Digitalne tehnologije ne mogu zameniti knjige
kao što su su Muharem Bazdulj, Borka Pavićević, Ivan Ivanji, Nele Karajlić, Isidora Bjelica, Jasmina Mihajlović, Jelena Bačić Alimpić, Teofil Pančić, Marko Vidojković i mnogi drugi, a na panelima pokrenula mnoge aktuelne teme. Na početku drugog dana konferencije, zamenik sekretara za kulturu i javno informisanje AP Vojvodine Nebojša Kuzmanović juče je zvanično otvorio ovogodišnje, drugo izdanje „Book Talk” konferencije.
– Sudeći po prošlogodišnjem ođeku i ovogodišnjem sadržaju „Book Talk” ide ka tome da postane tradicionalna manifestacija koja doprinosi umetničkom i kulturnom ambijentu, ne samo Novog Sada i Vojvodine već i cele Srbije – rekao je Kuzmanović. – Za poštovanje je ambicija da se konferencija ne bavi samo usko književnim temama, već i važnim društvenim pitanjima.
On je poželeo učesnicima da nađu odgovore na ta pitanja i da im to posluži kao podsticaj za još slobodnije rasprave i diskusije u budućnosti. Kuzmanović je pohvalio akciju deljenja knjiga koja je prethodila konferenciji jer, kako je rekao, u ovo doba digitalne tehnologije, „Fejsbuka”, „Tvitera” i lova na Pokemone, lepo je videti mlade koji daju prednost knjigama u odnosu na elektronsku zabavu.
– Iako je još uvek rano da govorim o brojkama, u ovom trenutku mogu kazati je da će Pokrajinski sekretarijat za kulturu i javno informisanje u narednoj budžetskoj godini mnogo snažnije nego do sada podržavati izdavaštvo, odnosno izdavače – poručio je Kuzmanović.
Jelena Savić iz „Pres grupe” istakla je da je izuzetno bitno da se istakne značaj knjige, pogotovo danas kada je sve digitalno.
- Prvi put ove godine imali smo panel o fantastici kao posebnom književnom žanru, kao i panel s poznatim ličnostima koje su napisale knjige i koje su podelile svoja iskustva s nama - rekla je Jelena Savić.
Upravnica Spomen-zbirke Pavla Beljanskog Jasna Jovanov upoznala je prisutne sa zaostavštinom Pavla Beljanskog i radom Spomen-zbirke i konstatovala da ktitorski odnos prema umetnosti i umetnicima kakav je imao Pavle Beljanski nedostaje današnjem društvu.
J. Vukašinović