Iz gradskog budžeta plata po pripravniku 52 hiljade
Za realizaciju programa pripravnika, Grad ove godine iz budžeta izdvaja oko 49,9 miliona dinara.
Planirano je da se 2020. kroz taj program 80 nezaposlenih sugrađana stručno osposobi za samostalan rad u struci za period do 12 meseci i sticanje uslova za polaganje pripravničkog, odnosno drugog stručnog ispita. Za taj program će moći da apliciraju nezaposleni s visokim obrazovanjem, odnosno oni koji su završili četiri godine osnovnih studija ili master, na evidenciji su Nacionalne službe za zapošljavanje, a nemaju radno iskustvo u struci i aktivno traže posao. Za njih 80 kojima novac bude odobren namenjena je mesečna zarada od 52.000 dinara bruto iznosa od poslodavca koji bude konkursao. Poziv za konkurisanje još uvek nije objavljen, ali se može očekivati da uskoro bude raspisan.
Osim toga, Grad će tokom godine sprovesti i program stručne prakse, za koji se izdvaja gotovo 43,4 miliona dinara. Kroz njega će proći 120 nezaposlenih, odnosno 100 sugrađana s visokim obrazovanjem i 20 s višim ili trogodišnjim visokim obrazovanjem. Grad će one koji su završili više, odnosno visoke škole finansirati s po 25.000 dinara, a one sa završenim četvorogodišnjim fakultetom ili masterom s po 28.000 dinara. U iznos novčane pomoći uključeni su i troškovi prevoza, a Grad će finansirati i troškove doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje, kao i troškove polaganja stručnog ispita nakon završetka stručnog osposobljavanja u iznosu od 10.000 dinara po nezaposlenom. U pitanju je program koji podrazumeva stručno osposobljavanje nezaposlenih za samostalan rad za zanimanje za koje su stekli određenu vrstu i stepen stručne spreme, bez zasnivanja radnog odnosa i sticanje uslova za polaganje stručnog ispita u skladu s opštim ili posebnim zakonom ili opštim aktom o organizaciji i sistematizaciji poslova kod poslodavca ili opisom poslova.
Programi pripravnika i stručne prakse deo su mera aktivne politike zapošljavanja koje zajedno sprovode Gradska uprava za privredu i filijala Novi Sad NSZ-a. Kako je navedeno u dokumentaciji Akcionog plana zapošljavanja za 2020. godinu, Grad i ove godine u većem obimu finansira te programe zbog izražene nezaposlenosti visokoobrazovanih mladih koji prvi put traže zaposlenje u svojoj struci, za koju su se i školovali na fakultetima, pa je cilj da im se pruži podrška u zapošljavanju. Osim toga, jedan od problema u sprovođenju politike zapošljavanja u Novom Sadu je to što mladi i kvalifikovani kadrovi odlaze u inostranstvo.
V. d. direktora Filijale Novi Sad Tatjana Vidović rekla je nedavno na konferenciji za novinare da bez podrške Grada i dobre saradnje ne bi uspeli da smanje nezaposlenost u Novom Sadu, koja je u poslednjih pet godina prepolovljena.
– Filijala Novi Sad NSZ-a je radi postizanja ciljeva utvrđenih Nacionalnim akcionim planomm sprovodila mere aktivne politike zapošljavanja kojima smo obuhvatili prvenstveno sugrađane iz teže zapošljivih kategorija, kao i one koji pripadaju posebno osetljivim kategorijama, a to su, između ostalih i mladi do 30 godina – rekla je Tatjana Vidović.
V. B.