Kroz program „Usudi se da budeš čovek” pobeđuju prepreke i stres
Mladi često prolaze kroz stresne situacije, među kojima su ispitni rokovi, ljubavne nevolje, odvajanje od porodice, traženje posla i slično.
Sve to skupa ih dovodi u situaciju da zanemare svoje mentalno zdravlje i tako brže zapadnu u depresiju ili probleme iz kojih teže izaći ukoliko ne potraže pomoć. Nova novosadska kompanija „Shift Mindful” uskoro pokreće besplatan program za 12 mladih od 18 do 25 godina „Dare to be Human” („Usudi se da budeš čovek”), a koji ih uči, tačnije podseća, da se povežu sa sobom i tako pronađu način da se izbore s raznim problemima. Program će početi krajem maja i trajaće sedam nedelja, a biće realizovan onlajn i oflajn.
- Tokom programa ćemo prolaziti kroz razne teme za koje smatramo da su važne za mlade ljude, a koje se tiču toga kako da vode računa o sebi, kvalitetu života i mentalnom zdravlju - kaže jedan od osnivača programa Vesna Laković. - Upravljanje emocijama, veze i odnosi, samosaosećanje, postavljanje ciljeva, samo su neke od tema kojima ćemo se baviti, a za koje verujemo da su važne za mlade u periodu tranzicije. Napravili smo program koji im pomaže da steknu određene veštine kako bi mogli da se nose sa svim životnim izazovima i onim što im se dešava, kao i da se bolje povežu sa sobom, ali i da se povežu sa drugim ljudima.
Ideja je da mladima ne bude prioritet ono što od njih očekuju društvo i okolina, već njihove želje i potencijali - ko su i kako sebe vide u svetu. Takođe, kroz program će steći i određene veštine koje će im pomoći da se prilagode svemu što im se dešava.
- Sve je poteklo od nas jer smo i sami bili u tranziciji i želimo da pomognemo drugima koji imaju probleme sa kojima smo se i mi susretali - kaže osnivač kompanije „Shift Mindful” Andre van Kempen. - Mslim da gubimo dodir sami sa sobom. Društveni modeli, socijalni mediji, lažne ideje kako treba da izgledamo i šta da radimo... Sve to je mladima teško da postignu i ostvare. Sve se prebrzo dešava, čak i mladi na fakultetima pregore i ne mogu da ostanu na „stazi”. Mislim da treba da im pomognemo i pre nego što neki problem nastane.
Omladina danas žive drugačije nego što su živeli njihovi roditelji kad su bili mladi. Ratovi devedesetih i tranzicija imaju veliki uticaj na društvo, smatraju naši sagovornici dodajući da se i dalje nosimo sa traumama iz detinjstva, a očekuje se od nas da mnogo postižemo.
- Nosimo veliki teret prošlosti, a možda toga nismo ni svesni - objašnjava Laković. - Balkan je posebno senzitivno područje i ovakav program je zaista potreban našim mladima.
Mentalno zdravlje i odlazak kod psihologa su i dalje tabu-tema. Roditelji i društvo nas uče da uvek treba da budemo jaki, da je plakanje skoro pa zabranjeno, a sramota je pričati o problemima.
- Mi smo fokusirani na sve ono što dovodi do zavisnosti, sagorevanja i slično - navodi Van Kempen. - Mislim da iskazivanje emocija nije samo ženska stvar. Teško je, ali je dobro biti povezan sa svojim emocijama i osećanjima. Reč je o programu koji će tim stručnjaka iz raznih oblasti zajedno sa polaznicima kreirati celokupan program „Dare to be Human”, te će, pre svega Vesna i Andre, biti tu da usmeravaju, ispituju i pomažu mladima da dođu do svoje suštine. Svakako, mladi na tom svojevrsnom kursu nemaju šta da izgube, a uvek im može pomoći u životu. Važno je samo usuditi se da svako bude ono što želi, da bude - čovek.
Mladi koji su zainteresovani da budu deo programa „Dare to be human” imaće priliku da se detaljnije upoznaju s celokupnom idejom 16. aprila u kulturnoj stanici „Eđšeg” (Antona Čehova 4) od 18 do 21 čas.
Susret će biti koncipiran tako što će za stolovima sedeti eksperti iz određenih oblasti o kojima će biti reči u okviru programa, te će posetioci imati priliku da im priđu i detaljnije se raspitaju o svemu što ih čeka, kao i kada će i na koji način moći da se prijave na kurs.
L. Radlovački