filmovi i debatuje o tome. Klub nije zatvorenog tipa te je dobrodošao svako ko želi da nam se priključi.
Udruženje je član neformalne grupe „Panonska platforma za ljudska prava”, a odnedavno je sklopilo saradnju i s magazinom „LiceUlice”, koji u fokus stavlja marginalizovane ljude i daje im priliku da prodajom tog lista zarade 50 odsto od ukupnog prihoda.
– Formiranjem kancelarije u Novom Sadu otvorila su se vrata i mogućnosti da se mreža tih prodavaca proširi i da uključimo druge zainteresovane ljude – kaže članica „Patrije” Milena Gatarić, dodajući da su trenutno uključene i osobe iz Svratišta za beskućnike, mimo štićenika Doma u Čurugu. – I dalje smo u fazi regrutovanja prodavaca, tako da svi zainteresovani slobodno mogu da nam se jave.
Sve informacije o tome mogu se pronaći na „Fejsbuk” stranici „Udruženje građana Patrija”, pozivom na broj 066/50-79-252 ili odlaskom u Klub svakog utorka od 15 do 18 časova.
– Novac koji dobijaju nije najbitnija stvar, već su važni prilika za druženje, mogućnost da upoznaju nova lica, posete neke manifestacije u gradu i slično, što potenciramo na sastancima – navodi Milena Gatarić.
Prodavce magazina „LiceUlice” svakodnevno možete pronaći na nekoliko lokacija u Novom Sadu – u Dunavskoj ulici, Zmaj Jovinoj, kod Srpskog narodnog pozorišta, Futoške pijace, u Kampusu..., a jedan primerak košta 200 dinara.
L. Radlovački