Godišnji odmori proredili davaoce krvi
Tokom leta u gradu ostaje mali broj građana, koji, opet, zbog vrućina
retko izlaze do sumraka, pa iz tih razloga u Zavodu za transfuziju krvi kažu da uglavnom u tom periodu bude zatišje u davanju krvi. Da bi se popunile zalihe krvi u periodima stagnacije, organizuju se, osim stalnih akcija, i dodatne kako bi se zadovoljile potrebe pacijenata za krvlju i krvnim produktima.
– Zavod za transfuziju krvi Vojvodine trenutno raspolaže nešto smanjenim rezervama krvi svih krvnih grupa, ali se hematološka podrška pacijenata i dalje odvija kontinuirano – kaže potparolka Zavoda za transfuziju krvi Vojvodine Jelena Ćulić. – Zajedno s Crvenim krstom Novog Sada i Crvenim krstom Vojvodine organizuju se putem medija, društvenih mreža i predavanja, akcije za podizanje svesti građana o važnosti transfuzije i značaja dobrovoljnog davalaštva krvi. S obzirom na sezonske oscilacije u dobrovoljnom davanju krvi, pozivamo dobrovoljne davaoce svih krvnih grupa da daju krv.
Shodno trenutnom stanju na klinikama, po rečima naše sagovornice, najpotrebnija je krvna grupa 0, dok je A krvna grupa najzastupljenija. Svest o značaju dobrovoljnog davanja krvi je na relativno visokom nivou na našem području. Ukoliko neko želi da postane dobrovoljni davalac, mora da zadovolji neke kriterijume, koji nisu nedostižni. Neophodno je da osoba ima od 18 do 65 godina, da se dobro oseća, zadovoljava granične vrednosti hemoglobina i ima više od 50 kilograma. Vremenski razmak između dva davanja krvi je četiri meseca za žene i tri za muškarce, a poželjno je i doručkovati pre davanja krvi jer, kako kažu u Zavodu za transfuziju Vojvodine, lagani obrok neće smetati ni samom davaocu krvi, niti osobi koja prima krv.
Postoje i određeni kriterijumi po kojima se krv ne može dati, iako možda postoji velika želja da se postupi humano i ispravno, jer se uvek mora voditi računa, kako o zdravlju i bezbednosti primaoca, tako i o zdravstvenom stanju davaoca. Ukoliko osoba koja želi da da krv ima manje od 50 kilograma, ima simptome prehlade, neke bolesti ili se jednostavno ne oseća dobro i ima promene na koži, ne može dati krv. Ako neko pati od suviše niskog ili visokog pritiska, ukoliko nije prošlo bar sedam dana od terapije antibioticima, kao i vađenja zuba, ako nije prošlo šest meseci od tetoviranja, pirsinga, hirurških intervencija, kao i od primene transfuzije krvi, ili je pak žena u fazi menstrualnog ciklusa, takođe su razlozi kada se krv ne može davati.
Zavod za transfuziju krvi nalazi se u Ulici Hajduk Veljka 9a. Radno vreme je svakog radnog dana od 7 do 14 časova i svake prve subote u mesecu od 8 do 12 časova.
I. Mikloši