Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Detelinarska pijaca jeftina, a prazna

08.10.2022. 14:19 14:24
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Činjenica je da cene po pijacama, specijalizovanim prodavnicama i marketima širom grada neprestanu rastu, a primetna su poskupljenja određenih proizvoda i na dnevnom nivou.

Jasno je da kupovna moć iz dana u dan slabi, pa se potrošaći iz nabavke vraćaju sa sve praznijim cegerima. Nakon što je ekipa „Dnevnika” obišla gradske piljarnice, posetila je i Detelinarsku pijacu, a razlike u cenama proizvoda i više su nego uočljive.

Ova pijaca je u jutarnjim časova bila prilično prazna. Osim što na nekim tezgama nije bilo robe, zapažen je i mali broj posetilaca. To su uglavnom višegodišnje i višedecenijske mušterije, koje su pažljivo odabrale trgovce kod kojih redovno nabavljaju potrebne namirnice.

Cene jabuka u piljarnicama kreću se od 140 do 150 dinara po kilogramu, dok je na Detelinarskoj pijaci ova voćka jeftinija za 20 do 30 dinara. Cene limuna, banana i šljiva su jednake. Limun i banane koštaju 250, a šljive 140 dinara po kilogramu. Naranye u piljarnici mogu da se nabave za 320, a na pijaci za 250 dinara. Kada je reč o kruškama, uočava se velika razlika u ceni, pa u prodavnici staju od 230 do 280, dok su na pijačnoj tezgi svega 160 dinara. Crno i belo grožđe košta od 200 do 300 dinara. Kako prodavci u piljarnicama otkrivaju, juče je bilo za 50 dinara jeftinije, a cena mu je naglo skočila jer teško opstaje na niskim temperaturama. Mandarine su na pijacama jeftinije za 20 do 30 dinara nego u piljarnicama, gde staju 270 dinara.

Narandže u piljarnici mogu da se nabave za 320  dinara, a na pijaci za 250. Kada je reč o kruškama, uočava se velika razlika u ceni, pa u prodavnici staju od 230 do 280, dok su na pijačnoj tezgi svega 160 dinara

Ukoliko želimo da pazarimo povrće poput belog luka, ljute paprike, šargarepe ili peršuna, jednako ćemo ih platiti na oba mesta. Glavica belog luka je 30 dinara, komad ljute paprike od 25 do 30, kilogram šargarepe od 90 do 100, a peršuna od 280 do 300 dinara. Raspon cena belog krompira širi je u piljarnicama i kreće se od 130 do 170 dinara, dok je na gotovo svim pijačnim tezgama na Detelinari oko 120 dinara. Crveni krompir na oba mesta košta oko 120 do 130 dinara. Cene krastavca i kupusa razlikuju se za 10 do 20 dinara. Krastavac je oko 200, a kupus oko 80 dinara. Crni luk je u prodavnici 90, a na pijaci 100 dinara. Razlika u ceni karfiola je velika. Pijačni prodavci ga cene 200 dinara, dok je u piljarnici čak 300. Sve vrste paprike, od babure do šilje, na pijaci su 220 dinara, dok je u piljarnici babura 200, a roga 300 dinara. Brokoli na Detelinarskoj pijaci košta 260 dinara, dok je u piljarnici za čak 90 dinara skuplji, a slična razlika je i u ceni paradajza. Jeftinija opcija je 220, a skuplja 300 dinara.

Novosađani koji redovno pazare na Detelinarskoj pijaci uglavnom su zadovoljni, jer kupuju kod prodavaca čiji je kvalitet robe proveren, a osim toga, tvrde da je i u vreme poskupljenja ova pijaca ostala pristupačna.  Mirjana Srbulović otkriva da na ovde pazari 50 godina i da je i više nego zadovoljna odnosom cene i kvaliteta.

- Kupovala sam i na drugim pijacama: Ribljoj, Futoškoj i Satelitskoj, ali ova je najbolja i najjeftinija - kaže ona. - Voće i povrće je kvalitetno, domaće, a cene su pristupačne. Ponekad svratim u market ili piljarnicu, ali ih najčešće izbegavam, jer su preskupi.

Vesna Milivojević otkriva da kupuje samo na određenim tezgama, a cena je toliko i ne interesuje, jer, kako kaže, pazari proizvode u malim količinama, pa poskupljenja na pijaci i ne oseti u velikoj meri.

Razlika u ceni karfiola je velika. Pijačni prodavci ga cene 200 dinara, dok je u piljarnici čak 300

Prodavci su mahom nezadovoljni prodajom, a prognoziraju da će biti i gore. Prodavačica Z. A. navela je nekoliko uzroka slabljenja pijačnog prometa. Smatra da su im mušterije preuzeli marketi u kojima je voće i povrće jeftinije, a kvalitet gori.

- Mi ovde prodajemo samo domaću i svežu robu, dok u markete stiže iz inostranstva i iz hladnjača - kaže ona. - Došlo je takvo vreme da niko više ne gleda kvalitet, bitno je samo da su niske cene. Vikendom je prodaja bolja, ali ni vikend nije što je bio. Radno vreme pijace, takođe, ne odgovara kupcima. Ne možemo da radimo po ceo dan, a sugrađani se vraćaju s posla oko 17 časova.

Prodavačica B. D. ističe da prodaja nikada nije bila gora. Ljudi, kako kaže, imaju sve manje novca, pa manje i kupuju, a proizvode su uništile vremenske nepogode. Nakon dugih suša, usledili su kiše i led, pa je voće i povrće mahom trulo i oštećeno.

Tekst i foto: D. Klašnja

Piše:
Pošaljite komentar