Domovi zdravlja zaduženi za odstranjivanje krpelja
Sezona krpelja u punom je jeku, u šta su se uverili mnogi Novosađani koji su se nakon prvomajskih praznika s izletišta vratili kući s neželjim parazitima.
Poslednjih nekoliko nedelja lekarske ordinacije pune su pacijenata koji dolaze po pomoć zbog uboda krpelja, a najviše intervencija je bilo nakon 1. maja jer su mnogi praznik proveli u prirodi, blizu šuma i visoke trave, koji su idealno stanište tih insekata.
Kada otkriju da ih je ubo krpelj, građani obično pokušaju sami da ga odstrane, ali nekada se deo parazita zaglavi u telu. Tada se mnogi uspaniče i upute se u Urgentni centar Kliničkog centra Vojvodine. Upravo tako je postupio i jedan naš sugrađanin koji je nakon neuspešnog vađenja krpelja svoje dete odveo na Odeljenje dečje hirurgije Instituta za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine. Međutim, tamo su mu objasnili da vađenje krpelja rade u Dom zdravlja „Jovan Jovanović Zmaj“, ali su ga odatle, nakon pregleda, vratili na Odeljenje dečje hirurgije. Nakon povratka nastao je nesporazum između dežurnog lekara i roditelja.
Kako za naš list objašnjava upravnik Klinike za dečju hirurgiju profesor dr Jan Varga, prilikom zbrinjavanja ujeda krpelja postoje jasna stručno-metodološka uputstva iza kojih stoje Klinika za infektivne bolesti u Novom Sadu i Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“.
„Radi se o uputstvu u kojem se jasno navodi da se vađenje krpelja obavlja u ordinaciji izabranog lekara, odnosno da se pacijenti ne upućuju u Klinički centar Vojvodine ili Institut za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine“, istakao je dr Varga, i dodao da se na takav način postupa zato što se ubod krpelja smatra petim redom hitnosti i ne spada u urgentna stanja.“ Preporuka koju daje Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ je da u situacijama kada se krpelj nevešto vadi i deo ostane zaglavljen, ne treba ga odstranjivati hirurškim putem, već se tretira antisepticima, nakon čega ga organizam izbaci. Agresivni nastup prema delovima tela krpelja može dovesti do iritacije kože i infekcije, što utiče na davanje tačne dijagnoze.“
Ispoštovana procedura
U vezi s pomenutim slučajem, dr Jan Varga navodi da se nakon detaljne provere došlo do zaključka da dežurni lekar i osoblje Klinike za dečju hirurgiju nisu napravili stručnu grešku ili propust prilikom zbrinjavanja pacijenta. Problem je nastao u komunikaciji i zbog neslaganja roditelja s postupcima i pravilima kliničke prakse. Po rečima dr Varge, dečaka je pregledao držurni lekar, koji je procenio da u tom trenutku ubodna rana nije zahtevala hiruršku intervenciju koja se obavlja jedino u slučaju komplikacije, poput upale. Pacijent je s lekarskim izveštajem, a u skladu sa stručno-metodološkim uputstvom, poslat u Dom zravlja da ga dalje prati izabrani lekar.
Da bi se izbegao ubod krpelja i potencijalne infekcije, stručnjaci preporučuju da se oblači svetla odeća, po mogućnosti dugih rukava, i zatvorena obuća, te da se telo pregleda nakon boravka u prirodi. Mesto gde se krpelj zakačio nipošto se ne sme tretirati hemijskim sredstvom, benzinom, alkoholom i sličnim preparatima. Takođe, naglašava se da građani ne pokušavaju sami da odstrane krpelja već da se vađenje obavi isključivo u ordinacijama izabranog lekara, te da se ne upućuju u tercijarne zdravstvene ustanove kao što je Klinički centar Vojvodine i Institut za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine.
Ukoliko se u prva dva dana od uboda pojavi lokalno crvenilo, radi se o običnoj reakciji na ubod. Međutim, ako se tri do 30 dana nakon uboda krpelja pojavi crvenilo u obliku mete (koncentrični krugovi), uz pojavu simptoma infekcije, tek tada ima razloga za brigu i počinje se lečenje.
S. Kovač