Kać: Vodovod stigao u gotovo sva domaćinstva
– Kać je ubedljivo najbolje uređeno prigradsko mesto, u poređenju s naseljima koja imaju isti broj stanovnika – rekao je za „Dnevnik“ predsednik mesne zajednice Kać Uroš Lončar. – Tokom proteklih devet godina u gotovo sva domaćinstva, oko 98 odsto, uvedena je vodovodna i kanalizaciona mreža, a malo ulica ostalo je neasfaltirano.
Odskoro smo po kolovozima postavili ležeće policajce na mestima za koja smo smatrali da su kritične tačke, blizu škole i obdaništa, i time smo smanjili brzinu kretanja vozila.
Da bi neko prigradsko naselje funkcionisalo što bolje, mora da ima dobru komunikaciju i saradnju s maticom – Gradom Novim Sadom. Uroš Lončar kaže za naš list da je zadovoljan saradnjom s Gradom i gradonačelnikom Milošem Vučevićem.
I zaista, kada se ode u Kać, koji je na svega desetak kilometara od Novog Sada, stiče se utisak uređenog, ali i veoma prometnog mesta. Međutim, neki meštani imaju zamerke i ukazuju šta bi trebalo uraditi.
– Imam utisak da krenemo korak napred, ali se onda vratimo dva nazad – navodi Kaćanka Radmila Kuzmanović, koju smo zatekli u centru. – Treba još ulica da se asfaltira. Previše je rupa po putevima pa su ljudi počeli da sade cveće ne bi li na taj način privukli pažnju vlasti da počnu da rešavaju taj problem.
Kada se ode u Kać, čini se da ima dovoljno zelenila, naročito kako su došla toplija godišnja doba. Ipak, da bi što lakše prebrodili visoke temperature, meštanima treba još više hlada.
– Problem je što nemamo parkove u kojima bi i deca mogla da se igraju, a više nam ni fontana ne radi – ističe mlada meštanka Jelena Jovanov i dodaje da u Kaću ima mnogo pasa lutalica.
Kać ima istoriju dugu 700 godina i po toj računici, to mesto je starije od Novog Sada.
– Svetosavski dom je simbol po kojem se Kać i danas prepoznaje – kaže meštanin Cvijo Babić, koji nam je najpre rekao da nije iz Kaća jer se u to mesto doselio tek 1968. godine iz Francuske, a dovoljno je Kaćanin čim nam je najviše ispričao o kulturno-istorijskom sadržaju. – Osim Pravoslavne crkve, koja je izgrađena negde 1840. godine, imamo i ženski manastir na Sunčevom bregu, posvećen prazniku Vaskrsenja Hristovog.
Što se tiče samog centra Kaća, Uroš Lončar potvrđuje da tu, nažalost, nema parka, ali i da nema ni prostora za tako nešto.
– Redovno kosimo i uređujemo centar, a organizujemo se mi koji smo članovi mesne zajednice. Ali imamo i podršku JKP „Gradsko zelenilo“, koje nam povremeno pritrči u pomoć. Urađena je i deponija stočnog otpada, no imamo dosta novih divljih deponija, ali uspevamo da ih saniramo uz pomoć nadležnih uprava i JKP „Čistoća“, tako da veliki kapitalni problem u Kaću ne postoji. S druge strane, nemamo ni mnogo nelegalizovanih objekata i divlje gradnje, a mnogo bolje smo se snašli s količinom vode koja je posledica obimnih padavina poslednjih dana. Ipak je Kać na višoj nadmorskoj visini u odnosu na grad i druga prigradska naselja. Međutim, na nekim mestima nam se zadržava voda jer atmosferska kanalizacija nije svugde urađena kvalitetno – navodi Uroš Lončar.
Naš sagovornik ukazuje i na to da u domu zdravlja radi pet lekara opšte prakse i dva pedijatra, što je dovoljno. Međutim, tokom letnjih meseci, kada su godišnji odmori, radi jedan pedijatar, a male pacijente dovode iz Kovilja i Budisave, te bude gužve.
Kać i te kako može da se ponosi kulturno-umetničkom ponudom, kao i uspešnim sportskim aktivnostima.
– U Kaću imamo mnogo sadržaja u ponudi, tako da roditelji ne moraju da idu u grad ili druga mesta – kaže Lončar, navodeći da su najaktivniji šahovski, rukometni, fudbalski i karate klub, a da imaju mnogo mladih koji su angažovani u KUD-ovima. – Kako nam se koja nevladina organizacija javi, u dogovoru s njima organizujemo razne edukativne tribine i predavanja o bezbednosti dece u saobraćaju, prevenciji narkomanije i slično.
Budući da se godinama u kaćku osnovnu školu upisuje po hiljadu učenika, uz pomoć Grada ona je renovirana da bi se poboljšali uslovi rada.
Tekst i foto: I. Mikloši
Projekat „Prigradska naselja Novog Sada” je sufinansiran od strane Grada Novog Sada, a stavovi izneti u podržanom projektu ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.