Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Kroz Roditeljsku kuću MK Grupe prošlo 60 porodica

19.06.2019. 13:59 16:52
Piše:
Foto: NURDOR

NOVI SAD: Tradicionalnom druženju povodom osnivanja Roditeljske kuće, u okviru zadužbine porodice Kostić u Petrovaradinu, prisustvovala su deca izlečena od raka, njihovi roditelji, volonteri, predstavnici Nacionalnog udruženja roditelja dece obolele od raka (NURDOR), Pokrajinskog sekretarijata za zdravstvo i MK grupe.

Predsednica Upravnog odbora NURDOR-a Joland Korora podsetila je na to da je predsednik MK grupe Miodrag Kostić 2013. ustupio porodičnu kuću Institutu za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine u Novom Sadu.

- Ponosna sam što smo članovi tima koji neumorno uspeva da deci i njihovim roditeljima, koja se nisu mogla snaći za smeštaj pomaže i daje podršku tokom, nažalost, nekada dugom lečenju - kazala je Joland Korora i dodala da su vrata Udruženja otvorena za sve, odnosno da ne postoje uslovi koje je potrebno ispuniti da bi se steklo pravo na pomoć. - Kapacitet Roditeljske kuće u Petrovaradinu je pet soba. Tokom boravka deca koja se leče od raka, kao i njihovi roditelji, imaju besplatan smeštaj, hranu, prevoz, a pored toga i Pokrajinska vlada nam novčano pomaže.

Prema rečima Korore, NURDOR organizuje i kampove na koje mogu da idu i roditelji, jer je od velikog značaja da i oni budu zdravi i jaki i mentalno i fizički, kako bi na najbolji način pomogli i dali snagu obolelom detetu. Ona je istakla da NURDOR radi i na obezbeđivanju još jedne kuće u Beogradu, u najvećem dijagnostičkom i terapeutskom centru u Srbiji, kojom bi se trajno rešili smeštajni kapaciteti.

Zamenica pokrajinskog sekretarijata za zdravstvo dr Ivanka Savić istakla je da je Roditeljska kuća mesto u kojoj caruju humanost, ljubav i toplina porodičnog zagrljaja, što je naophodno svakom detetu.

- Pokrajinski sekretarijat za zdravstvo u poslednjih šest godina izdvojio je 48 miliona dinara za Roditeljsku kuću. Tako je više od šezdesetoro dece, obolelih od malignih bolesti, zajedno s roditeljima boravilo u kući - istakla je dr Ivanka Savić zaključivši da je Pokrajina na ovaj način doprinela unapređenju lečenja dece, modernizaciji rehabilitacije i što boljoj socijalizaciji mališana.


Sve više maligniteta među decom

Prema podacima koji su objavljeni pre nekoliko dana, na teritoriji Vojvodine u za prvih šest meseci dijagnostifikovano je 15 pacijenata obolelih od malignih bolesti, dok je ranije godišnje bilo njih oko 20.

- Ukoliko broj obolelih bude rastao ovim tempom imaćemo značajno povećanje broja pacijenata, što je izuzetno zabrinjavajuće - kazala je Joland Korora, dodavši da u prilog tome ide činjenica da se beleži sve veći broj korisnika Roditeljske kuće.


Direktor MK Grupe Jovan Purar naglasio je da je dužnost svakog pojedinca, kompanije i institucije da bude human i da u skladu s mogućnostima doprinese rešavanju pojedinaca ili društvenih grupa. Zbog toga će, kako je kazao, ova kompanija nastaviti da pomaže svima.

Dragana Matijević iz Inđije kazala je da ne zna kako bi se izborila s nedaćema da nije bilo Roditeljske kuće, gde je njen sin Lazar boravio tokom lečenja.

S njom se složila Neda Piljić, majka devojčice izlečene od raka, a koja je volonter u NURDOR-u.

- Podrška porodice i okruženja najvažnija je u toku lečenja, jer treba imati na umu da život ne staje nakon dijagnoze - jasna je bila Neda Piljić. - Kao majka deteta izlečenog od raka mogu da pomognem drugim roditeljima koji su se našli u istoj situaciji. Volontiram u projektu “Vreme je za šoljicu razgovora” pa svake srede odlazim na Institutu za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine, na Odeljenje hematologije, gde kroz razgovor pomažem roditeljima prebrode period borbe protiv raka.

S. Kovač

Piše:
Pošaljite komentar