(FOTO) Reporteri „DNEVNIKA” na licu mesta: NAPREDUJE OBNOVA ALMAŠKOG KRAJA, sledi OZELENJAVANJE I PEJZAŽNO UREĐENJE najstarijeg dela grada
NOVI SAD: Nakon rekonstrukcije komunalne infrastrukture u delu Almaškog kraja počelo je postavljanje sadnih jama i parterno uređenje, kao preduslov za ozelenjavanje i pejzažno uređenje, a uslediće i radovi na saobraćajnim površinama.
Prva faza obnove najstarijeg dela Novog Sada počela je u decembru, a planirani rok za završetak je 600 kalendarskih dana.
Do sada je za radove u sklopu prva faze izdvojeno oko 217,5 miliona dinara, a Zavod za zaštitu spomenika kulture Grada Novog Sada pre desetak dana dodelio je ugovor, vredan više od 1,6 milijardi dinara (1.612.772.265) grupi ponuđača na čelu s novosadskom firmom „Intek“. Kako se iz dokumentacije objavljene na Portalu javnih nabavki može primetiti u pitanju je drugi deo radova u sklopu prve faze i početak druge (2.a), kojom je obuhvaćena Almaška ulica.
Paralelno s rekonstrukcijom infrastrukture obnovljaju se objekati. Sređivanje deset kuća u ulicama Save Vukovića 9, 11, 12, 13, 14 i 15 i Zemljane ćuprije 1, 7, 9 i 11, koštaće gotovo 134,8 miliona dinara, s PDV-om (134.771.142). Konzervatorsko-restauratorski i građevinsko-zanatski radovi na tim objektima povereni su firmama „Ornament-investinženjering“, „Gramar” i „Niković kompani” iz Beograda, kao i „NPN” i „Prima Idea” iz Novog Sada. Reč je inače o nastavku obnove graditeljskog nasleđa, s tim da je prethodna faza, za koju je izdvojeno 100,2 miliona dinara, obuhvatala sređivanje fasada i krovova na kućama u Đorđa Jovanovića 1, 3 i 4, Zlatne grede 20, na uglu sa Đorđa Jovanovića, te Save Vukovića 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8 i 10, kao i u Zemljane ćuprije 2 i Skerlićevoj 39.
Projekat među pet najboljih na svetu
Projekat novosadskog studija „DBA“ među pet najboljih u svetu
Projekat uređenja Almaškog kraja, koji je uradila novosadska firma „DBA“, u najužem je izboru na prestižnom takmičenju „Architizer A Award“, a tu vest objavio je na svom Instagram nalogu predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović, i podsetio na to da je izradu projektne dokumentacije finasirala Pokrajinska vlada.
- Projekat uređenja Almaškog kraja izabran je u prvih pet iz celog sveta na „11. Architizer A Award“ takmičenju - naveo je Mirović. - U konkurenciji smo sa jednim projektom iz NR Kine, jednim s Islanda i dva projekta iz SAD. Bravo za moje saradnike iza partnere iz Gradske uprave Novog Sada.
Imajući u vidu obim i složenost posla, kao i činjenicu da je reč o zaštićenoj kulturno-istorijskoj celini, sređivanje Almaškog kraja odvija se u nekoliko faza. U naredne tri godine predviđena je obnova zone u jugoistočnom delu, tačnije ulica Zlatne grede, Skerlićeve, trga na ukrštanju Zlatne grede i Skerlićeve, koji bi trebalo da ponese naziv Orfelinov trg, Milovana Vidakovića, dela Đorđa Jovanovića, od Kosovske do Save Vukovića, deo Save Vukovića, od Đorđa Jovanovića do Lađarske. Drugi deo investicije biće realizovan u nekoliko podfaza.
Obnovu najstarijeg dela Novog Sada zajednički finansiraju Grad i Pokrajina. Projektom arhitektonsko-urbanističkog uređenja, koji će biti realizovan u narednih šest godina, obuhvaćeno je 28 ulica i 600 objekata, a planirana je i izmena režima saobraćaja, što podrazumeva kreiranje primarno pešačke zone, izmeštanje glavnih tranzitnih pravaca iz centralnog dela na obodne delove prostora. Urbanističko-arhitektonski projekat za uređenje Almaškog kraja, odnosno prostora površine oko 22,58 hektara uradila je novosadska firma „DBA“, a za tehničku dokumentaciju, neophodnu za revitalizaciju najstarijeg dela grada, koji predstavlja sam početak Novog Sada, izdvojeno je gotovo 97,6 miliona dinara.
Podsetimo, iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture navode da je Almaški kraj značajan zbog sačuvane celovitosti istorijske urbane matrice, dokumentovanja arhitektonskih i istorijsko-umetničkih vrednosti slojevitog graditeljskog nasleđa različitih stilskih i oblikovnih odlika, kao i očuvanog kontinuiteta nastanjivanja, privrednog, naučnog, kulturnog, duhovnog i društvenog života u Vojvodini. Iz tog razloga je pre dve godine Odlukom Vlade Republike Srbije utvrđen za prostornu kulturno-istorijsku celinu.
J. Vukašinović
S. Kovač