Из градског буџета плата по приправнику 52 хиљаде
За реализацију програма приправника, Град ове године из буџета издваја око 49,9 милиона динара.
Планирано је да се 2020. кроз тај програм 80 незапослених суграђана стручно оспособи за самосталан рад у струци за период до 12 месеци и стицање услова за полагање приправничког, односно другог стручног испита. За тај програм ће моћи да аплицирају незапослени с високим образовањем, односно они који су завршили четири године основних студија или мастер, на евиденцији су Националне службе за запошљавање, а немају радно искуство у струци и активно траже посао. За њих 80 којима новац буде одобрен намењена је месечна зарада од 52.000 динара бруто износа од послодавца који буде конкурсао. Позив за конкурисање још увек није објављен, али се може очекивати да ускоро буде расписан.
Осим тога, Град ће током године спровести и програм стручне праксе, за који се издваја готово 43,4 милиона динара. Кроз њега ће проћи 120 незапослених, односно 100 суграђана с високим образовањем и 20 с вишим или трогодишњим високим образовањем. Град ће оне који су завршили више, односно високе школе финансирати с по 25.000 динара, а оне са завршеним четворогодишњим факултетом или мастером с по 28.000 динара. У износ новчане помоћи укључени су и трошкови превоза, а Град ће финансирати и трошкове доприноса за пензијско и инвалидско осигурање, као и трошкове полагања стручног испита након завршетка стручног оспособљавања у износу од 10.000 динара по незапосленом. У питању је програм који подразумева стручно оспособљавање незапослених за самосталан рад за занимање за које су стекли одређену врсту и степен стручне спреме, без заснивања радног односа и стицање услова за полагање стручног испита у складу с општим или посебним законом или општим актом о организацији и систематизацији послова код послодавца или описом послова.
Програми приправника и стручне праксе део су мера активне политике запошљавања које заједно спроводе Градска управа за привреду и филијала Нови Сад НСЗ-а. Како је наведено у документацији Акционог плана запошљавања за 2020. годину, Град и ове године у већем обиму финансира те програме због изражене незапослености високообразованих младих који први пут траже запослење у својој струци, за коју су се и школовали на факултетима, па је циљ да им се пружи подршка у запошљавању. Осим тога, један од проблема у спровођењу политике запошљавања у Новом Саду је то што млади и квалификовани кадрови одлазе у иностранство.
В. д. директора Филијале Нови Сад Татјана Видовић рекла је недавно на конференцији за новинаре да без подршке Града и добре сарадње не би успели да смање незапосленост у Новом Саду, која је у последњих пет година преполовљена.
– Филијала Нови Сад НСЗ-а је ради постизања циљева утврђених Националним акционим planomm спроводила мере активне политике запошљавања којима смо обухватили првенствено суграђане из теже запошљивих категорија, као и оне који припадају посебно осетљивим категоријама, а то су, између осталих и млади до 30 година – рекла је Татјана Видовић.
В. Б.