Karlovačka gimnazija i Hilda Banski laureati Fondacije „Zavičajna kuća”
Priznanje za čestitost, nagrada Fondacije za zaštitu zavičajnog nasleđa Podunavskih Švaba „Zavičajna kuća”, ove godine otišlo je u ruke Krlovačkoj gimnaziji i Hildi Banski, vaspitačici u penziji iz Kikinde.
To priznanje, jedinstveno u Srbiji i okruženju, Fondacija je ustanovila pre tri godine i dodeljuje ga pojedincima i ustanovama, organizacijama i udruženjima čije su ideje i aktivnosti u dužem periodu prepoznate kao doprinos toleranciji, dobrosusedskim odnosima i suživotu s drugim i drugačijim.
Kako je u subotu na svečanosti priređenoj u Karlovačkoj gimnaziji radi dodele nagrada rekao predsednik Fondacije Stjepan A. Seder, Hilda Banski, rođena 1940. godine u Hetinu, u porodici nemačkog porekla, u najranijem detinjstvu provela je nekoliko godina u logorima za Nemce, iskusivši sve strahote tipične za takva mesta. Uprkos tome, uspela je, „što bi uspelo retko kom čoveku, da prevaziđe sve nepravde, strahove, boravak u logorima, smrti bliskih i svih drugih ljudi, koji su je okruživali... Uspela je da oprosti ljudima i vremenu koji su joj te nepravde naneli i da se nesebično da novom životu u koji je verovala i darivala mu svu sebe“.
Obrazlažući odluku po kojoj je najstarija srpska gimnazija ponela to priznanje u drugoj kategoriji dobitnika, nekadašnja njena profesorka Nada Stojšin i predsednica Upravnog odbora Fondacije, podsetila je na istorijat te ustanove stare 228 godina i bitne činjenice, poručujući da je značaj Karlovačke gimnazije izuzetan i da zato treba da budemo dostojni vremena koje je iza nas, ali i vremena koje je ispred.
Prota Golijan prvi dobitnik
Prvi dobitnici priznanja za čestitost bili su 2017. prota Milorad Golijan iz Noćaja i Humanitarno udruženje Nemaca „Gerhard” iz Sombora. Lane su se na tu listu upisali književnik Tomislav Ketig iz Novog Sada i „Geteov istitut” iz Beograda. Prošle godine nagrada je posthumno dodeljena i novinaru Laslu Totu.
Na subotnjoj svečanosti dodeljene su i zahvalnice i diplome, te novčane nagrade autorima tri najbolja rada na temu dobrosusedskih odnosa i suživota s drugim i drugačijim, koji Fondacija četvrtu godinu zaredom raspisuje u nameri da upozna mlade s tom idejom. Prvu nagradu i 30.000 dinara osvojila je Jovana Ćulibrk iz Oyaka, 20.000 dinara i drugo mesto pripalo je Jovanu Periću iz Sombora, a 10.000 dinara trećeplasiranoj Neveni Jovčić iz Zrenjanina. Zahvalnice su dobili Marija Kurucki iz Sombora, Jovana Šćepanović i Jasmina Šajin iz Sečnja, Ivana Ohmut iz Sremske Mitrovice, Ognjen Šijak iz Zrenjanina, Moneta Caner iz Kikinde i Natalija Đorđević iz Sremskih Karlovaca. Na ovogodišnji konkurs namenjen mladima između 15 i 21 godine pristiglo je 45 radova. Autori deset najboljih proveli su u subotu ceo dan u Karlovcima u organizaciji Fondacije.
Svečanost je muziciranjem uveličao bend “Hercenšlus”.
Foto: Đ. Radivojević