JAJA SVE SKUPLJA – NE SAMO KOD NAS! Evo šta se dešava u Evropi i koliko su cene skočile za godinu dana
Prevazišli smo periode kada se dešavalo da pred Vaskrs jaja poskupe, zato što ih nije bilo dovoljno na tržištu
Cena jaja u Evropskoj uniji bila je u martu 2025. godine u proseku za 6,7 odsto viša nego u martu 2024, pokazuju najnoviji podaci Evropskog zavoda za statistiku (Eurostat). Među zemljama EU najveću inflaciju, odnosno godišnji rast cene jaja zabeležen je u Češkoj ( 46 odsto u martu 2025. u odnosu na mart 2024.), zatim u Slovačkoj ( 29,8 odsto) i Mađarskoj ( 26,1 odsto).
U međuvremenu su jaja najviše pojeftinila u Holandiji (-3,6 odsto), Luksemburgu (-3,2 odsto) i Grčkoj (-2 odsto). Tokom 2025. godine cene jaja zabeležile su rast od 3,4 odsto u januaru i 4,1 odsto u februaru, u poređenju sa istim mesecima lani.
U 2024. godini zabeležene su negativne stope promene u deset od 12 meseci, u poređenju sa 2023. Međutim, ova povećanja su bila manja u odnosu na ona koja su registrovana u 2022. i 2023. godini kada je u svim mesecima između aprila 2022. i septembra 2023. zabeležen dvocifreni rast. Najveće je zabeleženo u februaru 2023. godine – 31,2 odsto.
Srbija još uvek ne izvozi jaja u EU
U Srbiji se godišnje proizvede oko 1,7 milijardi komada jaja i većina se potroši na domaćem tržištu, a samo jedan manji deo odlazi u izvoz, i to uglavnom u zemlje CEFTA regiona, jer u Evropsku uniju naša država još uvek ne plasira konzumna jaja zbog neusklađenosti sa zakonskom regulativom, rekao je nedavno u razgovoru za Biznis.rs sekretar Udruženja za stočarstvo i preradu stočarskih proizvoda u Privrednoj komori Srbije (PKS) Nenad Budimović.
Prema njegovim rečima, u novembru prošle godine Privredna komora Srbije dala je predlog oko jednog dela usaglašavanja regulative sa Evropskom unijom radi izvoza na ovo tržište koje je zbog ptičjeg gripa iskazalo potrebu za velikom potražnjom – kako za pilećim mesom, tako i za konzumnim jajima.
Budimović je istakao da je problem izvoza u EU zapravo veterinarske prirode. Tačnije, u samom pravilniku o kontroli salmonele i procedura u vezi sa tom vrstom analiza.
“Odgovaralo bi nam da se svi ti neophodni veterinarski sertifikati usklade. I zemlje CEFTA, gde smo bili lideri u izvozu konzumnih jaja, prihvatile su i usaglasile svoju regulativu sa EU, pa je i kod njih sada sve teže izvoziti”, kazao je Budimović.
Kada je reč o ceni, prema njegovom mišljenju, na nju najviše utiču uslovi proizvodnje i troškovi inputa, poput električne energije. Ipak, on smatra da pred Uskrs ne bi trebalo da dođe do podizanja cene jaja jer je proizvodnja kontinuirana, dok je biotehnologija u stočarskoj proizvodnji i živinarstvu dosta odmakla.
“Mislim da smo prevazišli te periode kada se dešavalo da pred Uskrs jaja poskupe, kada ih nije bilo dovoljno na tržištu i slično. Mislim da će ih biti u dovoljnim količinama i da nema prostora za neke velike oscilacije u ceni”, kazao je on.