BIRAMO NAJLEPŠU BAŠTU: Snežanin rajski kutak nadomak Futoga
Zbog višegodišnjeg života u stanu, želja za baštom i otvorenim prostorom Novosađanke Snežane Nikolić bivala je sve jača te je njena porodica, u potrazi za oazom mira od užurbane gradske vreve, pre šest godina pronašla svoj prirodni rajski kutak u vikend-naselju Čerevićka skela, na obali Dunava nadomak Futoga.
Snežanine baštovanske čarolije na akciju „Najlepša bašta Novog Sada” prijavio je njen sin Ognjen. Ta akcija je prvi put uspešno realizovana prošle godine, a nastavlja se i ovog proleća u našem gradu.
Snežana je za list „Dnevnik“ otkrila da je plac, kada su ga kupili, bio poprilično zapušten, zarastao i neravan, ali da se, i pored toga, mogao videti potencijal onoga što je danas postao, a i onoga kakav će tek biti. Ona je opisala da je na placu izvorno bilo nekoliko starih stabala jasena, koja su u potpunosti zadržali, a koja su u konačnici i diktirala raspored, izgled i formu bašte. Osim toga, jasen ima veliku ulogu u pružanju hladovine tokom toplih letnjih dana te je ostavljanje stabala u životu bilo dobra odluka. O baštenskom kutku uglavnom se brine Snežana uz pomoć supruga Spase, dok je sin Ognjen, kao mlađi član porodice, najčešće zadužen za idejna rešenja.
– Najveća prepreka s kojom smo se suočili, a s kojom se „borimo” i danas, jeste to da više nas želi da na istom prostoru u bašti implementira svoju ideju – kazala je Snežana. – Sin je više za minimalizam i za to da bašta bude svedenija, dok je meni draži nešto slobodniji stil i velika raznolikost biljaka u bašti. Takođe mi je bitno da stalno imam biljke u cvetanju.
Snežaninu baštu, osim stabala jasena, krase i sezonske i višegodišnje biljke, poput narcisa, zumbula, pampas trave, luna red hibiskusa, bidensa, aloje, jadranske lepotice, smreke, abijes jele, ruže stablašlice, patuljaste žalosne vrbe i druge biljke. U delu planiranom za japanski vrt i koi jezerce, sin Ognjen je zasadio zeleni bambus, stablo japanske trešnje, japansku aukubu i vodene palme, koje će svoje mesto naći u samom jezeru.
– S tom izmenom u bašti, zajedno s japanskim paviljonom koji se planira za ovu jesen, bašta će poprimiti dodatnu dimenziju i postati zen-kutak za odmor – naglasila je naša sagovornica. – Bitan deo naše bašte čini i kamenje koje okružuje stabla i biljke, a koje potiče s najrazličitijih lokaliteta Srbije i inostranstva. Zbog prirode posla, sin je u prilici da posećuje sve veće kamenolome širom Srbije pa većina kamena potiče iz domaćih kamenoloma s obronaka Divčibara, iz okoline Despotovca i Raške, planine Tare i Cera, a svoje mesto u bašti je našao i kamen s egejskih obala Grčke i čuveni mermer s Tasosa.
Da prostranstvo zelenila i čarolija šarenila mnogobrojnih biljaka, ali i detalja za bašte veoma prija i usrećuje Snežanu, dokaz je njen osmeh, a uskoro planira i u potpunosti da se preseli u tu vikendicu. Sticajem okolnosti, celo vanredno stanje zbog koronavirusa Snežana je provela u vikendici, sređujući baštu, što joj je, kako kaže, i te kako prijalo i donelo mir.
Predlozi do 15. juna
Predloge za akciju „Najlepša bašta Novog Sada” zainteresovani mogu poslati do 15. juna putem imejl-adrese: najlepsabastagmail.com, a sve predloge ćemo objaviti u našim medijima („Dnevnik”dnevnik.rs, Novosadska TV, nshronika.rsnadlanu.com). Medijski pokrovitelji te akcije su list „Dnevnik”, kompanija „Kolor medija komjunikejšns” i „Novosadska TV”, a od ove godine akcija se organizuje u saradnji i s Francuskim institutom u Novom Sadu.
– Ja sam hipertenzičar i šećeraš, da mi nije te bašte, ne znam gde bih! – istakla je Snežana. – Iako ovde još nije sve gotovo, definitivno se preseljavam za nekoliko dana. Ne mogu više da živim u gradu, a i sad dolazi leto, a ja sam tokom celog leta uglavnom uvek tu. U ovu baštu je uloženo mnogo truda i vremena i zaista sam vezana za nju te uživam u svakoj baštovanskoj aktivnosti.
K. Ivković Ivandekić
Foto: Privatna arhiva