Loše vreme nije prepreka za šampione
Premda je preksinoć kiša prekinula program humanitarne manifestacije „Srcem i muzikom za Detelinaru” kod stare robne kuće, koja je organizovana
da bi se skupio novac za Elenu Rađenović, koja boluje od dijabetesa, humani Detelinarci su gotovo uspeli u tome. Od neophodnih 890 evra za aparat freestyle libre, posetioci manifestacije donirali oko 600, a kako je rekao organizator, predsednik Udruženja „Novi Sad” i svetski vicešampion u savate boksu Goran Bajšanski, da je vreme dozvolilo duže druženje, bilo bi skupljeno možda i više.
– Kako smo čuli, Lena Rađenović je trenutno najugroženije dete s Detelinare, a bavi se sportom – kaže Bajšanski. – Realna cena tog aparata je oko 200 evra, ali uz to idu i senzori koji koštaju oko 120 pa smo računali da narednih bar sedam meseci može da ga koristi bez problema. Najveći je problem što na svaka dva sata mora inekcijom da vadi krv da bi videla koliki joj je šećer.
Iako je pre nekoliko dana postao dvostruki svetski šampion u savate boksu, Bajšanski preksinoćnu manifestaciju doživljava svojim svetskim prvenstvom. A svaka akcija koju je do sad organizovao, kako na Detelinari tako i u celom Novom Sadu i prigradskim naseljima, jeste svojevrsni šampionat.
– Mislim da svaki šampion koji jednom osvoji svetsku titulu – on je uvek šampion, a ovo jeste svetska titula jer se dešava na Detelinari, na mom terenu, gde sam ja odrastao – smatra Goran, dodajući da je svako dete koje se rodi i bori u životu, zapravo šampion.
„Srcem i muzikom za Detelinaru” veselilo je oko 300 posetilaca, među kojima su najbrojnija bila deca. Budući da je Elena Rađenović učenica drugog razreda OŠ „Svetozar Marković Toza”, najviše je bilo njenih vršnjaka, što ju je posebno obradovalo. Iako je veselo dete, nije bila naročito pričljiva, ali je rekla da je svesna toga da su sve te komšije došle zbog nje i da je to znak da im je draga i da je vole.
Za muzički deo programa bila je zadužena nastavnica muzičkog obrazovanja Milka Jurišić, koja je dovela svoje đake da pevaju uz podršku novosadskog „Beti Bap benda”. Međutim, zbog kiše nisu stigli da izađu na binu.– Mislim da je cilj manifestacije već postignut – rekla je Milka Jurišić. – Šarolik je program i, budući da se tako nešto na Detelinari dešava prvi put, prezadovoljna sam odzivom i nadam se da ćemo i sledeće godine moći da organizujemo nešto slično.
Šarene kutije bile su postavljene na nekoliko štandova u krugu dešavanja manifestaije i svako ko je želeo, mogao je donirati novac. Na osnovu skupljenih para, čini se da je ta misija ispunjena prilično uspešno. To je, svakako, bila jasna potvrda da su Detelinarci humani, ali, kako su nam neki rekli, to je zato što im uvek treba da ih neko pokrene i aktivira.
– Detelinarci su uvek bili humani, ali moram da priznam da treba raditi na mlađima, na kojima ovaj svet ostaje, treba im što više ovakvih događaja da bismo ih aktivirali – rekao nam je jedan od humanih komšija iz tog dela Novog Sada. – Takva manifestacija je bitna za Detelinaru jer takvih događaja nema, treba i ovaj kraj da živne. Treba uvek neko da ih aktivira i gura, a na pitanje zašto se sami ne aktiviraju, mogu dati filozofski odgovor, ali pre svega mislim da je reč o problemu koji seže decenijama unazad.
Udruženje građana „Novi Sad” organizuje i razne sportske manifestacije, a kako Bajšanski smatra, u Novom Sadu ima mnogo humanih ljudi. Stoga će i nastaviti u tom maniru te planiraju da uskoro doprinesu i uređenju jednog vrtića na Detelinari.
L. Radlovački