Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Cvjetićanin: Mladima vetar u leđa, školarcima besplatan sport

27.01.2019. 14:53 15:01
Piše:
Foto: OPENS

Novi Sad je jedini grad izvan Evropske unije koji je uspeo da ponese laskavu titulu Omladinske prestonice Evrope, a velika, svečana proslava održana je sinoć na Spensu.

Tim OPENS-a stvorio je uslove u kojima će mladi moći aktivno da se uključe u zajednicu, da ostvare ideje, rade i da izraze kreativnost. S druge strane, Grad je pomogao novčano, te je za 2019. godinu iz buyeta izdvojeno 138 miliona dinara, od čega će 26 miliona biti usmereno na realizaciju Lokalnog akcionog plana, kao osnovnog strateškog dokumenta za mlade.

– U pripremi i realizaciji tog velikog projekta OPENS 2019. sarađuje sa 42 omladinske organizacije, a s više oo 100 partnera do sada je realizovano 46 programa – kaže za “Dnevnik” član Gradskog veća za sport i omladinu Ognjen Cvjetićanin, naglasivši da je cilj da u tekućoj godini programima Omladinske prestonice Evrope bude obuhvaćeno više od pola miliona mladih iz Srbije i regiona.

Volonterske i druge organizacije imale su pune ruke posla proteklu godinu.

Za ovogodišnju realizaciju projekta „Sport u škole” planirano je da se iz budžeta izdvoji 12 miliona dinara, a za „Sportske igre mladih” 3,5 miliona. Tu je i projekat „Školska sportska takmičenja”, vredan oko sedam miliona dinara (Ognjen Cvjetićanin)

– Uz podršku Ministarstva omladine i sporta, pošle godine je svečano otvoren Omladinski klub OK. U njemu je od jula do decembra održano gotovo 570 časova raznih aktivnosti, poput obuka za novinare, radionica o preduzetništvu, treninga za unapređenje mentalnog zdravlja... – nabrojao je Cvjetićanin. – Tu je i „Infopolis”, odnosno omladinski informativni centar. U tom prostoru mladima je na raspolaganju besplatno korišćenje interneta i računara, prostor za sastanke, učenje, te mogu dobiti informacije o fakultetima, putovanjima, zaposlenju, konkursima i projektima, ali i učestvovati u radionicama i na predavanjima.

Kada se govori o mladima, nezaobilazan je Lokalni akcioni plan (LAP), osnovni strateških dokument koji definiše prioritetne oblasti za mlade i odgovarajuće aktivnosti. Njime se obezbeđuje doprinos u sprovođenju ciljeva i prioriteta Nacionalne strategije za mlade na lokalnom nivou.


Budući centar mladih

Jedan od najvažnijih infrastrukturnih projekata, čija realizacija je u toku, jeste Youth Creative Polis. Radi se o projektu da se Kineska četvrt i Češki magacin pretvore u jedinstven prostor koji će biti namenjen mladima. Po rečima Ognjena Cvjetićanina, sređivanje prostora za budući Jutpolis uveliko je u toku, a radovi će se tokom ove godine vidno ubrzati. Kako kaže naš sagovornik, taj prostor biće namenjen za potrebe kulture, umetnosti, stvaralaštva, zanatstva i biće jedan od malobrojnih u regionu.


– Kreiranjem posebno prilagođenih mera, kroz LAP je osigurano plansko i dugoročno zadovoljenje potreba mladih – kazao je Cvjetićanin. – Lokalne samouprave kroz proces izrade i sprovođenja LAP-a omladini obezbeđuju ekonomično korišćenje postojećih resursa, unapređenje saradnje lokalnih institucija i organizacija, efikasnije korišćenje opštinskog buyeta namenjenog omladinskim programima te mogućnost uspešnog korišćenja alternativnih izvora finansiranja.

On je napomenuo da LAP ipak ne može odgovoriti na sve izazove s kojima mladi žive, već može samo predstaviti ključne prioritete, ciljeve, mere, te predložiti mehanizme saradnje i institucionalne sisteme podrške mladim Novosađanima.

Nesporno je da je titula Omladinske prestonice Evrope na neki način „pogurala” pitanja mladih i dala vetar u leđa za sve planirane aktivnosti. Međutim, kada se govori o školarcima, Grad je još pre nekoliko godina  prepoznao potencijal koji se krije u mladim sportistima. Zbog toga je pokrenut besplatni projekat „Sport u škole” koji je zamišljen kao baza okupljanja i angažovanja dece u školama, među kojom bi se prepoznali i dalje razvijali sportski talenti.


Više od 600 sportskih udruženja

Kako kaže Ognjen Cvjetićanin, Grad za samo za sport iz buyeta izdvaja 2,5 odsto, ali to ne treba nikog da iznenadi.

– U Novom Sadu ima oko 600 registrovanih sportskih udruženja, pri tom grad finansira više od 300, kao i velike sportske događaje, poput svetskih, evropskih i drugih prvenstava i takmičenja – kaže naš sagovornik, dodajući da ipak primat ima amaterski sport.


– S obzirom na to da je projekat besplatan, priliku da se bave sportom dobili su i mališani skromnijeg materijalnog stanja ili iz mnogočlanih porodica – objasnio je Cvjetićanin. – Za ovogodišnju realizaciju projekta „Sport u škole” planirano je da se izdvoji 12 miliona dinara, a za „Sportske igre mladih” 3,5 miliona. Tu je i projekat „Školska sportska takmičenja”, vredan oko sedam miliona dinara. Priliku da se upoznaju s lepotama sporta imaće i deca predškolskog uzrasta, za koju će biti organizovana „Mala olimpijada”, odnosno takmičenje novosadskih vrtića, za šta je namenjeno oko pola miliona dinara.

Po rečima našeg sagovornika, za 2019. godinu Grad je za oblast sporta izdvojio 424 miliona dinara, od čega je više od 400 miliona predviđeno za dotacije sportskim organizacijama.

– U Novom Sadu postoji dvestotinak sportskih terena čije održavanje i uređivanje pada na teret Grada – kazao je Cvjetićanin. – Nedavno je završena hala u Petrovaradinu, uređeni su tereni Kulturne stanice „Eđšeg”, sve škole su dobile fiskulturne sale i postavljene su teretane na otvorenom kao i dečja igrališta. Čekaju nas i veliki projekti, poput atletskog stadiona na Jugovićevu i borilačke dvorane u SC „Sajmište”, a postoji mogućnost da i Sremska Kamenica dobije halu.

Cvjetićanin kaže da grad uvek vapi za novim sportskim dvoranama, međutim, njihovoj izgradnji se mora pristupiti oprezno jer je najveći izazov pronalaženje ekonomičnog načina njihovog održavanja.

S. Kovač

Piše:
Pošaljite komentar