„Дневник” у посети Месној организацији удружења пензионера „Сајлово“: ПЕНЗИЈЕ СТИЦАЛИ ПО ЦЕЛОЈ ЈУГОСЛАВИЈИ
Месна организација Сајлово, која је једна од чланица Удружења пензионера Новог Сада, окупља више од 300 чланова и основана је 2016. године, а од пре три има и своје просторије.
Станко Башић, председник МО Сајлово за „Дневник“ каже да током године организују разне врсте активности и да су на располагању пензинерима.
- Захваљујући бившем председнику Удружења пензионера Моми Чолаковићу, као и подршци бившег и садашег градоначелника Новог Сада ми смо успели да створимо многољуднију организацију која на почетку по оснивању није имала готово ни једног члана. Данас имамо чланове који су нам се прикључили и просторије које нам служе за дружења, али и обављања послова у вези са администрацијом или онога што је потребно пензионерима – каже Башић.
Око 50 пензионера из Сајлова је путовало у бању, а тамошња МО је организовала и одласке на Златибор, посећивали су културне знаменитости у држави и помажу својим суграђанима око употребе ваучера за путовање које додељује држава.
- Помажемо онима којима је нека врста помоћи потребна, да ли у виду огрева или пакета хране и слично. Састајемо се два пута недељно, уторком и четвртком од 16 сати, и у том периоду у нашим просторијама корисници пензија могу да уплате чланарину или да питају оно што их занима. Сваке вечери у просторијама МО долазе наши чланови и играју пикадо, домине или неку од друштевних игара, а имају прилику да попију кафу или сок. Организујемо и разне врсте прослава па смо уприличили једну за 8. март – појашњава Башић.
Одличну сарадњу имају и са другим месним организацијама у граду, али и ван граница Србије.
- Братимили смо се са удружењем пензионера града Дрвара и Футога. Били смо у Дрвару и чекамо њихову узвратну посету – каже Башић.
Имали су и најмлађе госте из вртића у Сајлову, који су представницима те МО припремили перформанс у ком су уживали како деца, тако и најстарији.
Проблеми Новосађана трећег доба који живе у овом делу града, слични су другим пензионерима, али је појединима отежавајућа околност то што су корисници пензија из других држава некадашње Југославије.
Већина становика Сајлова чине избеглице који су овај део града насељавали деведесетих. Према речима оних са којима смо разговарали њихове пензије су у већини случајева ниске, како због тога што им током рата није уплаћиван стаж, или су радили код приватника, па су им уплаћивани минималац или им стаж уопште није регулисан... Све су то разлози што су им пензије ниске, а на већину повластица које даје Република Србија немају право, уколико не примају пензију из државе у којој сада живе. Тако немају право на одлазак у бање преко ПИО фонда, нити добијају новчану помоћ иако су им пензије ниске и одговарају том услову.
- Мали је број пензионера из Сајлова који се пријављују за одлазак у бање преко ПИО фонда, јер немају право. Управо из тог разлога ми се сами организујемо па одлазимо у бање. Затим, град Нови Сад сваке године шаље 400 корисника пензија у бање и на то имају право, па оде око 15 њих, што је опет добро – каже Башић.
Има оних који су превалили седам деценија и нису заинтересовани за дружење, али су ту и они из исте генерације који су у МО стуб свих дешавања.
- Просторије у којима се сусрећемо и дружимо су за нас и више од тога, јер смо увек у друштву и на квалитетан начин кориситимо слободно време и помажемо једни другима– закључује Башић.
Слађана Аничић Илић