Da deca upoznaju istoriju grada, Vojvodine i Srbije
Pilot-projekat „Naša deca u našim muzejima”, namenjen osnovcima, nedavno je realizovan u želji da tokom osmogodišnjeg školovanja organizovano posete sve muzeje, galerije i sakralne objekte u gradu kako bi upoznali istoriju svog grada, Vojvodine i Srbije.
Muzej Vojvodine su, u okviru projekta, juče posetili učenici Osnovne škole „Branko Radičević”.
– Muzej Vojvodine više od 50 godina ima praksu pedagoškog rada i u velikoj meri sarađuje sa osnovnim i srednjim školama, predškolskim ustanovama i fakultetima – potvrdila je direktorka Muzeja Vojvodine Tijana Pešterac Stanković na konferenciji za medije povodom početka projekta. – Deca imaju priliku da na nešto drugačiji način obiđu Muzej Vojvodine i stalnu postavku, a naša ideja je da im, kroz programe, približimo muzeje i da im poseta muzejima postane navika.
Projekat su pokrenuli kompanija „Color Media Communications” i Udruženje „Color Media Events”, u saradnji sa OŠ „Branko Radičević”, uz podršku Ministarstva za kulturu i informisanje i Pokrajinskog sekretarijata za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine.
– Ideja se rodila kad je Novi Sad dobio titulu Evropske prestonice kulture, jer verovali smo da kulturu ne predstavljaju samo zgrade, slike i objekti, nego i ljudi, a pre svega mladi naraštaji koji će sutra, kao odrasli, hodati ulicama ovog grada i znati da odgovore strancu kada ih pita gde se nalazi neko umetničko delo ili galerija – istakao je predsednik kompanije „Color Media Communications” Robert Čoban. – Želimo da buduće generacije Novosađana dobro znaju kakvo se blago krije u našim muzejima i galerijama.
Gradska uprava za obrazovanje podržava sve aktivnosti na temu poboljšanja znanja najmlađih generacija, što je potvrdio i njen načelnik Radovan Kovačević, koji je na jučerašnjoj konferenciji naveo da neprestano ulažu u unapređenje uslova rada u predškolskoj ustanovi, te osnovnim i srednjim školama na teritoriji grada. Kao učesnice projekta, svoje programe predstavile su Spomen-zbirka Pavla Beljanskog i Galerija Matice srpske.
Tekst i foto: B. Pavković