Gibraltar na Dunavu 324 godine odoleva vremenu i ljudima
Petrovaradinska tvrđava je proslavila 324. rođendan. Tim povodom svi građani i turisti mogli su besplatno da posete Muzej grada Novog Sada, koji se nalazi
na tom zdanju, i pogledaju trenutne atraktivne postavke.
– Na tvrđavu, kao i u muzej, najviše dolaze turisti iz Srbije i regiona, ali imamo posete građana iz celog sveta, a Novosađani nas posećuju najčešće da bi gostima pokazali simbol grada – rekla je viša kustoskinja u muzeju Ivana Jovanović Gudurić, i dodala da je Novi Sad, posebno ove godine, postao interesantna destinacija za strane goste, što je naročito bilo vidljivo tokom letnjih meseci.
Gibraltar na Dunavu je obišlo dosta šetača, kako građana Novog Sada, tako i posetilaca iz drugih krajeva naše zemlje i inostranstva, iako gotovo niko od njih nije znao da je vremešna tvrđava proslavljala svoj dan. Svi se slažu da je fascinantno što ta jedinstvena građevina odoleva vremenu, ali i ljudima i događajima.
Petrovaradinska tvrđava se prostire na 120 hektara i predstavlja jedinstveni kulturno-istorijski spomenik u regionu. To utvrđenje sa sahat-kulom, na čijem satu, jedinstveno, mala skazaljka pokazuje minute, a velika sate, obeležje je Novog Sada, ali ga većina stranaca, posebno onih mlađih, vezuje za nadaleko poznat i nagrađivan festival Egzit.
Dragica Kljajić iz Beograda dolazi često u Novi Sad, ali, kako je rekla, neugodno joj je što je na tvrđavu došla prvi put.
– Oduševljena sam ovom građevinom, ali žao mi je što nije bilo zainteresovanih da grupno obiđemo podzemni deo jer mi je skupo da sama plaćam – rekla je Dragica, i dodala da joj je drago što je posetila i muzej i obećala da će od sada redovno posećivati tvrđavu zajedno sa svojim prijateljima i gostima.
Nenad Šepić iz Rijeke je takođe prvi put posetio Petrovaradinsku tvrđavu i priznao da je impresioniran njenim starim zidinama i bedemima.
– Muzej je odličan, ali bi mi bilo drago da su vlasti još šire ruke da bi se ideja restauratora još brže i bolje realizovala, a trđava zaštitila i sačuvala za druga i bolja vremena – rekao je Šepić.
Novosađanka Jelena Stanković priznala je da dugo nije posetila muzej na Tvrđavi, i dodala da se mnogo toga godinama promenilo.
– Drago mi je da sam posetila muzej jer defnitivno vredi doći i pogledati postavke, mada nisam sigurna koliko Novosađani znaju za njih, te ih treba više promovisati – rekla je Jelena, i dodala da, pošto je učiteljica, često dovodi decu iz svog razreda u posetu simbolu grada.
Gradnja Petrovaradinske tvrđave počela je 1692. godine, kada je izaslanik cara Leopolda I Habzburškog, knez Kroj, postavio kamen temeljac na ruševinama srednjovekovnog utvrđenja na uzvisini 40 metara iznad Dunava. S manjim prekidima, Habzburzi su tvrđavu gradili od 1692. do 1780. godine, radi zaštite carevine od najezde Turaka.
V. Bijelić
Foto: S. Šušnjević
Zanimljive izložbe
Trenutno u Muzeju grada na Petrovaradinskoj tvrđavi ima dosta izložbi pa tako posetioci mogu da poledaju Veliki ratni bunar, rimski novac nađen na ovim prostorima... zatim da upoznaju građanski život Novog Sada s kraja 19. i početka 20. veka, pogledaju oružje iz Prvog svetskog rata i još mnogo toga. Svaka izložba je dvojezična – na srpskom i engleskom jeziku.