Francuski onkolog Žan-Pjer Loc, čovek velikog srca
Francuski onkolog i čovek velikog srca Žan-Pjer Loc predložen je od Komisije za dodelu priznanja Skupštine grada, a na predlog gradonačelnika Miloša Vučevića, za počasnog građanina Novog Sada.
Svojim radom pomogao je i unapredio onkologiju u institucijama u Novom Sadu na tri nivoa: u strukovnom, nastavnom i naučnom smislu.
– Naša saradnja s vodećim stručnjakom u oblasti autologne transplantacije perifernih matičnih ćelija u onkologiji započeta je još 2009. godine, i to sasvim slučajno, kada je, po dogovoru s kolegama s medicinskih fakulteta i ambasade Francuske, došao da nam pomogne da osnujemo studije iz onkologije – rekla je predsednica Francusko-srpskog onkološkog udruženja i načelnica Klinike za internističku onkologiju Instituta za onkologiju u Sremskoj Kamenici prof. dr Darjana Jovanović. – Onkologija je relativno nova grana u medicini, a u smislu izučavanja na studijama, kod nas je bila fakultativan predmet, dok su je Evropa, Amerika i Engleska već uvele kao redovan. Te 2009. godine, na Medicinskom fakultetu se uvodio predmet Osnove onkologije i palijativne nege te smo imali mnogo dilema i pitanja o tome kako taj predmet možemo pojednostaviti studentima. Tako sam se našla u razgovoru s profesorom Locom i uvidela da je moj koncept onkologije za studente medicine vrlo sličan njihovom te smo i kolegama s fakulteta koji se bave onkologijom želeli da predočimo kako to izgleda u Francuskoj, konkretno u Parizu.
Po rečima prof. dr Darjane Jovanović, kroz priču o strukturisanju nastave osetila je potrebu da od prof. dr Žan-Pjera Loca zatraži pomoć po pitanju uvođenja autologne transplantacije periferne matične ćelije u lečenju malignih tumora testisa i limfoma. Kako kaže, našim lekarima je nužno trebala pomoć oko te tehnike, a s obzirom na to da je on jedan od vrhunskih stručnjaka baš iz te oblasti, nadala se da će im moći pomoći, što je dr Loc s oduševljenjem prihvatio.
– Prvo što me pitao je šta bi bio prvi korak u našoj saradnji, na šta sam ja odgovorila da bi bilo dobro kada bismo mogli da pošaljemo nekog našeg lekara kod njih na mesec dana da se edukuje u toj novoj tehnici lečenja pacijenata – priča Darjana Jovanović. – Njemu se ideja dopala i odmah je pristao, te je naš mlađi kolega otputovao u Pariz. Svakako nam je bila neophodna pomoć oko studija i tada sam njemu i našem Medicinskom fakultetu predložila da profesora dr Loca izaberemo za viziting profesora, na šta je on takođe pristao. Od tada je krenula naša saradnja, došao je na Institut za onkologiju u Sremskoj Kamenici, obišao ga, napravio vizitu, obišao sterilni blok, upoznao se s timom i ekipom koja će raditi tu novu metodu. Na osnovu svega što je video, procenio je da treba da nam pomogne te je ubrzo počeo da dolazi kod nas, a osim toga su još dva lekara i jedna medicinska sestra bili u Parizu kod njega na obučavanju i edukaciji, sve o trošku njegovog Medicinskog fakulteta.
Profesor Loc je dolazio na svaka tri do četiri meseca, po rečima naše sagovornice, uglavnom vikendom, učestvovao je na jutarnjim sastancima, išao u vizite, pratio pacijente i često donosio razne lekove i pomagala koji su u tim trenutcima bili najpotrebniji. Pošto svugde u svetu postoji i takozvani second opinion, odnosno pacijenti žele da se konsultuju s nekim drugim lekarom i potraže drugo mišljenje, i pacijenti s Instituta u Sremskoj Kamenici, kada su čuli da je profesor Loc tu, počeli su da ga pitaju, da se raspituju i konsultuju s njim. Tako su krenule i konsultacije naših pacijenata obolelih od karcinoma, prvo s Novosađanima i Novosađankama, a kasnije se proširila na okolinu, prema Beogradu, ostalim delovima Vojvodine, Srbije, Makedonije, Crne Gore i BiH.
– Dolazio je za vreme vikenda, kad god je imao vremena, odnosno kada nije imao velikih obaveza u Parizu, i nauštrb svoje porodice nam pomagao – nastavlja priču Darjana Jovanović. – Kroz sve te strukovne konsultacije za pacijente, polako smo počeli da se vraćamo na priču i o studentima jer je katedra počinjala rad i predmet je postao obavezan. Tada je on došao na ideju da najbolji studenti idu kod njega u Pariz na dve nedelje prakse, što je nama mnogo značilo. Išlo je njih desetoro, a sve troškove finansirao je njegov fakultet.
Kako je vreme odmicalo, saradnja se produbljivala te se posle razgovora o formiranju studija, odmah prešlo na struku. Po rečima Darjane Janković, Institut za onkologiju u Sremskoj Kamenici je jedina onkološka institucija u Srbiji koja radi transplantaciju autologne matične ćelije, i to od 2009. godine, a do sad su urađene 34 operacije retkih tumora. Velika nesreća je u tome što su pacijenti koji obolevaju od toga veoma mladi, prosečno imaju oko 25 godina, i to im je velika šansa za izlečenje. Kada je, zahvaljujući dr Locu, uvedena inovativna metoda lečenja i kada je ona prešla u rutinu, počeli su i razgovori o naučnim usavršavanjima, kongresima, simpozijumima koji bi se mogli održavati u Novom Sadu, za početak za Srbiju, a kasnije, ako to zaživi, i za ceo region, te se već sedam godina, jednom godišnje, organizuje Francusko-srpski onkološki kongres.
– Profesor Loc i ja smo zajednički predsednici tog udruženja i zajedno smo u organizacionom komitetu Kongresa, mi pravimo plan programa – rekla je Darjana Jovanović. – On dovodi kolege iz Francuske, koji imaju zadate teme o kojima pričaju. To su razne teme koje nas interesuju i koje ne možemo da čujemo jer ne možemo da putujemo niti idemo na mnogo kongresa pošto smo tu limitirani. Uspostavili smo saradnju s kolegama, koja je počela da se širi i na druge kolege, iz Švajcarske, Italije, Amerike, Kine i Izrela. Našem konceptu Kongresa pridružili su se i „Roma” ili Mediteranska grupa iradijacionih onkologa, koji takođe organizuju seminare tokom Kongresa jer očito je da imamo problem i oko zračenja pacijenata, tako da smo tu dobili neophodnu edukaciju, lepe ideje i polako smo počeli da uključujemo i naše lekare i studente. Sa studentima pravimo posebne sesije za mlade lekare i sesije gde se obrađuju posebne oblasti, a prof. dr Loc dovede i svoje mlade studente da bi se upoznali s našim i da bi razmenjivali iskustva i ideje. Tako da je Novosadski onkološki kongres momentalno postao jedan od najboljih takvih kongresa u Srbiji, ali i šire, gde ostali lekari vrlo rado dolaze, slušaju, prisustvuju i aktivno učestvuju, a to je vrh neke struke – da ima svoj organizovani kongres na kojem lekari mogu da razmene mišljenja ili čuju neke nove stvari.
Ovaj izuzetan čovek i doktor je bio 33 puta u Novom Sadu, besplatno je obavljao onkološke preglede i donosio najsavremenije lekove i pomagala obolelima, ne tražeći nikakvu naknadu za to. Stoga mu je, po rečima naše sagovornice, ceo tim koji radi s njim neizmerno zahvalan što je pomogao našim građanima i našim mladim lekarima i studentima.
– Razmišljali smo o tome na koji način možemo izraziti tu našu veliku zahvalnost čoveku koji se pre svega pokazao kao veliki humanista, i tako smo došli na ideju da predložimo Komisiji za dodelu nagrada da se profesoru dr Žan-Pjeru Locu dodeli Oktobarska nagrada da bi ostalo negde zapisano da je dolazio u tim, možda najtežim trenucima i pomagao – rekla je za kraj Darjana Jovanović. – Kada je gradonačelnik Miloš Vučević pročitao njegovu biografiju i našu molbu, iako ga nikada nije upoznao, prepoznao je značaj njegovog rada i predložio ga je za počasnog građanina Novog Sada, a to može samo neko ko ima viziju da prepozna veličinu tog čoveka i ovim putem bih želela da izrazim svoju veliku zahvalnost našem gradonačelniku što je ocenio da je dr Loc svarno čovek koji zaslužije tu nagradu.
I. Mikloši
Specijaliteti i muzika
Po rečima dr Darjane Jovanović, iako je posao koji predano rade veoma naporan, kolege uveče vole da izvedu i upoznaju doktora Žan-Pjera Loca s našom istorijom, običajima, kulturom, za šta je on pokazao izuzetno interesovanje i simpatiju. Ona dodaje da se oduševio našim mentalitetom, muzikom i slavama, te i danas, kad dođe poslom u naš grad, voli da nakon radnog dana ode i čuje našu muziku i proba neki novi specijalitet.