Jelić: Pred nama je izgradnja i obnova škola
Već nekoliko godina krovovi s azbestnim pločama na novosadskim školama prestavljaju jedan od gorućih problema u gradu. Takvi krovovi su, po rečima člana Gradskog veća za obrazovanje Vladimira Jelića,
u protekloj godini konačno uklonjeni sa svih srednjih i osnovnih škola koje su ih imale. Osim toga, kako je kazao, cilj Gradske uprave za obrazovanje u 2015. godini je bio da finansira većinu zahteva škola koje su imale rešenja Sanitarne inspekcije ili drugih jer su ti radovi bili neodložni i neophodni, te su i uspešno su realizovani. Za godinu koja je počela jedan od najvećih projekata u školstvu je gradnja Baletske i Muzičke škole s koncertnom dvoranom, a početak radova zavisiće od vremena završetka postupka javne nabavke.
– Jedan od ponuđača za izvođenje radova se žalio nadležnoj komisiji i čeka se njena odluka – objašnjava Jelić za „Dnevnik“. – Očekujemo da će izgradnja tog objekta početi u 2016. godini, početkom nove građevinske sezone. Projektno-tehnička dokumentacija za tu zgradu je završena, urađen je Glavni projekat, prikupljene su potrebne dozvole i obezbeđen novac za prvu fazu radova.
Što se tiče investicija u školskom sektoru, u godini za nama su, kako kaže Vladimir Jelić, između ostalog, u nekoliko škola urađene elektroinstalacije, u OŠ „Ivo Lola Ribar“ sufinansirana je realizacija projekta štedljive unutrašnje rasvete, a u Gimnaziji „Svetozar Marković“ finansirana je rekonstrukcija objekta (stepeništa i požarni izlazi).
Po rečima našeg sagovornika, u 2016. godini planirana je izgradnja sportske sale u područnom odeljenju OŠ „Jovan Jovanović Zmaj“ u Ledincima, za OŠ „Ivan Gundulić“ planirana je izgradnja sportskog terena, dok se za nekoliko škola priprema zamena fasadne stolarije i obnova fasade. Atmosferska kanalizacija, rekonstrukcija sportskih terena, betoniranje kolskog ulaza u školu, izgradnja nadstrešnice kotlarnice i sanacija starog objekta od vlage planirana je za OŠ „Sveti Sava“ u Rumenki, a u Gimnaziji „Jovan Jovanović Zmaj“ otpočeće radovi na trećoj fazi kupole. Takođe, kako kaže Jelić, radi povećanja bezbednosti školaraca, za nekoliko osnovnih škola biće nabavljen softver za evidenciju učenika, a planira se i uvođenje sistema video-nadzora u školi u Stepanovićevu. Za OŠ „Žarko Zrenjanin“ planirana je nabavka i postavljanje tehničkih barijera za ulazak u školsko dvorište uz elektronsku identifikaciju, dok je za nekoliko osnovnih škola u planu uvođenje identifikacionih kartica. Prilikom planiranja navedenih investicija, kaže Jelić, poštovani su opravdani zahtevi škola, kao i hitnost pojedinih radova ili nabavki.
Osim značajnih investicija, 2015. godinu obeležile su i teške situacije u dve osnovne škole u novosadskoj opštini. Naime, u školi u Stepanovićevu vladaju izuzetno loši uslovi rada, o čemu je bilo reči u našem listu, usled blokade računa prouzrokovane sudskom presudom po tužbi bivšeg zaposlenog. Rešenje tog problema, kaže Jelić, očekuje se ovog meseca.
– Uprkos činjenici da je taj problem morao da bude rešen na republičkom nivou, Grad neće dozvoliti da učenici koji pohađaju nastavu u OŠ „Aleksa Šantić“ trpe posledice. Stoga, Grad će na prvoj sednici Skupštine doneti odluku kojom će preuzeti sve obaveze na sebe i, umesto iz republičkog budžeta, uplatiti sopstvene pare radi deblokiranja računa škole, kao i za radove koje je naložila inspekcija – kaže on.
Osim toga, u Bukovcu su roditelji pretili ispisivanjem dece iz tamošnje škole, nezadovoljni radom direktorke. Kako kaže naš sagovornik, Gradska uprava za obrazovanje nema nadležnost nad tom situacijom, objasnivši da je Prosvetna inspekcija, na osnovu prijava, započela utvrđivanje činjeničnog stanja i izveštaj će proslediti Pokrajinskom sekretarijatu za obrazovanje, koji je nadležan za dalje postupanje u tom slučaju.
Po njegovim rečima, saradnja Grada sa školama je veoma dobra, a ogleda se u uzajamnoj komunikaciji i sagledavanju neophodnih potreba škola, ulaganja u tekuće i investiciono održavanje objekata, nabavku opreme, kao i obezbeđivanje uslova za povećanje stepena bezbednosti.
– Grad osluškuje potrebe škola i na osnovu njih se planiraju budžetske svote za narednu godinu. Vrlo je važno da na toj relaciji ne bude „šumova“ i problema u komunikaciji jer smo svi na istom zadatku – da se obezbede što bolji uslovi za školovanje i napredak naše dece – objašnjava Vladimir Jelić.
D. Ristić
Godina za brisanje lista u vrtićima
Još jedan od ključnih problema u protekloj godini bila je lista čekanja na upis dece u Predškolsku ustanovu „Radosno detinjstvo”.
– Ponosan sam što mogu da istaknem da je, otkad sam na poziciji člana Gradskog veća zaduženog za obrazovanje, Novi Sad postao prvi grad u Srbiji koji je doneo odluku o subvencionisanju boravka dece u privatnim vrtićima – rekao je Vladimir Jelić. – Osim toga, u 2015. godini Novi Sad je konačno dobio novi vrtić u Radničkoj ulici, proširen je i kapacitet vrtića u Petrovaradinu, a otvoren je i novi vrtić u Veterniku. Na osnovu svega toga, uspeli smo da zbrinemo dodatnih 2.000 mališana u vrtićima i još uvek vodimo borbu s listom čekanja. Nadam se da ćemo taj problem u 2016. u potpunosti rešiti.