"Almamonsi" istražuju i štite Frušku Goru
Nastali pre tri godine, do pojave koronavirusa „Almamonsi”, jedno od četiri ogranka Udruženje građana „3D svet”, su bili neaktivni, međutim, neizvesnost koja je zavladala, i moguć gubitak posla i novca, pojedince su inspirisali da se zapitaju šta će biti ako takvo stanje potraje.
„Almamonsi” su čuvari i zaštitnici Fruške gore, koji je istražuju, zalazeći u istorijske podatke i činjenice, i proučavaju biljni i životinjski svet, ujedno koristeći za ishranu plodove koji se nađu na tom putu.
– Odlučili smo da odemo u prirodu i naberemo to što nađemo, a našli smo zovu, maslačke i pečurke – objašnjava idejni tvorac Udruženja „3D svet” i inicijator„Almamonsa” Leon Šurbanović. – Moja porodica i ja u tom trenutku kod kuće imamo sve što nam je potrebno, ali odlučili smo da razmišljamo unapred i da naučimo da preživimo u prirodi. Igrom slučaja, upoznali smo ljude iz Suseka, Luga, Sviloša i Grabova, koji veoma posvećeno istražuju ta mesta, kao i ljude iz Udruženja „Fruškać”, a pridružio nam se i Alpinistički odsek Novi Sad, i svi smo se povezali. Okupljamo ljude koji žele da se upuste u istraživanje prirode kao izvora života, i pozivamo sve koji imaju i neko šire znanje da pođu s nama jer na taj način možemo mnogo naučiti. Sve je to osnovna ideja „Almamonsa”.
Akcije „Almamonsa” organizuju se subotom. Prva je bila u Starim Ledincima, u kojoj su nabrali dosta maslačaka od čijih su cvetova i korena napravili salatu i karakterističan narodni lek. Tokom narednih akcija obišli su cele Ledince, potes prema Starom Rakovcu, kamenolom Kišnjevu glavu, Grad duhova, deo od Petrovaradina do Sremskih Karlovaca, deo Čortanovaca, manastir Grgeteg, Vrdničku kulu i još nekolicinu mesta u tim krajevima.
– Ja, koji poznajem ceo taj teren, prvi put sam video da u Rakovcu na groblju postoji kapela kao iz predela Italije ili Sicilije – otkriva Leon. – Uvek se trudimo da akcijama povežemo ljude. Recimo, jedan od naših prijatelja, inače upravnik putujućeg pozorišta „Vilin konjic” Svetozar Perić je u jednoj od akcija pravio frulice od stabla lipe, u koje smo svirali dok smo išli kroz šumu. U Starim Ledincima nalaze se turski vodovodi, odnosno stare česme, verovatno iz 15-16. veka, koje smo takođe obišli.
Za izraz „Alma mons” Leon je prvi put čuo od Vladimira Labata, koji je tvrdio da to znači „sveta Fruška gora”, međutim razvojem interneta i istraživanjem, došao je do podatka da je reč o rimskom nazivu za Frušku goru. Zapravo je nekadašnje ostrvo u Panonskom moru, koje danas znamo kao Frušku goru, po Leonovim saznanjima, nosilo naziv Plodna gora, što je doslovni prevod pojma „Alma mons”.
– Želimo kompletno da mapiramo Frušku goru i iza svega će stajati stručnjaci, imena i prezimena. Zabeležićemo istorijski potkovane priče. Želimo da nam tokom šetnje neki istoričar priča o znamenitostima, biolog o vrstama biljaka i insekata, a lokalni stanovnik, koji tu decenijama živi, zanimljivost za koju samo meštani znaju... Želimo da naš Almamons – Fruška gora postane svetska istraživačka destinacija. Mnogi ne shvataju kakvo je ona blago, a nadohvat ruke nam je. Niko ne može bolje da poznaje ni Frušku goru, ni Novi Sad, ni Petrovaradinsku tvrđavu, od onih koji ih istinski vole – zaključuje Leon Šurbanović.
Tekst i foto: B. Pavković