Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

„KOVILJSKO-PETROVARADINSKI RIT” - Naš Amazon nadohvat ruke

05.12.2018. 12:11 12:19
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Specijalni rezervat prirode „Koviljsko-petrovaradinski rit”, koji se prostire na površini od gotovo 6.000 hektara na rubu Novog Sada, neguje i čuva bogatu floru i faunu među brojnim ostrvima, adama, barama, rukavcima, meandrima...

Usled ubrzanog gradskog života često zaboravimo da nadomak Novog Sada imamo oaze mira u kojoj možemo da „napunimo baterije”. Šta je to što nas sprečava da uživamo u svemu tome?

– Ovaj rezervat je jedan od retko očuvanih ritskih kompleksa u Srbiji i, pored Gornjeg Podunavlja, „Koviljsko-petrovaradinski rit” je sledeći po veličini – navodi šef Šumske uprave Kovilj Dušan Igić. – Nema mnogo ritova u toku Dunava, dok je u Mađarskoj gotovo sve isušeno. Stoga imamo međunarodni status i spadamo pod tri šumske uprave – Begeč, Kovilj i Titel, s tim što najveći deo pripada našoj, koviljskoj upravi.

Upravo zbog toga što je jedan od poslednjih očuvanih barskih eko-sistema, SRP „Koviljsko-petrovaradinski rit” je važno mrestilište za sve vrste riba, kojih na tom području ima 26, od kojih je balavac među strogo zaštićenim.

– Jedan od problema rezervata, odnosno faktora ugrožavanja, jesu promene režima površinskih i podzemnih voda – ukazuje Igić, i dodaje da već četiri godine nemaju visoku vodu, a ona im mnogo znači. – Visoke vode hrane, bude veći priliv riba i organske materije, a potrebna nam je bar na svake dve godine. Jer, čim voda duže stoji, barski eko-sistem propada zbog manjka kiseonika, dolazi do zarastanja i zamuljivanja.

Nadomak Novog Sada nalazi se oaze mira u kojoj možemo da „napunimo baterije”, a u ovom rezervatu, jednom od retko očuvanih ritskih kompleksa, može da se uživa od ranog proleća do kasne jeseni

Uprava već neko vreme radi na izmuljivanju kanala jer imaju plan da naprave edukativnu stazu, kojom bi u budućnosti turisti mogli katamaranom da se voze kroz Šlajz i Tikvaru. Takav poduhvat bi, donekle, privukao veći broj ljudi, što je mač s dve oštrice.

– Generalno, mi novcem od turizma možemo unaprediti razvoj ovog područja. Uz edukaciju posetilaca, mislim da se sve može iskontrolisati i tako da poboljšamo stanje – navodi naš sagovornik. – Mislim da se dovoljno prezentujemo, ali ljudi nemaju vremena da uživaju i nisu dovoljno svesni da postojimo. Ovde im omogućavamo da posete rit, provozaju se čamcem uz minimalna ulaganja i steknu utisak kao da su u Amazoniji.

I zaista, kad sednete u čamac i provozate se, recimo, Šlajzom, budete okruženi žutim lokvanjima, vodenom paprati, raznim pticama koje obleću i ponosno poziraju, zaista nemate osećaj da ste blizu gradske vreve i uopšte civilizacije. Celu atmosferu, istina, pomalo narušavaju razbacane vikendice i pecaroši koji i zagađuju okolinu, ali kako Igić kaže, sve po tom pitanju je regulisano zakonom i ne šteti eko-sistemu.


Održavanje i čuvanje rita

U SRP „Koviljsko-petrovaradinski rit” imaju veliki problem s invazivnim biljnim vrstama, poput američkog jasena i bagremca, te se protiv njih svakodnevno bore mehaničkim, biološkim i hemijskim merama.

– Mi dobijemo dozvolu za korišćenje hemijskih sredstava i u skladu s dozvolom tretiramo zasade američke topole koje su u trećem stepenu zaštite – navodi Igić, dodajući da tamo gde ima strogo zaštićenih vrsta ne tretiraju hemikalijama. – Skoro je trebalo da sečemo neku šumu, ali smo našli gnezdo belorepana i izdvojili smo ga u prečniku od 100 metara, pa se stabla u blizini ne diraju da bi se ta populacija održala. Imamo ukupno šest gnezda belorepana na nivou našeg područja.


Službe za očuvanje redovno kupe smeće i plastične flaše koje plutaju zajedno s biljem. „Koviljsko-petrovaradinski rit” proglašen je Specijalnim rezervatom prirode 1998. godine kao dobro izuzetnog značaja za Srbiju. Ujedno je i deo Nacionalne ekološke mreže i mreže NATURA 2000, dok ima i međunarodne statuse IBA (značajno područje za ptice), IPA (značajno botaničko područje), ICPRD (značajan za basen Dunava) i drugo. U ritu se nalazi 443 biljnih taksona, 42 vrste insekata, 11 vrsta vodozemaca, sedam vrsta gmizavaca i 206 vrsta ptica, i ima tri stepena zaštite.

– Krivolov nam je problem u rezervatu. Imamo čuvarsku službu za šumu, ribu i lov, i prijave za ribokrađu su redovne. To se, jednostavno, ne može da se iskoreni. Godišnje zaplenimo oko osam-devet kilometara mreže za ribu – ističe Igić.

L. Radlovački

Foto: R. Hadžić i S. Šušnjević

Projekat „Prigradska naselja Novog Sadaje sufinansiran od Grada Novog Sada, a stavovi izneti u podržanom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Piše:
Pošaljite komentar
„Koviljsko-petrovaradinski rit” opčinio čak i princa Čarlsa

„Koviljsko-petrovaradinski rit” opčinio čak i princa Čarlsa

06.08.2017. 15:07 15:11