Iskustvo mladih sa alkoholom najčešće traumatično
Info-sesija za medije „Šta sve (ne) može mamurno društvo – Mladi između sistemske zaštite i društvenih okolnosti” Centra za omladinski rad – organizacije za mlade iz Novog Sada, održana je juče u „Prostoru” u podgrađu Petrovaradinske tvrđave.
Cilj skupa je skretanje pažnje na stanje u našem društvu, odnosno na činjenicu da je, po istraživanju Centra, gotovo polovina mladih ispitanika uzrasta od 15 do 17 godina, probala alkohol. Takođe, na pitanje „Koliko vas je popilo alkohol u poslednjih 30 dana”, 2014. godine potvrdno je odgovorilo 49 odsto, a samo godinu kasnije taj broj se povećao šest procenata.
Prisutni su ispričali lične priče i kontakt s alkoholom, i činjenica je ta da svi imaju neko iskustvo koje je, najčešće, traumatično.
– Čak i kada odlučimo da se sklonimo od alkohola, on je uvek tu – na fudbalskim utakmicama, na slavi, na televiziji – ukazuje omladinski radnik i politikolog Igor Stojilović.
Mladima je alkohol manje-više svugde pođednako dostupan. Dok se u gradu pije radi zabave, na selima se alkohol konzumira jer je to deo običaja i kulture porodice. Mladi koji su na neki način prinuđeni na to da se vrate u manju sredinu, zbog pritiska i stresa od nemanja posla i novca, okreću se alkoholu. Još jedan od razloga za alkoholizam jeste strah da neće biti prihvaćeni u okruženju ili među vršnjacima. U svakom slučaju, alkohol može predstavljati potencijalni beg od stvarnosti, ali siguran put u depresiju, kasnije i ka suicidu.
Na jučerašnjem skupu je naznačeno da je država ta koja treba da kontroliše prodaju alkohola, a pojedinac, odnosno njegovo okruženje i ceo taj kontekst, odlučuje o konzumiranju.
L. Radlovački