Evropska titula donosi razvoj i novi imidž
Na jednoj strani smo građani Evrope, a na drugoj smo potpuno različiti od drugih njenih građana... To znači da treba da cenimo i da budemo ponosni na to što jesmo, kao i na činjenicu da je od svih gradova naš Novi Sad proglašen novom kulturnom prestonicom Evrope.
Više o tome govorila je dr Korina Turšije iz Temišvara, koja je gostovala na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu u okviru razmene studenata i nastavnog osoblja kroz program Erazmus plus da bi studentima i svim zainteresovanim građanima približila značaj stečene titule Novog Sada kao prestonice kulture 2021. Svrha njenih predavanja je uspostavljanje saradnje između univerziteta u Novom Sadu i Temišvaru kroz različite projekte, s akcentom na promeni imidža i identiteta koje Novi Sad ima, pre svega u centralnoj i istočnoj Evropi, na koje je Korina Turšije fokusirana.
Ona je kroz niz primera ukazala na različite mogućnosti brendiranja Novog Sada i ispričala iskustva drugih gradova koji su takođe bili nosioci te prestižne titule. Navodeći za primer gradove koji su od 2010. godine proglašavani prestonicama kulture – Pečuj, Talin, Maribor, Riga, Plzen i Vroclav, Korina Turšije je skrenula pažnju na slogane koje su ti gradovi koristili, kao i na relaciju između tih slogana i imidža koji su promovisali. To su, na primer, neke priče iz prošlosti tih gradova koje su oni istakli kao atrakciju u realnom vremenu, a sve s ciljem izgradnje novog imidža koje grad kao nosilac titule prestonice kulture treba da ima.
– Do sada nisam istraživala šta bi Novi Sad trebalo da istakne u prvi plan, ali u budućnosti ću se sigurno time baviti. Znam da je jedna od boljih ideja ona koja se tiče novosadskih mostova i ubeđena sam da će tim koji je gradu doneo tu titulu uraditi dobar posao – istakla je ona.
Prema njenim rečima, u prvi plan se takođe može staviti komunističko nasleđe, koje je zajedničko za sve gradove koje je obrađivala u svojim primerima. Ona smatra da je važno uključiti komunističku prošlost prilikom same aplikacije za titulu prestonice kulture, odnosno ne sakrivati prošlost koja se možda iz današnje perspektive smatra nepoželjnom.
– Očigledno je to da se komunizam doživljava kao mračna prošlost, ali upravo nju treba uključiti u stvaranje novog gradskog imidža i identiteta. Moja istaživanja su pokazala da su gradovi koji su priznali to komunističko nasleđe i uključili ga u stvaranju novog brenda grada, na odličan način iskoristili tu prošlost kao dobar primer iz kojeg se danas mogu izvući mnoge korisne pouke i aktivnosti – ukazala je Korina Turšije.
Govoreći o tome na koji način ta titula može pomoći Srbiji na njenom putu za Evropsku uniju, ona je kazala da to samo može biti dodatni plus.
– Da Novi Sad nije proglašen za prestonicu kulture, pitanje je da li bih ja danas bila ovde. Ovaj projekat me je povezao s vašim gradom. I to će sigurno biti motivacija i drugim ljudim da dođu – rekla je Korina Turšije. – Ta titula stavlja Novi Sad na mapu kulturne Evrope i to je idealna prilika da se razvija u svakom smislu – ekonomskom, kulturnom, turističkom, a za građane to znači i razvoj ljudskog kapitala.
K. Bačkalić