Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Kakvi su uslovi da se mladi bave sportom u Bukovcu

04.12.2017. 12:57 13:18
Piše:
Foto: Osnovci škole „22. avgust” u Bukovcu Foto: Dnevnik.rs/F. Bakić

Osnovna škola „22. avgust”, zahvaljujući dobrom radu i posećenim sekcijama, slobodno se može reći da je nosilac sportskih aktivnosti u Bukovcu. Među najzapaženijim sekcijama su rvačka, gimnastička, košarkaška i odbojkaška, a sve to zahvaljujući izuzetnoj angažovanosti profesora fizičke kulture Milana Banaija i Irene Bikicki.

Dolaskom Milanke Deman na čelo, bukovačka škola je doživela procvat, a samim tim i školske sekcije su dobile veću podršku.

„Ne računajući rvačku sekciju, u koju se upisuju gotovo svi prvačići, a potom odlaze u druge sportove, u našoj školi posebno mesto ima gimnastička, koja je ove godine obnovila rad“, rekla je direktorka Milanka Deman.“ Zbog loše bezbednosti đaka, škola je bila prinuđena na to da zaustavi rad na spravama. Međutim, dobijanjem 300.000 dinara od Pokrajinskog sekretarijata za sport i omladinu, na čemu smo im zahvalni, kupili smo nove sprave. Profesor Banai je okupio 27 mališana – 15 dečaka i 12 devojčica – iz petog razreda i sada je naša škola ponovo postala poznata po gimnastičarima, koji su ranije pet-šest puta bili državni prvaci, što ekipno, što pojedinačno. Istakla bih našeg učenika Vladimira Rakovića, koji je i na međunarodnim takmičenjima imao zapažene rezultate.“

Košarkaška sekcija broji 18 učenica od petog do sedmog razreda.

„Jednonedeljnim treninzima svake godine Irena Bikicki vredno priprema naše učenike za brojna takmičenja i motiviše ih da se učlane u klubove. Možemo se pohvaliti rezultatom bivše učenice Ane Perić, koja je u juniorskom reprezentativnom dresu osvojila drugo mesto na EP“,  istakla je direktorka.Besplatan projekat „Sport u škole”, namenjen osnovcima, zaživeo je u bukovačkoj osmoletki novembra 2016.

„Sadržaji usmereni na razvijanje fizičkih sposobnosti i negovanje takmičarskog duha redovno pune fiskulturnu salu“, rekla je Milanka Deman. „Trenutno u projekti učestvuje 87 đaka, od 315 koliko ih je u školi, što je odličan odziv budući da je reč o manjoj obrazovnoj ustanovi. Na raspolaganju su im tri termina dva puta sedmično. Po rečima profesorke Bojane Lukač, koja radi s njima, rado prihvataju nove zadatke i pokazuju inicijativu.“

Direktorka smatra da će joj srce biti puno ako za svog mandata uradi nešto od izuzetne važnosti za bukovačku omladinu.„Uspela sam već da pomirim dve stvari: savremenost i tradiciju, a sada je ostalo još nešto, a to je da presvučemo tartanom spoljašnji teren, da napravimo atletsku stazu, da osvetlimo teren i na njemu izgradimo tribine. To ne zavisi samo od nas, već i od donatora, ali i od raznih konkursa“, smatra Milanka Deman.

Škola se uključila i u projekat „okrenimo našu decu”, gde učenici od 1. do 4. razreda tokom nastave imaju fizičku aktivnost od 15 minuta.„To su naše učiteljice radile i pre ovoga projekta Ministarstva, tako da za nas to nije bilo ništa novo“, ponosno je naglasila direktorka.


Iz rvačke sekcije potekli i reprezentativci

Osnovna škola „22. avgust” već decenijama se ponosi rvačkom sekcijom, koju je pokrenuo tadašnji nastavnik fizičkog vaspitanja Stevan Dražeta. Tada su i ostali sportovi prosto cvetali u toj školi, a sem rvača, bilo je i rukometašica i yudista. U rvanju reprezentativci SFRJ i SRJ bili su Dragan Zeljković, Đorđo Stojičić i još nekolicina, a sada su to Nemanja Pavlović i Jovan Simić, koji su, uz Simu Zeljkovića, članovi RK „Novi Sad”. Veliki potencijal bio je i Miloš Amiyić. Mogli bismo ređati još mnogo imena bukovačkih rvača, ali okrenućemo se sadašnjem trenutku.

Trener malih rvača je Đorđo Stojičić, učesnik velikih svetskih i evropskih takmičenja i osvajač, uz Dragana Zeljkovića, balkanskih medalja.„To je uvek bila i ostala istinska školska sekcija, u kojoj se nikada nije plaćala članarina“, istakao je Stojičić.“U školi imamao tri besplatna termina i odlične uslove za rad. To je za ovaj uzrast u sekciji više nego dovoljno. Rvanje treniraju dečaci od trećeg do osmog razreda, a najmlađi član je Lazar Grmaš, koji ima šest godina.“

Na treninzima je uvek tridesetak dečaka, a mnogi su osvajali medalje na raznim takmičenjima i na pravi način pronosili ime svoje škole.„Na Prvenstvu Vojvodine osvojili smo tri medalje. Petar Petrović je bio treći na državnom prvenstvu u mlađim pionirima. Poletarci su na Kupu Srbije bili izuzetni i mislim da smo najbolji jer konačan plasman još nije izašao. Milan Petrović je bio prvi, Stojan Dmitrović drugi, a Ranko Divljak treći. Dakle, uvek „sevne” neka medalja i na raznim turnirima u inostranstvu“, naglasio je Stojičić.

Bogdan Stojičić, rvač

Bogdan Stojičić je učenik osmog razreda. Osvajač je mnogobrojnih medalja u mlađim kategorijama i prvak je Vojvodine u uzrastu starijih pionira, a voleo bi kada bi dobio poziv za reprezentaciju. Trenira u Rvačkom klubu „Novi Sad”.„Počeo sam kao džudista sa šest godina, ali vrlo brzo sam se prebacio na rvanje“, objašnjava taj perspektivni rvač.“Otac mi je bio reprezantativac u rvanju i balkanski šampion pa odatle moje interesovanje za taj sport. On je i sada moj trener. Oduvek sam voleo borilačke zahvate, a rvanje je olimpijski sport, koji posebno volim i zbog fer-pleja.“

Petar Petrović, rvač

Petar Petrović ima 12 godina, a rvanje trenira dve godine u RK „Novi Sad”. Osvajač je bronzane medalje na državnom prvenstvu u selekciji pionira i prvog mesta u kupu u kategoriji mlađih pionira. U rvanje ga je uvukao stariji brat, a talenat je nasledio od oca koji se bavi yudoom.„Vredno treniram pet puta sedmično kod trenera Đorđa Stojičića i  nadam se da ću u budućnosti imati još zapaženih rezultata“,  kaže Petar Petrović. Voleo bih jednog dana da se rvem s najboljim svetskim rvačima na Olimpijskim igrama za reprezentaciju Srbije.


Fudbaleri prisutni 71 godinu na sportskoj sceni

Fudbalski klub “Fruškogorski partizan”, koji je i stožer sporta u Bukovcu, postoji više od sedam decenija. Ovaj mali kolektiv, velikog srca, nikada nije nestajao sa sportske scene. Kroz njega je prošlo stotine dečaka i momaka. Danas se klub takmiči u Novosadskoj ligi i na kraju jesenje sezone zauzeo je 11. mesto. Predsednik ovog kolektiva Predrag Tešanović, koji je i na čelu MZ Bukovac, istakao je da je račun odblokiran posle skoro pola decenije i dodao:

„Važno je to da se takmičimo i snalazimo tako što nam pomažu prijatelji kluba donacijama, a uz nas su i gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević i član Gradskog veća zadužen za sport Ognjen Cvjetićanin. Novac od Grada ćemo dobiti tek sledeće godine, što će nam mnogo toga olakšati.“Crno–beli skoro uvek su imali svoju školu fudbala, u kojoj je radio i naš internacionalac Slobodan Sladojević. Ove godine ponovo su pokrenuli svoju škole.

„Naš klub bivstvuje na apsolutno amaterskoj osnovi. Niko od igrača ne dobija novac, a plaćeni su samo trener i domar“, rekao je Tešanović.“ Takođe, možemo da se ponosimo i podatkom da su u timu samo trojica momaka, koji nisu iz našeg mesta. To je velika stvar, jer naši meštani žele da gledaju na terenu svoje komšije, ili rođake. Ubeđen sam da ni jedan klub time ne može da se pohvali. Zato ćemo se na svaki način truditi da to i nadalje radimo. Nama je godišnje potrebno oko 1,5 milion dinara da bismo bili prilično mirni, ali tu sumu teško je ostvariti. Iz ovog kolektiva poteklo je i nekoliko poznatih fudbalera, kao što su pokojni Trivica Radić, Stojko Tešanović, Dušam Mijić, ali i srpska reprezentativka Aleksandra Savanović. Ubeđen sam da će biti još onih, kojima će se Bukovac ponositi.“

Inače, škola fudbala je besplatna, a u njoj trenira petnaestak dečaka od pet do osam godina.

„To je naša budućnost i trudićemo sa da na našem igralištu bude sve više dece, koja će trenirati fudbal. Takođe, uz uslove koje imamo, a koji su za ovaj stepen takmičenja sasvim solidni, želimo da izgradimo još jednu zgradu i da u budućnosti napravimo i tribine za gledaoce i još mnogo toga, jer naše selo se sve više širi“, naglasio je Tešanović.


Biciklizam sve popularniji



Biciklistički klub „Fulkontrol bajk” je udruženje ljubitelja prirode i biciklističkog sporta. Klub je osnovan 2012. godine i od tada je aktivan u organizaciji mnogobrojnih takmičenja u svim krajevima naše zemlje.„Radom i zalaganjem klub okuplja mnogo mladih, a kroz takmičenja i trke ukazujemo na značaj bavljenja sportom, koji utiče na kvalitetniji i zdraviji život“, rekao je predsednik kluba Petar Grabež. „Klub ima više od 20 članova u različitim kategorijama, a takmičari su iz svih delova naše zemlje: Novog Sada, Subotice, Vršca, Trstenika, Kragujevca...“

Svakako da je Bukovac odlična lokacija za bicikliste jer je na obroncima Fruške gore pa samim tim ima i odličnih terena za brdsko-planinski biciklizam.„Brdsko-planinski biciklizam je veoma popularan širom sveta i spada u olimpijske sportove“, ističe predednik i trener kluba Petar Grabež. „U našoj zemlji je još uvek u povoju i potrebno je mnogo više ulaganja, takmičenja, turnira da bi se što više mladih uključilo u taj sport.“

Izveštači: Jovo Galić, Mladen Pavlović, Slađana Milačić i Luka Stakić

Piše:
Pošaljite komentar
Ana Perić donela juniorsko srebro u Bukovac

Ana Perić donela juniorsko srebro u Bukovac

21.08.2017. 10:43 11:28