Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

 „Mandat” – alatka za učenje o ljudskim pravima

11.02.2020. 11:31 11:39
Piše:
Foto: pixabay.com

Pokret gorana Vojvodine (PGV) je, u saradnji s Beogradskim centrom za ljudska prava i uz podršku Tima Ujedinjenih nacija za ljudska prava u Srbiji, kreirao društvenu igru „Mandat”, u čijem centru pažnje je aktivno učešće mladih u donošenju odluka u društvu.

Mlade snage Pokreta gorana Vojvodine već su se oprobale u stvaranju društvenih igara, tako da im je pređašnje iskustvo sigurno dobrodošlo u novom poduhvatu.

Kako kaže jedan od idejnih tvoraca igre i omladinski radnik PGV-a Ivan Čolić, ideja Beogradskog centra za ljudska prava i Pokreta gorana Vojvodine bila je da spoje ekspertizu i iskustvo u jedan inovativan alat koji bi mladi koristili.

– Proces kreiranja igre „Mandat” traje otprilike godinu i sada je u završnoj fazi – kaže Čolić, i dodaje da je u planu njena finalizacija u narednih nekoliko meseci. – U tom periodu igra je doživela brojna testiranja u kojima su učestvovali mladi i eksperti u različitim poljima delovanja iz čitave Srbije, što nam je pomoglo da je usavršimo i unapredimo polaznu ideju. Prvo veliko testiranje igra je doživela 12. avgusta prošle godine na Međunarodni dan mladih u Beogradu, na Turniru u igricama o ljudskim pravima – „Game Up Your Politics” u organizaciji Beogradskog centra za ljudska prava. Tu je igra prvi put predstavljena javnosti i više od pedeset, mahom mladih ljudi, imalo je prilike da je testira i da povratnu informaciju. Na kraju je organizovana tribina na kojoj su o mladima, ljudskim pravima i edukativnim igarama govorili predstavnici Tima UN za ljudska prava, Ministarstva za omladinu i sport i Pokreta gorana Vojvodine.

Čolić kaže da se „Mandat” najslikovitije može opisati kao moderna „Igra prestola” – svako ima ciljeve u zajednici i sarađuje s odabranim saigračima da bi osujetio suprotnu stranu. Partnerstva se kroje i raskidaju shodno situaciji, a sve s krajnjim ciljem stvaranja najboljeg mogućeg društvenog poretka. Svi idu ka istom cilju pravljenja boljeg društva, razlikuju se samo pristupi.

– Igru smo zamislili kao edukativnu alatku za učenje o ljudskim pravima uopšteno – napominje Čolić. – Želeći da iskoristimo pun potencijal društvene igre kao edukativne alatke, odlučili smo da suzimo „poruku” igre sa sveukupnih ljudskih prava na nešto opipljivije – umesto da apstraktno razmatraju njihovu međupovezanost i kroz jedno iskustvo obuhvate koncept koji se razvija više od 70 godina, želeli smo da igrači osete nešto što se dešava ovde i sada, nešto što mogu lako da primene na svet oko sebe. Tako je „Mandat” prerastao u igru o političkim i građanskim pravima uz osvrte i na druge generacije ljudskih prava jer ona jesu naposletku međusobno zavisna. Prvenstveno nam je cilj da kroz igru građani oponašaju vođenje zajednice i njeno uređenje. Pri tom moraju da koriste horizontalnu podelu vlasti – zakonodavnu, izvršnu i sudsku, da dodeljuju jedni drugima uloge u društvu i da demokratski ili manje demokratski rešavaju konflikte do kojih dođe.

Ogledalo stvarnosti

Po rečima Ivana Čolića, dosadna edukativna igra je kao enciklopedija – poseduje određeno znanje, ali većinu vremena skuplja prašinu na polici, i zato je ekipa koja je kreirala „Mandat” napravila hibrid, igru u kojoj igrači saradnju koriste kao sredstvo za dolaženje do individualnih ciljeva. Pobeda za koju se bore – titula počasnog građanina – zahteva od njih da daju najveći doprinos stvaranju boljeg društva za sve. Čolić ističe da je igra osmišljena tako da što vernije oslikava stvarnost. Igrači se tokom partije suočavaju sa situacijama u kojima moraju da vagaju i pregovaraju sa saigračima o tome koji je sledeći korak, šta dobiju, a šta izgube, i na čiju štetu. Saradnjom i solidarnošću mogu napraviti utopiju, ali – kao i u stvarnom svetu – poslednje namere pojedinaca i lični interes nauštrb ostalih mogu se isprečiti idealnom društvu. Igra će, pošto bude odštampana u određenom tiražu, osim u Pokretu gorana, biti dostupna i u drugim, pre svega omadinskim centrima i klubovima u celoj Srbiji.

Zorica Milosavljević 

Piše:
Pošaljite komentar