Menjanje svesti kao dugoročno rešenje
Međunarodni simpozijum „Prevencija saobraćajnih nezgoda na putevima 2016“, koji okuplja mnogobrojne domaće i inostrane stručnjake, otvoren je juče u „Master-centru“ Novosadskog sajma.
Trinaesti simpozijum otvorio je predsednik Skupštine grada Zdravko Jelušić.
– Novi Sad će sigurno biti otvoren za ideje i predloge stručnjaka iz te oblasti, ali isto tako očekujemo inicijative od nauke, očekujemo da vidimo na šta to lokalna samouprava treba da obrati pažnju – poručio je Jelušić učesnicima simpozijuma.
Ključno rešenje za poboljšanje bezbednosti u saobraćaju za Jelušića je rad na širokom i sveobuhvatnom projektu promene svesti ljudi, počevši od najmlađih uzrasta, „da bi za 10 ili 15 godina društvo imalo drugačiju svest po tom pitanju“.
– Ovakvi simpozijumi jesu mesto da se menja svest, da se utiče na one koji donose odluke, na one koji će potencijalno promeniti zakone – naglasio je Jelušić, dodavši da represivne mere samo nakratko mogu zaustaviti ili smanjiti potencijalne negativne pojave, kao što su saobraćajne nesreće, udesi i nezgode.
Predsednik Skupštine grada zahvalio se i prof. dr Milanu Iniću, koji se tom tematikom bavi čitav život i zahvaljujući kome simpozijum ima međunarodni karakter, te dugogodišnju tradiciju održavanja u Novom Sadu. Na simpozijumu, koji se smatra najuglednijim stručnim skupom iz te oblasti u ovom delu Evrope, biće prezentovano 45 radova, na kojima je radilo 80 autora i koautora, od kojih 30 stranih stručnjaka.
Organizatori skupa su Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu, Saobraćajni fakultet Univerziteta u Beogradu, Fakultet za građevinu, saobraćajno inženjerstvo i arhitekturu Univerziteta u Mariboru, Visoka tehnička škola u Nišu, Internacionalni centar za bezbednost saobraćaja, Kriminalističko-policijska akademija iz Zemuna i Udruženje za bezbednost saobraćaja Srbije.
S. Krstić