DVA GRADA POGODNA ZA MIRAN ŽIVOT Na listi najboljih manjih mesta u Evropi našli su se i oni; A evo koji je čuven i po svom prepoznatiljivom nadimku
Konsultatska firma Nomad Capitalist sastavila je popis manjih gradova za miran život u Evropi. Na listi su se našla dva grada iz bivše Jugoslavije – Tivat i Novi Sad, piše Indeks.hr.
„Srećom, još uvek postoje mnoge evropske zemlje koje nude visokokvalitetan način života s niskim porezima“, napisali su.
Za Tivat pišu: Ima sve što možete poželeti
Izdvojili su Tivat u Crnoj Gori.
„Ako želite lepotu Monaka, ali se nadate da ćete živeti skromnim načinom života, onda je ovaj grad u Boki Kotorskoj idealan za vas. Ima sve što možete poželeti, a jedva da ima 14.000 stanovnika“, obrazložili su.
Pohvalili su Tivat zbog prekrasnih planina i plaža i istakli da tamo nema gužve turista. „Crna Gora ima tu atmosferu Evropske unije, ali je i dalje izvan njene direktne sfere uticaja. Zemlja je trenutno kandidat za članstvo u EU. Dakle, zemlja je u stanju promene koje joj trenutno daju sve prednosti boravka u EU bez negativnih strana, poput birokratskog preopterećenja“, napisali su u ovoj analizi.
Jedina zamerka ovoj lokaciji, navode, budući da se koristi evro, u tome je da ipak nije jedno od najjeftinijih mesta u Evropi ili barem na Balkanu.
Na listi se našao i Novi Sad
U Srbiji su izdvojili Novi Sad.
„Ako želite živeti na periferiji Evrope, ali u zemlji s velikim razvojnim potencijalom, onda je Srbija pravo mesto za vas. Glavni grad Beograd ima sjajne vibracije, ali skriveni dragulj Srbije je Novi Sad“, pišu u svom tekstu.
Kažu da je Novi Sad idealan za život tokom leta, a da se prekrasna priroda proteže celim gradom. U Novom Sadu nema toliko puno turista i dosta je jeftino u odnosu na ostatak Evrope.
„Možda nije najdinamičniji grad, ali je prekrasan s lakim pristupom Beogradu koji ima više gužve i trke ako je to ono što tražite“, ističu.
Na listi su još gradovi Portimao u Portugalu, Plovdiv u Bugarskoj i Andorra la Vella u Andori.
Na pitanje isplati li se živeti u manjem evropskom gradu odgovaraju: „Ako mali grad u Evropi nudi niske poreze, visok standard života i vrstu života koju tražite, njegova veličina ne bi trebala biti važna.“
Nakon Beča i Barselone, Novi Sad poneo titulu Evropski grad šuma
Ovo je još jedno priznanje za Srpsku Atinu, nakon što je bio nosilac Evropske prestonice kulture 2022. godine, kao i Omladinske prestonice Evrope 2019. godine, a ove godine je dobio prestižnu titulu Evropski grad šuma.
Novi Sad je prepoznat kao IT grad, ne samo u Srbiji, već i širom regiona. U njemu posluje čak 900 IT kompanija, od 2.500 registrovanih u zemlji. Takođe, 29 stranih investicija došlo je u prethodnoj deceniji u naš grad, a među njima su IBM, Kontinental, Nidek, Lir i mnoge druge.
Novi Sad je postao i najpoželjnije mesto za život u Srbiji i zbog dobre socijalne politike grada- besplatni vrtići, subvencije za privatna obdaništa, besplatni udžbenici za đake prvake. Izgrađeno je više od 35.000 kvadratnih metara vrtića i školskog prostora, a trenutno su u realizaciji je izgradnja novih škola i vrtića.
penzionisani.rs/dnevnik.rs