Crveni krst Vojvodine organizovao smotru na Štrandu
Svetski dan prve pomoći je u našoj zemlji obeležen u Beogradu, Kraljevu, Novom Sadu i Vranju pod porukom “Prva pomoć deci – prva pomoć za decu”, jer su ove godine u fokusu školska deca.
Prema rečima sekretara Crvenog krsta Vojvodine Boška Mitrašinovića predstavljaju se najuspešnije mlade volonterske ekipe Crvenog krsta, koje će prikazati znanja i veštine spasavanja života i pružanja prve pomoći na simuliranim situacijama nesreće i povređivanja kod dece. U Novom Sadu je smotra organizovana na Štrandu, a učestvovalo je 12 organizacija iz gradova, odnosno opština sa teritorije Vojvodine.
- Došli su da pokažu i prikažu građanima šta se radi prilikom pružanja prve pomoći, kako bi eventualno i oni nešto mogli da nauče – objašnjava Mitrašinović. - Svaki čovek za svog života pruži određenu vrstu pomoći, a ako zna i ume adekvatno da je pruži, to je već znak da nekom spasava život, a život nema cenu. Imamo revijalni deo kada su nam dolazila deca iz škola koja su mogla da vide na licu mesta kako teče spasavanje povređenih. organizovan je i takmičarski deo, gde se neke od tih veština pružanja prve pomoći rangiraju i to za koje vreme se pomoć pruži, da li se zaista radi po procedurama i da li naši volonteri adekvatno to rade. Prisutne su sve organizacije koje dugo vremena rade prvu pomoć u svojim sredinama i koje su obučile mnogo volontera, a sada oni obučavaju mnogo naših sugrađana u Vojvodini.
Po rečima samostalnog stručnog saradnika Crvenog krsta Vojvodine dr Dragana Zvijer Jović, jedan od poligona odnosio se na simulaciju pružanja prve pomoći u kampu, gde je šestoro dece sa laganijim povredama poput zagušenja zalogajem hrane, posekotina, ogrebortina i slično. Zatim se proveravalo znanje kardiopulmonalne reanimacije (KPR) bebe, kao i reanimacija odraslih.
- Imali smo poligon za izuzetno značajnu primenu automatskog spoljašnjeg defibrilatora, koji se koristi u slučajevima kada dođe do prekida rada srca, te osoba ne diše i bez svesti je – objašnjava dr Dragana Zvijer Jović. - Aparat je prisutan na nekim mestima u gradu poput Štranda ili u zgradi Suda, mada bi on trebao da bude postavljen na što više relacija u gradu. Svako može da se obuči da radi sa njim, a povećava stopu preživljavanja bar za 30 odsto. Osim toga, volonteri moraju da prođu i tehniku transporta sa jednom ili dve osobe, pomoć pri hodu, a u zavisnosti od vrste povrede, koje tehnike transporta mogu da primene. Imali su i tri teške povrede koje je rešavao po jedan takmičar.
Svetski dan prve pomoći se obeležava svake druge subote u septembru, kada organizacije Crvenog krsta širom sveta svojim aktivnostima žele da skrenu pažnju javnosti o značaju poznavanja prve pomoći za pojedinca, ali i za kompletnu društvenu zajednicu. Do prošle godine su organizovana takmičenja u prvoj pomoći, koja su se odvijala po opštinama i gradovima, a kasnije pokrajinsko, na nivou Vojvodine, te i republičko takmičenje.
- Prošle godine zbog pandemije koronavirusa nismo bili u mogućnosti da realizujemo nijednu vrstu takmičenja – kaže Mitrašinović. - Početkom ove godine se pandemija koronavirusa nastavila i traje do danas, te ponovo nije bilo mogućnosti za takmičenja, ali smo zato imali priliku da odradimo smotru znanja i veština prve pomoći i mislim da je ovaj pristup adekvatniji.
U Novom Sadu su juče, osim organizacije Crvenog krsta Novog Sada smotri prisustvovale i ekipe iz Kikinde, Sombora, Subotice, Zrenjanina, Vršca, BačkePalanke, Kanjiža, Pančeva, Kovina, Sremske Mitrovice i Rume. Sedamnaestogodišnja Anja Stajić iz Crvenog krsta Kikinde je u toj organizaciji skoro osam godina, a za “Dnevniki” kaže da je mnogo srećna što su konačno, posle par godina pauze ponovo imali prilike da se okupe i pokažu šta znaju.
- Naučili smo nešto novo i svima nam se probudila želja da nastavimo da radimo, vežbamo i takmičimo se – kaže Stajić. - Od ranije znam neke kolege volontere, a i sad upoznajem nove i mogu reći da mi mnogo znače prijateljstva koja se sklope volontiranjem u Crvenom krstu. U koji god grad u Vojvodini da odem, uvek ću imati nekog drugara ili drugaricu sa kojim ću moći da se vidim, odem na kafu i ispričam.
I znanje i prijateljstva
Uroš Crnić iz Crvenog krsta Novog Sada ima 17 godina, a volontira poslednjih pet i većinom se bavi programom pružanja prve pomoći, a pomaže i u drugim akcijama, kada za to ima potrebe.
- Takmičenje je odlično organizovano, a pošto smo se dosta pripremali, pokazali smo naše znanje i mislim da smo do sada sve dobro uradili – ponosan je Crnić. - Naučili smo i neke nove stvari, dok druženje i zabava ne izostaju, uz stvaranje i novih poznanstava. Atmosfera je uvek dobra i imam baš mnogo prijatelja iz drugih gradova, zahvaljujući ovoj organizaciji.
I. Bakmaz