Jelena i Aleksandar izrađuju kreativne novčanike za duvan
Kako bi sebi otežao proces i prestao da konzumira cigarete, Novosađanin Aleksandar Lalović počeo je da mota duvan.
Tada je shvatio problem kesice sa duvanom, kesice za filtere i kutijice sa rizlama, koji se gube po džepovima i torbama i prave pometnju i gužvu na stolovima, zbog čega je 2018. godine napravio prvu torbicu za motanje duvana, koja je, kako je rekao za “Dnevnik”, bila lošeg kvaliteta, ali je bila prototip današnjih duvčanika.
– Smatram da je pušenje izuzetno štetno za zdravlje i okolinu, a primetio sam da se pri postepenom odvikavanju od pušenja mnogi okreću motanju cigareta, zbog čega sam kreirao duvčanik – rekao je Lalović za naš list. – Kada su prijatelji videli prvi duvčanik koji sam napravio, oduševili su se, pa sam počeo da ih poklanjam, da bi se na kraju javljali i njihovi poznanici da traže da i njima napravim isti.
U procesu učenja i kreiranja sa Aleksandrom posao deli i njegova devojka Jelena Kukić, koja je zadužena za odabir boja i njihove kombinacije, kao i za vođenje društvenih mreža. Duvčanici se izrađuju od kože, a u pitanju je mala proizvodnja za porodicu i prijatelje, koji svoje duvčanike često hvale poznanicima, pa su zbog izgleda i praktičnosti izuzetno popularni kao pokloni.
– Isprva sam ga nazvao torbica za duvan, ali je Jelena smislila genijalan termin duvčanik, novčanik za duvan – objasnio je Aleksandar. – Sada ih pravimo u više boja koje se mogu kombinovati, a postoje i opcije zatvaranja drikerima i gumom. Ne zauzimaju previše prostora, pa staju u yep ili torbu.
Pojavom koronavirusa, Aleksandar i Jelena iskoristili su vreme da se posvete istraživanju i usavršavanju, pa je duvčaniku dodato čuveno drvce koje služi da utaba višak duvana iz cigarete. U tom periodu su se povezali i sa dobavljačima kože, a Aleksandar je od Novosađana koji rade sa kožom naučio da manipuliše njome i pravi kvalitetnije duvčanike.
– Kako koža ne može da se probija ručno iglom kao tekstil, prvo bušimo rupe alatom koji podseća na viljušku, a kasnije kroz njih provlačimo konac, te se ceo proces radi ručno – rekao je Lalović. – Za jedan novčanik nam je potrebno između tri i pet dana. Svet je mali, pa je naša reklama upravo prijatelj koji kod prijatelja vidi duvčanik i poželi ga.
D. Andulajević