Kurs znakovnog jezika u Klubu OPENS
Kurs znakovnog jezika „Ruke koje govore”, koji se sastoji od četiri povezane radionice, beleži svoj drugi ciklus i održava se u Omladinskom klubu OPENS.
Interesovanje i odziv učesnika zaista su zapaženi, što pokazuje razvijenu svest, pogotovo mladih, o postojanju populacije gluvih i teže čujućih osoba, ali i želju da se prepreke prevaziđu.
– Učesnici radionice imaju priliku da upoznaju kulturu zajednice gluvih, način komunikacije s njima, osnovnu komunikaciju i, uopšte, jedan novi svet na drugačiji način – objasnila je predsednica Društva tumača i prevodilaca za znakovni jezik Nina Baranovski, koja vodi radionice. – Mladi su izuzetno zainteresovani za ovladavanje znakovnim jezikom, neki su i pre polaska na kurs gledali tutorijale na internetu, međutim, kažu da je bilo teško i veoma im znači iskustvo uživo, gde dobijaju praktične savete. Naša misija je da što više mladih bude uključeno i osposobljeno za osnovnu komunikaciju na znakovnom jeziku da bi se razbila jezička barijera i podigla svest o potrebama gluvih i nagluvih osoba u našem gradu. Radionice su interaktivne i nakon svake učesnici primenjuju stečeno znanje.
Radionice znakovnog jezika organizuje Društvo tumača i prevodilaca za znakovni jezik, u saradnji sa Savezom omladinskih udruženja „OPENS 2019”, na čijem se sajtu i „Fejsbuk” stranici zainteresovani mogu informisati o terminima kursa i uslovima za prijavu.
Za kurs je prijavljeno 37 učesnika, a prve dve radionice održane su tokom ove nedelje. Prvi termin bio je rezervisan za upoznavanje s osnovama komunikacije, pojmom znakovnog jezika i tumača za taj jezik, prevodilačkog servisa, dvoručnom azbukom, zamenicama i vremenskim prilozima. U okviru druge radionice savladani su dani u nedelji i nazivi meseci, kao i pojmovi osobina, osećanja, međuljudskih odnosa i predstavljanje. Naredne dve radionice biće održane tokom sledeće nedelje, u okviru kojih će učesnici upoznati oblasti prirode, životinjskog sveta, hrane, pića i putovanja.
– Smatram da je potrebno da što više ljudi poznaje znakovni jezik da bi se ostvarila komunikacija i s populacijom koja ne čuje, a meni je lično izuzetno važno da savladam taj jezik jer studiram zdravstvenu negu na Medicinskom fakultetu – kaže učesnica kursa Jovana Ilić (21). – Mislim da je populacija gluvih osoba veoma ugrožena zbog jezičke barijere, a nema potrebe da jezik bude prepreka. Trudim se da svoje znanje unapredim kad god imam priliku, tako da izuzetno podržavam neformalno obrazovanje, a i po prirodi sam veoma društvena i otvorena za komunikaciju. Za kurs sam saznala putem „Fejsbuk” stranice OPENS-a, podržavam volonterski rad, a bila sam volonter i u svom rodnom gradu Subotici.
Tekst i foto: B. Pavković