Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Bukovački folkloraši čuvaju tradiciju više od četiri decenije

16.09.2021. 12:03 12:07
Piše:
Foto: Privatna arhiva

NOVI SAD: Kulturno-umetničko društvo "Milica Stojadinović Srpkinja" iz Bukovca ima najviše najmlađih polaznika u Srbiji čak 36 - dece od četiri do sedam godina.

Ponosno ističu da je kroz rad sekcija Društva prošlo blizu 3.000 članova, a među njima ima onih koji su tu više od četiri decenije, koliko KUD i postoji.

Decu, kažu, animiraju tako što im organizuju jednodnevni izlet, pa im demonstriraju igru, ali interesovanje za folkorom kod dece postoji jer je veliki broj njihovih roditelja takođe provodio vreme u KUD-u.

- Vodili smo decu na jednodnevne izlete na Letenku, Palić i Adu ciganliju. Sva tri puta želja nam je bila da ih animiramo da nauče nešto novo, ali i da se upoznaju sa folklorom. Imamo dosta najmlađih polaznika, jedinstveni smo u Srbiji po tome, i veoma smo ponosni jer je to jedno veliko bogatstvo. Svi oni su redovni na probama - kaže predsednik KUD-a Slobodan Vukajlović.

Pored najmlađih, tu su i tri starije grupe: predizvođači, izvođači i veterani. Svi koji su se nekada ili se sada bave foklorom, znaju da je to više od puke igre jer su oni u ovom vremenu koje leti pred nama, zapravo čuvari tradicije. Izvođači žive kao porodica, međusobno se pomažu, rađaju se iskrena prijateljstva, ljubavi, i putuje se širom sveta. Takva priča postoji u Bukovcu od kraja sedamdesetih godina, kada je na inicijativu Socijalističke omladine tog mesta dat predlog da se osnuje i počne da radi kulturno-umetničko društvo. Za naziv je predloženo ime pesnikinje Milice Stojadinovic koja je rođena upravo u Bukovcu.

Društvo počinje da radi 1979. godine. Folklornu sekciju tada vodi učiteljica Slobodanka Miler i Sava Vunić. Društvo, nije imalo svoje prostorije, te je za nesmetano odvijanje proba korišćen hol Osnovne škole ''22. avgust''.

Od kraja osamdesetih godina izvođači se sele u svoje prostorije koje se nalaze u ulici Vidovdanska broj 14, a Društvo sada broji oko 150 članova.

- Iz godine u godinu društvo je obogatilo svoj repertoar, tako da se danas izvode igre iz: Šumadije, Studenice, Niša i okoline, Prizrena, Vranjanskog polja, Brusa, Ponisavlja, Vlaške, Banata, Leskovca, Crne Gore, Makedonije. Zastupljene su igre: iz Gruže i bosilegradskog krajišta, kao i igre iz Pčinje, Srema, Glamoča i tako dalje - kaže naš sagovornik.

Društvo raspolaže sa šumadijskom, crnogorskom, nošnjom, onom iz pirotskog kraja, a skoro su kompeltirali i nošnju Srema i Banata jer je sašiveno oko 115 delova u jednoj renomiranoj radionici. Zahvalni su kaže Slobodan KUD-u "Svetozar Marković", koji ih pomaže ukoliko im neka od nošnji zatreba, kao i KUD-u iz Zmajeva i "Slobodi" iz Rumenke.


Renoviranje prostorija

Kako saznajemo od Vukajlovića, trenutno je u toku adaptacija prostorija Društva. U okviru radova biće renoviran krov, kao i prostorije za igru, sala za sastanke i garderobu.

Radovi se izvode uz pomoć Grada Novog Sada, a na jesen se očekuje dodatni novac za adaptaciju prostorija Društva.


- Umetnički rukovodioci Goran Stankov i Mladen Lujić su veliki profesionaci i izuzetno školovani za rad kako sa decom, tako i sa starijim grupama. Glavni korepetitor koji je redovan na svim probama je harmonikaš Jovan Stojaković, koji je tu od osnivanja Društva   - ističe Slobodan, uz napomenu da je ove godine KUD proslavio 42 godine postojanja koncertom na otvorenom u Bukovcu.

Pored nastupa povodom jubileja, članovi foklorne grupe putovali su u razne države, a nedavno i u Sloveniju, a učestvovali su i na humanitarnim akcijama, gde su prikupljali novac za bolesnu decu. Pehara i priznanja su pune vitrine, a nedavno su na Dečjem festivalu u Čačku osvojili drugo mesto, gde je bilo oko 900 učesnika. Takmičenje je bilo na državnom nivou. Pre toga su predizvođači osvojili prvo mestu u Temerinu na regionalnom takmičenju.

U društvu je radila i izvorna pevačka grupa, čiji je rukovodilac bio Vlado Savanović.

U KUD-U razmišljaju o tome da u narednom periodu organizuju festival u okviru kog bi u Bukovcu nastupali izvođači iz drugih društava. Zatim bi festival činile i domaće radinosti, a trajao bi dva do tri dana. kao lokacija za održavanje festivala pominje se fudbalski teren na otvorenom u naselju.

S. Aničić Ilić

Projekat “Razvoj kulturnog i umetničkog stvaralaštva” je relizovala “Dunav produkcija” DOO, uz podršku Grada Novog Sada, a stavovi izneti u podržanom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio novac.

Piše:
Pošaljite komentar
Održan pomen žrtvama ustaškog terora u Bukovcu

Održan pomen žrtvama ustaškog terora u Bukovcu

23.08.2021. 11:22 11:24