Gradnja zgrade Hitne pomoći ispred plana
Rok za završetak kompletne zgrade Hitne medicinske pomoći je, po rečima člana Gradskog veća za zdravstvo prof. dr Zoltana Horvata, kraj marta sledeće godine, a ukoliko radnici „NS gradnje” nastave užurbanim tempom, objekat bi mogao biti završen i pre roka.
Kako navodi, građevinski radovi su tri nedelje ispred planirane dinamike pa bi, po nekim procenama, novi Zavod za hitnu medicinsku pomoć mogao otvoriti vrata građanima već u martu.
„Dugo su trajale pripreme, kao i traženje odgovarajuće lokacije koja će moći da zadovolji sve potrebe nove zgrade Hitne pomoći i na kraju smo se odlučili za Bulevar Patrijarha Pavla“, kaže Horvat. „Prostiraće se na 5.300 kvadratnih metara, a ovo mesto najpogodnije je jer ima izlaze u svim pravcima. Nova zgrada će biti sedište Hitne pomoći, odnosno glavni punkt, dok već imamo naše punktove s vozilima i ekipama na Klisi, u Petrovaradinu, Futogu i Sremskoj Kamenici.“
Po rečima našeg sagovornika, nova zgrada podeljena je u više delova, a posebno je istakao da će tu postojati pedijatrijska hitna služba, koja će biti opremljena najsavremenijim aparatima. Postojaće i ambulanta za odrasle, a posebno će biti napravljena soba za reanimaciju.
„Prvobitno smo planirali da napravimo i helikopterski centar, ali zbog izuzetno velikih ulaganja, a relativno retkih situacija koje bi zahtevale takav vid transporta, odustalo se od te ideje“, kaže Horvat. „Predviđeno je i mesto za stomatološku ordinaciju, u kojoj bi se radile hitne intervencije, ali su pregovori još uvek u toku.
U sklopu kompleksa Zavoda za hitnu medicinsku pomoć predviđen je i prostor za Apoteku „Novi Sad”, koja će raditi 24 sata i biće dostupna kako građanima, tako i pacijenatima.“
„Nova zgrada će imati i savremeni kol-centar i on mora da funkcioniše u svim uslovima, kada ima ili nema struje ili za vreme elementarnih nepogoda i slično“, ističe Horvat.“Postoji više raznih paralelnih sistema, od kojih će jedan sigurno uvek raditi. Biće povezan sa svim bolnicama, zdravstvenim ustanovima, kako u Vojvodini, tako i u Srbiji, ali i sa svim kolima Hitne pomoći u gradu i okolini. Od primljenih poziva, radiće se selekcija slučajeva po hitnosti, kao i selekcija potreba za reanimobilom, u slučaju da je život pacijenta ugrožen, i onda će bolesnik možda već u kolima, ako za time ima potrebe, dobiti pejsmejker.“
Gradonačelnik Miloš Vučević je, po Horvatovim rečima, insistirao na tome da javna nabavka za kompletno opremanje bude raspisana paralelno s građevinskim radovima da bi se sve usaglasilo i na vreme uradilo, odnosno ne sme se desiti da zgrada bude gotova pa da stoji prazna zbog javnih nabavki.
„Tender će vrlo brzo biti objavljen, sačekaćemo najkasnije do 15. avgusta“, rekao je Horvat.“Između gradonačelnika Miloša Vučevića i premijera Vojvodine Igora Mirovića napravljen je odličan dogovor te su troškovi podeljeni između Grada i Pokrajine, koji su za opremanje novog objekta izdvojili zajedno 90 miliona dinara, dok je ukupna vrednost radova procenjena na pet miliona evra.
Ukoliko bude potrebe, kako tvrdi Horvat, proširiće se i broj lekara koji će raditi u Zavodu za hitnu medicinsku pomoć, ali Republika mora da da odobrenje, za nova zapošljavanja.“
I. Mikloši
Edukativni centar
Horvat kaže da će zgrada imati edukativni centar, u kojem će se održavati seminari, predavanja za studente urgentne medicine i sve one koji pohađaju kurseve hitne pomoći. Tu će se održavati i različita takmičenja, ali ceo edukativni centar brzom intervencijom može da se pretvori u prostor s 200 kreveta u slučaju elementarne nepogode ili pojave zaraznih bolesti. Osim toga, postojaće vozni park s garažom i aparaturom za pranje, dubinsko usisavanje vozila, dezinfekciju, balansiranje guma i demontažu.