Iznad Bukovca niče oaza za rekreativce
NOVI SAD: Bukovac bi u narednom periodu trebalo da dobije nove sportske i turističke sadržaje, čime će se značajno promeniti izgled tog naselja. Uređivanjem i izgradnjom novih objekata zapušten prostor bi se pretvorio u turističko-sportsko-rekreativnu površinu u okviru koje je predviđen sportski park, višenamenski objekat, poligon za ekstremne sportove, javni parking prostor i saobraćajne površine.
Skupština grada krajem januara usvojila je „Plan detaljne regulacije područja turističko-sportsko-rekreativne površine u jugozapadnom delu naseljenog mesta Bukovac”, kojim se u neposrednom okruženju zaštićenog područja Nacionalnog parka „Fruška gora”, planiraju pomenuti sadržaji.
Prostor u jugozapadnom delu Bukovca ograničen je Karađorđevom ulicom na istoku, Ulicom Svetozara Markovića na zapadu i Vidovdanskom na severu i nalazi se na planinskom bregu na severnim padinama Fruške gore, a pošto je na uzdignut u odnosu na okruženje pruža izuzetan pogled na naselje, kao i na predele Fruške gore.
Planom je obuhvaćeno pretežno neizgrađeno zemljište površine 5,13 hektara, od kojih je 3,42 hektara (66 odsto) u zoni aktivnih klizišta, te je u odnosu na stabilnost tla definisano i uređivanje prostora. Zabranjena je bilo kakva izgradnja u onim delovima koji su direktno ugroženi aktivnim klizištima i tu se preporučuje pošumljavanje.
Celokupna površina podeljena na tri prostorne celine sa različitim sadržajima. Prva, severna celina prostire se na 2,2 hektara, druga, središnja na 1,6 i južna na površini od 1,3 hektara.
Na prostorima koji su u zonama aktivnog klizišta, u prvoj i drugoj urbanističkoj celini planirano je parkovsko uređenje, a sadržaji su raspoređeni u skladu sa konfiguracijom terena. U pojedinim delovima parkovskog prostora urbanisti su ostavili mogućnost za botaničke bašte ili pak rasadnike.
Sportsko-rekreativni sadržaji planirani su na zaravnjenom vrhu grebena u prvoj i drugoj celini, van zone aktivnog klizišta.
U prvoj celini planiran je park sa šetnim i trim stazama, mali amfiteatar sa pogledom na centar naselja, teretana na otvorenom, vežbalište sa kros-fit spravama, veštačka stena za sportsko penjanje visine 7 metara, prostor za odmor s klupama, dečje igrališe, parking, kao i prizemni ugostiteljski objekat površine oko 610 kvadrata paviljonskog karaktera, sa terasom s koje se pruža pogled na Bukovac i Frušku goru.
Parking s 24 mesta, smešten je u krajnjem, zapadnom delu ove celine i prostiraće se na oko 640 kvadrata, a prilaz je iz planirane kolsko-pešačke saobraćajnice koja deli prvu i drugu celinu. Da bi došlo do realizacije planiranih sadržaja, potrebno je ukloniti bespravno izgrađene objekte – jedan stambeni i nekoliko pomoćnih poljoprivrednih.
Osim trim-staza, u drugoj celini planirani su vidikovci, kao i tereni za odbojku, košarku, basket i boćanje. Plato-terasa planirana je na zaravnjenom vrh grebena, a pošto se odatle pruža pogled na Bukovac i Nacionalni park, urbanisti smatraju da je taj prostor pogodan za organizovanje sportskih aktivnosti na otvorenom, kao što su karate, joga, taj-či, tekvondo, pilates i sl. Kompleks višenamenskog objekta u funkciji sportskog parka smešten je u jugozapadnom delu, uz Partizanski put. Predviđeno je da se zgrada spušta u kaskadama ka severoistoku.
U Bukovcu već postoji teren namenjen ekstremnoj vožnji bicikala. Baj park, otvoren pre dve godine, prostire se na više od 5.000 metara kvadratnih.
Tako na brdu iznad Novog Sada sada postoje staze, koje su raj za sve bajkere, a prostor nije samo namenjen za vožnju biciklom, već i za druženje i doživljavanje prirode na sasvim nov način. Svi koji žele da se oprobaju u ludoj vožnji treba da se prijave na Fejsbuk stranici Bajk parka Bukovac, kako bi se dogovorili za termine.
Taj objekat imaće prizemlje i potkrovlje, s tim što će potkrovna etaža biti bez nadzidka, a urbanisti predlažu krov na jednu vodu. Pošto je teren pod nagibom, dozvoljena je i ukopana podrumska etaža.
U pomenutom kompleksu nalaziće se kafe vidikovac, prostorije sportskih društava i i klubova, kao i mesta za izdavanje i skladištenje sportske opreme, radionice za popravku, svlačionice i drugo.
U trećoj urbanističkoj celini smešten je kompleks poligona i vežbališta za daunhil bicikliste i skejt bord na travi sa montažno-demontažnim tribinama. U zimskom periodu poligoni se mogu koristiti za snoubording.
Interesantno je to da je Planom predviđeno i formiranje zip lajn sajle dužine do 220 metara koja bi povezala prvu i drugu urbanističku celinu.
Planirano je da najmanje 70 odsto površine parka bude pod zelenilom, a pre početka bilo kakvih zemljanih radova i izgradnje objekata, sportskih terena ili infrastrukture neophodno je izvršiti geomehanička i geološka istraživanja terena, kojima bi se proverila nosivost i stabilnost prostora, i u skladu sa tim utvrdili uslovi za izgradnju.
J. Vukašinović