Akcija pregleda dečjih auto-sedišta: Većina roditelja nesvesno pravi grešku
Zainteresovani roditelji koji voze decu u auto-sedištima, u subotu su imali priliku da provere da li ih zaista pravilno koriste, u akciji koju je na parkingu prekoputa „Master centra” organizovao Centar za promociju bezbednosti u saobraćaju.
O važnosti obuke govori i statistički podatak da svega 40 odsto roditelja u Srbiji koristi auto-sedište, a od tog broja više od 90 odsto je onih koji pri korišćenju greše.
„Do sada, sva auto-sedišta koja smo pogledali bila su nepravilno korišćena, najčešće s više grešaka, koje smo u saradnji s roditeljima uklonili i pokazali im kako treba“, objašnjava Marijana Jovanović iz Centra za promociju bezbednosti u saobraćaju, koji je akciju sproveo u okviru projekta „I mladost i mudrost”, uz podršku OPENS-a 2019.
„O dosta toga treba voditi računa, nije dovoljno samo imati auto-sedište. Kad dođe do nezgode, ako nije pravilno montirano, neće zaštiti dete.“
Međutim, naša sagovornica objašnjava da nije u pitanju samo roditeljska greška jer oni, zapravo, nemaju mnogo izvora o tome kako treba koristiti sedište, a mnogi su se bezuspešno obraćali Auto-moto savezu ili prodavcima. Zbog toga, Marijana je podsetila na to da ona i njene kolege iz Centra organizuju i predavanja o pravilnoj upotrebi dečjih sedišta, te je pozvala sve sadašnje i buduće roditelje da ih posete, ili se informišu putem sajta autosediste.org. Akcije kakva je bila subotnja, organizuju jednom mesečno, a čak i besplatno dele auto-sedišta.
Dragocena donacija
Za potrebe besplatne podele auto-sedišta, Marijana Jovanović iz Centra za promociju bezbdnosti u saobraćaju kaže da svi koji žele, mogu da im donesu svoja stara sedišta ako im više ne trebaju. Da bi ta sedišta došla do novih korisnika, kao drtagocena donacija, u Centru ih pregledaju – da li imaju potreban atest, sve delove i da li funkcionišu. Ipak, nisu naodmet ni ona koja ne odgovaraju u potpunosti jer će poslužiti za demonstraciju.
„Tačnije, roditeljima ustupamo na besplatno korišćenje ona prva, „jaja” sedišta, dok ih deca ne prerastu. Nakon toga, vraćaju nam ih i mi ih prosleđujemo dalje. Uslov da se prijave je da najpre odslušaju naše predavanje jer smo tako sigurni u to da će pravilno koristiti ustupljeno, kao i da prosečna zajednička primanja oba roditelja ne prelaze 90.000 dinara. Ako imamo više prijavljenih od broja sedišta, radimo prosek primanja po članu domaćinstva da bi oni sa najnižim zaradama dobili sedišta, a plan je da tu akciju organizujemo na mesečnom nivou“, kaže Marijana Jovanović.
Među roditeljma koji su želeli da provere koliko bezbedno voze svoje mališane našla se i Jovana Mijatović iz Žitišta, majka dvoje male dece. Kako smo se i uverili, oba mališana se voze u sedištima namenjenim njihovom uzrastu, a njihova mama dodaje da nigde ne idu bez njih, zbog bezbednosti, ali i zbog zakona.
„Kad treba da se prebacimo u kola kod dede, prebacujemo i sedišta“, kaže Jovana Mijatović.
„Osim toga, vrlo su udobna, a čak smo išli i na more kolima kada je mlađe dete imalo sedam meseci, i oboje su ceo put prešli u svojim sedištima, bez ikakvih problema.“
D. Ristić