Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

KOMPANIJA LOGINEKO ZDRAVU HRANU GAJI NA 4.400 HEKTARA Organsko seme na severu Vojvodine

25.04.2025. 09:43 09:49
Piše:
Izvor:
Dnevnik
LoginEko
Foto: LoginEko

Iako se često vezuje za mala porodična gazdinstva, danas u njoj učestvuju i velike kompanije, koje svojim ulaganjima i inovacijama doprinose da organski proizvodi postaju sve pristupačniji.

Jedna od njih je međunarodna fondacija Login5, koja je 2018. godine osnovala kompaniju LoginEKO u Srbiji, i koja je kupila 4.400 hektara poljoprivrednog zemljišta u Vojvodini - što čini celokupnu organsku proizvodnju ove firme.

- Trenutno imamo više od 3.700 ha, koji su organski sertifikovani prema standardima Republike Srbije i EU, kao i prema zahtevnijim sertifikatima Naturland i BioSuisse. Zašto Srbija? Jedan od ključnih razloga za izbor Srbije, a posebno Vojvodine, jeste veličina i konfiguracija poljoprivrednih parcela. U poređenju s centralnom Srbijom, kao i većinom zemalja u regionu, parcele u Vojvodini su znatno veće i pravilnijeg oblika, što omogućava njihovo efikasno grupisanje u veće proizvodne celine. Ovakva organizacija je izuzetno važna za organsku proizvodnju, jer ona zahteva određeni stepen izolacije od susednih površina koje se obrađuju konvencionalnim metodama i na kojima se koriste pesticidi – kaže Branko Milošević, koji u ovoj kompaniji radi na projektu semenarstva. 

U planu nove površine

Već više od tri godine proizvodimo sopstveno organsko seme graška, ovsa i lana. U 2022. godini dodatno smo proširili proizvodnju na proso. U prethodne dve godine započeli smo i proizvodnju semena za durum pšenicu i speltu, a uspešno smo proizveli seme leblebije i boba – kaže naš sagovornik i dodaje da firma planira proširenje površina pod organskom semenskom proizvodnjom, ali i širenje asortimana - ističe Milošević iz kompanije LoginEko Srbija.

Zahtevi za organskom proizvodnjom prilično su visoki i izazovni.

- Dostupnost organskog semena na tržištu svakako nije zadovoljavajuća, a nabavka dovoljne količine takvog semena predstavlja pravi izazov, naročito za 3.700 hektara organski sertifikovanih površina. Još od naših ranih početaka suočavamo se s izazovima u obezbeđivanju dovoljne količine organskog semena za naše potrebe, pa smo u 2021. godini doneli odluku da proizvodimo sopstveno seme. Organsko seme ne samo da je skoro nemoguće pronaći, već je i znatno skuplje od konvencionalnog – ističe Milošević. - Organizacije za organsku sertifikaciju prepoznaju prednosti sopstvene proizvodnje semena, naročito kada ona garantuje potpunu kontrolu kvaliteta i usklađenosti sa standardima. S našim namenskim objektima za skladištenje i doradu semena, ceo proces je pod našim kontrolom, čime eliminišemo oslanjanje na dobavljače od trećih strana. Mnogi dobavljači dorađuju organsko i konvencionalno seme na istim linijama, što povećava rizik od kontaminacije. Kako kaže, proces je jednostavan: nakon žetve, seme se suši (ukoliko je to potrebno), čisti od inertnog materijala, korova i nekvalitetnih zrna, i čuva do setve. 

Cilj nam je da tržištu ponudimo visokokvalitetna organska semena sa potpunom sledljivošću (Branko Milošević)

- Naš cilj je da od 2026. godine naše organsko seme postane dostupno ne samo domaćim, već i međunarodnim poljoprivrednicima. U tom cilju već smo zvanično registrovani za proizvodnju i doradu semena u Srbiji. Iz sopstvenog iskustva znamo koliko je teško pronaći kvalitetno organsko seme po prihvatljivoj ceni - pa čak i konvencionalno, netretirano seme. Zato nam je cilj da tržištu ponudimo visokokvalitetna organska semena sa potpunom sledljivošću – po ceni koja neće biti viša od one za konvencionalno seme. U fokusu naše buduće ponude biće upravo bezglutenska organska semena – prilagođena i proizvođačima i potrošačima koji razmišljaju o zdravlju – poručuje Branko Milošević.

Izvor:
Dnevnik
Piše:
Pošaljite komentar