Mesto gde se ideja pretvara u stvarnost
Inicijativa „OPENS 2019” beleži godinu postojanja i neprestano teži ka stvaranju prostora koji slavi energiju mladih, unapređuje njihovu kreativnost, podržava ideje i unapređuje saradnju s tvorcima politike.
U okviru „OPENS”-a zato funkcioniše i Omladinski klub, koji okuplja mlade, a kad je reč o trenutnim aktivnostima, najaktuelnija je promocija pokrajinskog projekta „OPENS otvara vrata”.
“Pokušavamo da pratimo šta je mladima zanimljivo i osluškujemo njihove predloge. Trudimo se da ta komunikacija bude dvosmerna. Uspešno promovišemo „OPENS” u Novom Sadu, ali želimo da izađemo i van tog okvira te ćemo u sklopu projekta obići devet gradova u Vojvodini, a sve u saradnji s kancelarijama za mlade u tim mestima“, objasnila je koordinatorka omladinskih aktivnosti Dejana Baltes.
Osim što mladi u taj prostor dolaze sa svojim idejama, Omladinski klub „OPENS” i sam organizuje različite aktivnosti. Svakog utorka održavaju se redovni sastanci s volonterima, a tu su i radionice na razne teme. Škola preduzetništva, karijerno informisanje, asertivna komunikacija, pisanje CV-ja, ali i kreativnost neke su od tema, a cilj je da mladi steknu veštine koje će im kasnije pomoći.
“Nedavno je počela interaktivna radionica bazične obuke fotografije, na koju se prijavilo dvadesetak mladih. Zamišljena je više kao iskustvena, odnosno učesnici radom stiču znanja. Prijavljeni nemaju opremu, a ovde imamo dva profesionalna foto-aparata. Meni je izuzetno drago što ih to ne sprečava da dođu“, priča Dejana.
Predstavnici Omladinskog centra „OPENS” svoje aktivnosti promovišu i posetom obrazovnim institucijama te su do sada obišli Visoku poslovnu školu i Srednju medicinsku.
„Trudimo se da idemo u susret mladima. Još nisu svi upoznati s postojanjem ovakvog mesta, možda zbog toga što nije u centru grada, ali ideja i jeste da ne bude sve u centru, jer život se odvija svuda. U planu je i veliki omladinski centar od 2.000 kvadratnih metara u Kineskoj četvrti, a naša želja je da sve to bude samoodrživo, u čemu važnu ulogu igraju mladi koji imaju svoje ideje. Meni je zanimljivo da s njima razgovaram o tome šta misle o volonterizmu“, priča naša sagovornica.
Iskustva su pokazala da deo mladih volonterizam shvata kao „rad za y” ili iskorišćavanje.
„Želimo da promenimo zapažanja mladih kada je volonterizam u pitanju i da razumeju koncept aktivizma, a jednako je značajna i njihova motivacija. Želimo da ih što više informišemo o mogućnostima koje imaju i kako se mogu uključiti u volonterizam kao lep i human način života, altruistički momenat davanja sebe i svog vremena zajednici jer utisak je da oni imaju vrlo malo volonterskog iskustva. Trebalo bi kod njih buditi taj duh, pri čemu je vrlo značajan korak i program koji sprovodimo zajedno s „Evropskom prestonicom kulture 2021”, a to je „Novosadski volonterski servis”. Naša želja, ali i obaveza je, da probudimo svest kod mladih o tome da smo tu zbog njih i za njih, i da nam se mogu obratiti za svu podršku koja im je potrebna“, zaključuje Dejana Baltes.
B. Pavković
Foto: D. Baltes