Gradska kasa Novog Sada stabilna
Skupština Novog Sada juče je većinom glasova usvojila izveštaj o izvršenju gradskog budžeta u prvih devet meseci ove godine, izmene planova poslovanja pojedinih, te srednjeročne i dugoročne planove većine gradskih preduzeća.
Jednoglasno, pak, usvojene su odluke kojima se omogućava dodela bez naknade stanova ratnim vojnim invalidima i porodicama palih boraca u Futogu i kupovina po povlašćenim cenama stanova za izbegle i raseljene. Na dnevnom redu je bilo 39 tačaka, a najviše ih se odnosilo na pomenute planove gradskih preduzeća. Zamenik gradonačelnika Igor Crnobarac obratio se novinarima pred samo zasedanje i podsetio da je ove godine gradski budžet projektovan na 38,927 milijardi dinara.
- Prihodi budžeta u tekućoj godini ostvareni su u iznosu 25,597 miliona dinara, što je 99,6 odsto plana za devet meseci ove godine. Po strukturi ostvarenih tekućih prihoda, poreski prihodi čine čak 70,2 procenta. U proteklom periodu ovi prihodi su ostvareni 15,5 posto preko ostvarenja za isti period prošle godine i nominalno su veći za preko dve milijarde dinara - kazao je Crnobarac.
On je napomenuo da je rast prihoda od poreza najbolji pokazatelj u kom smeru ide razvoj Novog Sada, dok rast prihoda od poreza na zarade i imovinu dobro ilustruju pad nezaposlenosti u gradu i rast životnog standarda.
- Ukupni rashodi izvršeni su u iznosu od 22 milijarde i 214 miliona dinara, što je 75,4 odsto planiranih sredstava za potrošnju u navedenom periodu. Rashodi su, posmatrajući isti period u prethodnoj godini, veći za čak četiri milijarde i 203 miliona dinara. Na kapitalnu potrošnju ukupno je utrošeno 6,614 milijardi dinara – naveo je Crnobarac.
Po njegovim rečima, bitno je da je gradski budžet stabilan uprkos krizi izazvanoj pandemijom korona virusa i sukobom u Ukrajini. Dodao je i da se prihodi ostvaruju po planu, dok je izrazio uverenje da će i rashodi do kraja godine biti bliže planiranom nivou, jer realizacija projekata teče po planu.
- Izmenama planova i programa poslovanja "Novosadskoj toplani" omogućena je nabavka mazuta i lakog lož ulja, kao dodatnih operativnih zaliha. Želimo da obezbedimo adekvatne zalihe mazuta kako bismo u slučaju eventualne potrebe za zamenom energenta to mogli da uradimo vrlo brzo i efikasno. Nadamo se da do toga neće doći, ali moramo biti spremni – naglasio je Igor Crnobarac.
Jednoglasno usvojene odluke kojima se omogućava dodela bez naknade stanova ratnim vojnim invalidima i porodicama palih boraca u Futogu i kupovina po povlašćenim cenama stanova za izbegle i raseljene
Kako je dodao, "Čistoća" će iz budžeta Pokrajine dobiti 56 miliona dinara za nabavku dva kamiona smećara. Crnobraca je najavio nastavak ulaganja u novu mehanizaciju.
Govoreći o donošenju srednjoročnih i dugoročnih planova za gradska preduzeća, Crnobarac je istakao da je to propisano Zakonom o javnim preduzećima te da se dugoročni planovi odnose na period od 10 godina.
Tekuća i kapitalna potrošnja
Ogovarajući na kritike opozicije članica Gradskog veća za budžet, finansije i investicije Adrijana Mesarović kazala je da je prirodno da je tekuća potrošnja veća u odnosu na kapitalnu, ali da se gradska vlast trudi da kapitalna ima što veći udeo. Kao primer, navelča je 2,2 milijarde dinara koje su ove godine uložene u putnu privredu, a koje ne potpadaju pod kapitalnu potrošnju.
- Na današnji dan prihodi budžeta su na nivou od 86,8 odsto od planiranog, a rashodi su na 69,36 odsto od plana za celu godinu. Dobit od kamata na oročena sredstva Grada veća je od obaveza po municipalnim obveznicama i kreditu Evropske investicione banke za 158 miliona dinara – kazala je između ostalog za skupštinskom govornicom Mesarović.
- Izdvojio bih "Vodovod i kanalizaciju" gde su neke od najznačajnijih planiranih investicija nabavka 15 specijalnih vozila za održavanje kanalizacione mreže i crpnih stanica, tri cisterne za pijaću vodu i veoma važno spajanje severnog i južnog kanalizacionog sliva, sve to podrazumeva i projektovanje i izgradnju i bilo bi finansirano iz projekta "Čista Srbija". Kao strateški najvažniji projekat u oblasti hidrotehnike i posredno zaštite životne sredine jeste planirana izgradnja centralnog prečistača otpadnih voda. Veoma je skup projekat i značajno što će se finansirati iz republičkog budžeta, odnosno kroz projekat "Čista Srbija" i time ispuniti našu civilizacijsku obavezu – istakao je Crnobarac.
Šef opozicione odborničke grupe Nova DSS Bojan Radojević izrazio je zabrinutost jer se u skupštinskom metraijalu ne može videti da li gradska vlast uzima u obzir najavljeno povećanje zarada u gradskim preduzećima naredne godine i kontinuirani rast inflacije. Naime, on smatra da gradska preduzeća već sada teško posluju, a da će veće iznose za plate morati da kompenzuju ili novim zaduživanjima i subvencijama iz gradskog budžeta ili povećanjem cena usluga. On je kazao i da je "besmisleno" koliko grad daje subvencija za JGSP "Novi Sad", a da se ne vidi poboljšanje javnog prevoza.
Crnobarac o računima za grejanje
Odgovarajući na pitanje novinara zašto nisu smanjeni računi za grejanje za oktobar, kada nije bilo grejanja za potrošače "Novosadske toplane", kao što je to učinjeno u pojedinim gradovima, Crnobarac u prvi mah nije direktno odgovorio.
- Ne znam da li je vama bilo hladno u oktobru, meni nije. Moramo biti svesni da živimo u teškim vremenima i da vodimo računamo šta nam donosi predstojeća zima – rekao je Crnobarac, dodavši da mora da se deluje "preventivno i proaktivno".
On je istakao da aktuelna gradska vlast neće dozvoliti da ijedan dom u Novom Sadu ove zime bude hladan.
- Sagledaćemo sva moguća rešenja tako da građanima rasteretimo određen deo troškova. Novi Sad je lokalna samouprava u kojoj je prethodne tri godine najduže trajala grejna sezona. U poslednjih deset godina četiri puta su smanjivane cene grejanja. Građani ne bi trebalo da imaju bojazan da će gradska vlast i ovaj put naći najbolje rešenje kako da ne ugrozimo toplotno-energetski sistem, da ne opteretimo budžet, a opet da isto tako imamo razumevanja za njihove potrebe. Svakako ćemo razmatrati rešenja i radimo na tome – zaključio je zamenik gradonačelnika Igor Crnobarac.
Zamenica šefa odborničke grupše SRS Snežana Mušicki kritikovala je izveštaj o budžetu kao "spisak lepih želja" koji ne odgovara stvarnosti. Govoreći o srednjoročnim i dugoročnim planovima gradskih preduzeća, označila ih je kao "smešne", jer se u njima nalaze uopšteni navodi. Dodala je i da javnim preduzećima stižu na naplatu krediti koje ona ne mogu više da servisiraju.
S. Krstić