Direktor NP FRUŠKA GORA za "Dnevnik": Ponoviće se postupak izdavanja EKO-KAMPA NA STRAŽILOVU
Ljubitelji eko-kampinga već neko vreme uskraćeni su za mogućnost da uživaju u prirodi na Stražilovu koristeći usluge tamošnjeg eko-kampa, jer je prestao da radi. Kada je 2013. godine otvoren, bio je prvi eko-kamp na području Nacionalnog parka Fruška gora, ali i u Srbiji. Posle tri godine prestao je da radi, da bi ga 2019. Nacionalni park izdao u zakup privatnom preduzeću.
Vršilac dužnosti direktora NP Fruška gora Živko Cvetković za „Dnevnik“ kaže da je došavši u oktobru prošle godine na tu funkciju zatekao, između ostalog, izveštaj Državne revizorske institucije koja je ustanovila nepravilnosti u izdavanju eko-kampa i naložila da se otklone.
– Trebalo je pribaviti saglasnost Nadzornog odbora i Republičke direkcije za imovinu za izdavanje prostora, a pošto to retroaktivno nije bilo moguće uraditi, odlučeno je da se raskine ugovor sa zakupcem i da se postupak izdavanja vrati na početak – kaže Cvetković. – Predložili smo sporazumni raskid ugovora i prvobitno je to druga strana prihvatila, ali je u međuvremenu odustala od toga. Nije nam preostalo ništa drugo nego da podnesemo zahtev za jednostrani raskid. Taj zahtev je uručen preduzeću u februaru s rokom od 60 dana za primopredaju kampa.
Nacionalni park je iščekujući da uđe u posed kampa pokrenuo proceduru dobijanja saglasnosti Nadzornog odbora preduzeća i Republičke direkcije za imovinu da bi ponovo izdao eko-kamp i raspisao javni poziv za to.
U međuvremenu su dobijene saglasnosti, ali Nacionalni park još nije ušao u posed, a kako direktor Cvetković tvrdi, bez toga ipak nije moguće započeti postupak i oglasiti izdavanje.
– Postoje nagoveštaji da ćemo vansudskim poravnanjem ipak doći do rešenja, iako smo podneli i tužbu – kaže Živko Cvetković uz napomenu da je u ovom slučaju iskoristio sve pravne institute. – Protivpravno ne možemo ga delujemo.
Zakupac eko-kampa, direktor Produkcijske „Skomediasko“ Dejan Čavić kaže da kamp nije radio zbog štete koju je pretrpeo tokom julskih olujnih nevremena. Po Čavićevim rečima, otklanjanje posledica se privodi kraju, i u ponedeljak bi trebalo ponovo da počne da radi.
Kamp je pre 10 godina uređen u okviru projekta „Održivi razvoj Nacionalnog parka Fruška gora pod pokroviteljstvom Kraljevine Holandije, a u saradnji sa holandskim kompanijama Ameko i Stidit, te Kamping asocijacijom Srbije. Novac je pored holandskih partnera i NP Fruška gora obezbedilo i Ministarstvo privrede i finansija.
Tekst i foto: Z. Ml.