„Dnevnik” u poseti Mesnoj organizaciji udruženja penzionera „Sajlovo“: PENZIJE STICALI PO CELOJ JUGOSLAVIJI
Mesna organizacija Sajlovo, koja je jedna od članica Udruženja penzionera Novog Sada, okuplja više od 300 članova i osnovana je 2016. godine, a od pre tri ima i svoje prostorije.
Stanko Bašić, predsednik MO Sajlovo za „Dnevnik“ kaže da tokom godine organizuju razne vrste aktivnosti i da su na raspolaganju penzinerima.
- Zahvaljujući bivšem predsedniku Udruženja penzionera Momi Čolakoviću, kao i podršci bivšeg i sadašeg gradonačelnika Novog Sada mi smo uspeli da stvorimo mnogoljudniju organizaciju koja na početku po osnivanju nije imala gotovo ni jednog člana. Danas imamo članove koji su nam se priključili i prostorije koje nam služe za druženja, ali i obavljanja poslova u vezi sa administracijom ili onoga što je potrebno penzionerima – kaže Bašić.
Oko 50 penzionera iz Sajlova je putovalo u banju, a tamošnja MO je organizovala i odlaske na Zlatibor, posećivali su kulturne znamenitosti u državi i pomažu svojim sugrađanima oko upotrebe vaučera za putovanje koje dodeljuje država.
- Pomažemo onima kojima je neka vrsta pomoći potrebna, da li u vidu ogreva ili paketa hrane i slično. Sastajemo se dva puta nedeljno, utorkom i četvrtkom od 16 sati, i u tom periodu u našim prostorijama korisnici penzija mogu da uplate članarinu ili da pitaju ono što ih zanima. Svake večeri u prostorijama MO dolaze naši članovi i igraju pikado, domine ili neku od društevnih igara, a imaju priliku da popiju kafu ili sok. Organizujemo i razne vrste proslava pa smo upriličili jednu za 8. mart – pojašnjava Bašić.
Odličnu saradnju imaju i sa drugim mesnim organizacijama u gradu, ali i van granica Srbije.
- Bratimili smo se sa udruženjem penzionera grada Drvara i Futoga. Bili smo u Drvaru i čekamo njihovu uzvratnu posetu – kaže Bašić.
Imali su i najmlađe goste iz vrtića u Sajlovu, koji su predstavnicima te MO pripremili performans u kom su uživali kako deca, tako i najstariji.
Problemi Novosađana trećeg doba koji žive u ovom delu grada, slični su drugim penzionerima, ali je pojedinima otežavajuća okolnost to što su korisnici penzija iz drugih država nekadašnje Jugoslavije.
Većina stanovika Sajlova čine izbeglice koji su ovaj deo grada naseljavali devedesetih. Prema rečima onih sa kojima smo razgovarali njihove penzije su u većini slučajeva niske, kako zbog toga što im tokom rata nije uplaćivan staž, ili su radili kod privatnika, pa su im uplaćivani minimalac ili im staž uopšte nije regulisan... Sve su to razlozi što su im penzije niske, a na većinu povlastica koje daje Republika Srbija nemaju pravo, ukoliko ne primaju penziju iz države u kojoj sada žive. Tako nemaju pravo na odlazak u banje preko PIO fonda, niti dobijaju novčanu pomoć iako su im penzije niske i odgovaraju tom uslovu.
- Mali je broj penzionera iz Sajlova koji se prijavljuju za odlazak u banje preko PIO fonda, jer nemaju pravo. Upravo iz tog razloga mi se sami organizujemo pa odlazimo u banje. Zatim, grad Novi Sad svake godine šalje 400 korisnika penzija u banje i na to imaju pravo, pa ode oko 15 njih, što je opet dobro – kaže Bašić.
Ima onih koji su prevalili sedam decenija i nisu zainteresovani za druženje, ali su tu i oni iz iste generacije koji su u MO stub svih dešavanja.
- Prostorije u kojima se susrećemo i družimo su za nas i više od toga, jer smo uvek u društvu i na kvalitetan način korisitimo slobodno vreme i pomažemo jedni drugima– zaključuje Bašić.
Slađana Aničić Ilić