Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Borba za budućnost bez nasilja u porodici

10.05.2016. 21:40 13:33
Piše:

Da bi se pružila podrška svim članovima porodice u krizi, realizuju se razni projekti čiji je organizator Dečje selo

„Dr Milorad Pavlović” iz Sremske Kamenice. O uspešnosti tih projekata, nakon prva dva, „Jačanje porodice” i „Porodični saradnik za porodice u krizi”, govori evaluacija, u okviru koje su ispitanici rekli da su zadovoljni najpre savetodavnom podrškom koja im se pruža, što je podstaklo pokretače projekata da nastave u tom maniru.

Projekat „Jačanje porodice” nastao je u februaru 2012. godine nakon istraživanja „Tragom otiska”, i postao reper za ostale projekte koji se realizuju za decu i roditelje koji nisu korisnici Dečjeg sela, ali jesu Centra za socijalni rad (CSR). Nakon njega nastali su „Porodični saradnik za porodice u krizi” i „Porodični saradnik za rad s porodicama dece s teškoćama u razvoju”, a kao potprojektne aktivnosti svih navedenih glavnih projekata, aktivne su „Vreme za sebe”, „Treći roditelj” i „Život bez nasilja”. Da bi se neka porodica uključila u neki projekat, mora prvo da dobije uput od Centra za socijalni rad ili neke školske ili zdravstvene ustanove.

– Centar za socijalni rad je prvi organ koji radi procenu da li neka porodica ima kapacitet da se s njom radi u okviru projekata „Jačanje porodice” i „Porodični saradnik” – objasnile su voditeljka porodice u okviru projekta „Jačanje porodice” Ana Vidović i porodična saradnica u projektu s decom s teškoćama u razvoju Nikica Marinković.

Njih dve su predočile da je svrha tih programa sprečavanje izdvajanje dece iz bioloških porodica kroz jačanje njihovih kapaciteta i snaga. Funkcionišu u nekoliko opština u Bačkoj, a podršku koje pružaju sprovode se kroz edukaciju o zdravstvu, školstvu, kulturno-rekreativne aktivnosti, kao i psihosocijalne, materijalne, pravne podrške, ekonomsko osnaživanje, zagovaranje dečjih prava i odgovornosti, podršku roditeljima i slično.

– Najčešći problemi s kojima se porodice susreću su poteškoće u obrazovnom procesu, egzistencijalni problemi, niske kompetencije roditelja, socijalna isključenost, relacije u porodici i nasilje u okviru nje – objasnile su naše sagovornice.

„Treći roditelj” je projekat koji dobija direktnu podršku kompanije „Delta holding”, tako što su zaposleni taj treći roditelj deci iz projekta. Njihova uloga ogleda se u pružanju dodatne podrške deci kroz dugoročno praćenje potreba u obrazovnom procesu i podrške za zdravo odrastanje. Projektom je trenutno obuhvaćeno 37 dece i ujedno 37 trećih roditelja.

„Život bez nasilja” namanjen je osnaživanju žena koje su bile žrtve nasilja. Kroz savetodavni rad sa ženama i osluškivanje njihovih interesovanja i afiniteta, organizuju se kursevi da bi se ekonomski osnažile i eventualno započele svoj biznis.

Treći potprojekat je „Vreme za sebe” i cilj je da roditelji imaju vreme za sebe da pronađu posao i obavljaju druge aktivnosti, dok su im deca na radionicama koje se organizuju u okviru tog projekta. A o uspešnosti projekata najbolje govore njihovi korisnici.

– Bila sam na radionicama u Žablju – rekla je svojevremeno S. J. – Pravili smo nakit, pa smo nešto heklali, i mi i deca. Na tim radionicama naučila sam da štrikam i da šijem. Mnogo mi znači što mi pomažu oko učenja s decom. Ja ne znam da pišem, pa ne mogu da im pomognem. Mene su naučili svoje ime da napišem.

– Poenta je da članovi porodice nauče da koriste svoje potencijale i resurse koje imaju u lokalnoj zajednici u kojoj žive – kažu Ana Vidović i Nikica Marinković. – Kroz projekte radimo i adaptaciju životnog prostora, a novac dobijamo kroz donacije i projekat.

Od aprila prethodne godine formiran je i projekat „Jedinice za podršku deci u krivičnom postupku”, u okviru kojeg stručni saradnici informišu i dete i porodicu o sudskom postupku, pružaju podršku pri uzimanju iskaza, pomažu organu postupka u sprovođenju forenzičkog intervjua, a po okončavanju davanja iskaza, detetu i porodici pružaju savetodavnu podršku.

L. Radlovački

 

Piše:
Pošaljite komentar