Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

 „Мандат” – алатка за учење о људским правима

11.02.2020. 11:31 11:39
Пише:
Фото: pixabay.com

Покрет горана Војводине (ПГВ) је, у сарадњи с Београдским центром за људска права и уз подршку Тима Уједињених нација за људска права у Србији, креирао друштвену игру „Мандат”, у чијем центру пажње је активно учешће младих у доношењу одлука у друштву.

Младе снаге Покрета горана Војводине већ су се опробале у стварању друштвених игара, тако да им је пређашње искуство сигурно добродошло у новом подухвату.

Како каже један од идејних твораца игре и омладински радник ПГВ-а Иван Чолић, идеја Београдског центра за људска права и Покрета горана Војводине била је да споје експертизу и искуство у један иновативан алат који би млади користили.

– Процес креирања игре „Мандат” траје отприлике годину и сада је у завршној фази – каже Чолић, и додаје да је у плану њена финализација у наредних неколико месеци. – У том периоду игра је доживела бројна тестирања у којима су учествовали млади и експерти у различитим пољима деловања из читаве Србије, што нам је помогло да је усавршимо и унапредимо полазну идеју. Прво велико тестирање игра је доживела 12. августа прошле године на Међународни дан младих у Београду, на Турниру у игрицама о људским правима – „Гаме Уп Your Политицс” у организацији Београдског центра за људска права. Ту је игра први пут представљена јавности и више од педесет, махом младих људи, имало је прилике да је тестира и да повратну информацију. На крају је организована трибина на којој су о младима, људским правима и едукативним игарама говорили представници Тима УН за људска права, Министарства за омладину и спорт и Покрета горана Војводине.

Чолић каже да се „Мандат” најсликовитије може описати као модерна „Игра престола” – свако има циљеве у заједници и сарађује с одабраним саиграчима да би осујетио супротну страну. Партнерства се кроје и раскидају сходно ситуацији, а све с крајњим циљем стварања најбољег могућег друштвеног поретка. Сви иду ка истом циљу прављења бољег друштва, разликују се само приступи.

– Игру смо замислили као едукативну алатку за учење о људским правима уопштено – напомиње Чолић. – Желећи да искористимо пун потенцијал друштвене игре као едукативне алатке, одлучили смо да сузимо „поруку” игре са свеукупних људских права на нешто опипљивије – уместо да апстрактно разматрају њихову међуповезаност и кроз једно искуство обухвате концепт који се развија више од 70 година, желели смо да играчи осете нешто што се дешава овде и сада, нешто што могу лако да примене на свет око себе. Тако је „Мандат” прерастао у игру о политичким и грађанским правима уз осврте и на друге генерације људских права јер она јесу напослетку међусобно зависна. Првенствено нам је циљ да кроз игру грађани опонашају вођење заједнице и њено уређење. При том морају да користе хоризонталну поделу власти – законодавну, извршну и судску, да додељују једни другима улоге у друштву и да демократски или мање демократски решавају конфликте до којих дође.

Огледало стварности

По речима Ивана Чолића, досадна едукативна игра је као енциклопедија – поседује одређено знање, али већину времена скупља прашину на полици, и зато је екипа која је креирала „Мандат” направила хибрид, игру у којој играчи сарадњу користе као средство за долажење до индивидуалних циљева. Победа за коју се боре – титула почасног грађанина – захтева од њих да дају највећи допринос стварању бољег друштва за све. Чолић истиче да је игра осмишљена тако да што верније осликава стварност. Играчи се током партије суочавају са ситуацијама у којима морају да вагају и преговарају са саиграчима о томе који је следећи корак, шта добију, а шта изгубе, и на чију штету. Сарадњом и солидарношћу могу направити утопију, али – као и у стварном свету – последње намере појединаца и лични интерес науштрб осталих могу се испречити идеалном друштву. Игра ће, пошто буде одштампана у одређеном тиражу, осим у Покрету горана, бити доступна и у другим, пре свега омадинским центрима и клубовима у целој Србији.

Зорица Милосављевић 

Пише:
Пошаљите коментар