KLEČANJE U CRKVI Kada je dozvoljeno, a kada strogo zabranjeno? VEĆINA VERNIKA GREŠI U OVOME!
Klečanje u pravoslavnoj crkvi često se smatra izrazom duboke poniznosti, pokajanja i molitve, ali za razliku od zapadne hrišćanske tradicije, u pravoslavlju postoje vrlo precizna pravila kada se kleči – i još važnije, kada se ne kleči.
Iako mnogi vernici, iz lične pobožnosti, često kleče u trenucima molitve, važno je znati da u okviru pravoslavne liturgijske prakse klečanje nije uvek primereno, a tokom određenih perioda čak je i zabranjeno.
Kada se kleči?
U pravoslavnim hramovima, klečanje je dozvoljeno i podstiče se u trenucima duboke molitve i pokajanja, naročito van redovnih liturgijskih službi. Tokom večernjih molitvi, molitvi pred pričešće, kao i tokom pojedinih molitvenih kanona, klečanje ima posebno mesto.
Takođe, tokom molitava na litiji, molitvi za upokojene, kao i u ličnim molitvama, vernici često kleče iz osećaja duboke vere i poniznosti.
Kada se ne kleči?
Malo poznato, ali veoma značajno pravilo pravoslavne Crkve jeste da se tokom Nedelje i u toku velikih praznika – ne kleči. Ovo se odnosi posebno na vreme liturgije, jer je nedelja dan Vaskrsenja Hristovog, i simbolično označava pobedu nad smrću – dan radosti i ustajanja, a ne pokajanja.
Klečenje tokom Velikog posta
Veliki post je period pokajanja, posta i pripreme za Vaskrs, i tada je klečanje najčešće i najintenzivnije. Tokom velikoposnih večernjih molitvi, naročito pri čitanju Velikog kanona Andreja Kritskog, vernici kleče i čine veliki broj metanija – dubokih poklona ili padanja ničice, kao izraz najdublje poniznosti.