Kako olakšati život osobama s invaliditetom
Okrugli sto pod nazivom „Zapošljavanje osoba s invaliditetom – podrška i prepreke”, u organizaciji Unije poslodavaca Srbije, održan je juče u hotelu „Novi Sad”.
Predstavnici lokalne vlasti, Nacionalne službe za zapošljavanje, osoba s invaliditetom, poslodavaca, školstva, zdravstva i nevladinih organizacija sastali su se da bi se ukazalo na primere dobre prakse, ali i na probleme na koje nailaze osobe s invaliditetom.
Pomoćnica gradonačelnika Ljiljana Koković istakla je da Grad Novi Sad intenzivno ulaže u inkluzivno obrazovanje, koje prethodi inkluzivnom zapošljavanju, kroz razne mere podrške, kako deci, tako i odraslima.
„U okviru programa koji se realizuju kroz Nacionalnu službu za zapošljavanje radimo na pozitivnoj diskriminaciji teže zapošljivih kategorija društva“, rekla je Ljiljana Koković. „U pitanju su razni programi otvaranja novih radnih mesta, samozapošljavanja i obuka kojima želimo da motivišemo i poslodavce, ali i osobe s invaliditetom.“
Ona je istakla da Grad Novi Sad nastoji i svojim ličnim primerom da pozove kompanije da sarađuju s preduzećem „Des” koje zapošljava više od 60 odsto teško zapošljivih kategorija društva.
Direktorka Unije poslodavaca Srbije za međunarodnu saradnju Dejana Kuzmić rekla je da je okrugli sto organizovan u nameri da poboljša položaj osoba s invaliditetom, posebno kada je reč o zapošljavanju.
„Zapošljavanje predstavlja jedan od najbitnijih mehanizama za uključivanje osoba s invaliditetom u društvo“ ,istakla je Dejana Kuzmić, te dodala da, nažalost, situacija u praksi i teoriji nije ista, i apelovala na to da se poveća svest javnosti o pravima i položaju te grupacije.
Psihološkinja Tatjana Stojšić Petković, koja je i sama osoba s invaliditetom, rekla je da je vrlo važno da osobe s invaliditetom i poslodavci počnu da govore istim jezikom jer se samo na taj način može postići napredak pri aktivnom uključivanju u društvo.
„Mislim da se ne radi dovoljno na psihološkom osnaživanju i motivaciji osoba s invaliditetom“, rekla je Stojšić Petković.“Nije dovoljno da poslodavac ponudi oddovarajuće radno mesto ako ono fizički nije dostupno zaposlenom s invaliditetom.“
Učesnici okruglog stola su se složili u tome da nije dovoljno samo ukloniti materijalne prepreke već je neophodno prevazići i predrasude, koje najčešće proizlaze iz neznanja.
S. Kovač