AKO FLAŠIRANA VODA IMA OVE OZNAKE NA DNU NIPOŠTO JE NE KUPUJTE Evo koja je najsigurnija opcija
Sledeći put kada kupite flašicu vode, proverite oznake na dnu – vaše zdravlje vredi više od nekoliko gutljaja.
Jeste li ikada prineli plastičnu flašu vode ustima i zapitali se – šta zapravo pijem? Tu ne mislimo na vodu, već na plastiku od koje je napravljena flašica. Mali brojevi koji se nalaze na dnu nisu slučajni – skrivaju važne informacije o tome koliko je plastika sigurna ili opasna za vaše zdravlje. Znate li šta oni znače?
Neke vrste plastike mogu da ispuštaju štetne hemikalije koje su povezane s hormonskim poremećajima, problemima s jetrom, pa čak i karcinomom. Ako ne želite da ugrozite svoje zdravlje, pročitajte nastavak teksta jer ćete saznati koja plastika je sigurna, a koju odmah treba da prestanete da koristite, piše Siti Magazin.
Svaka plastična flaša ima broj od 1 do 7 koji označava materijal od kojeg je napravljena i njenu sigurnost. Evo što morate znati o svakom od njih:
1. PET ili PETE (polietilen tereftalat) – Jedonakratna upotreba: Ova oznaka nalazi na flašama za vodu, sokove, gazirana pića, pakovanjima za soseve i prelive. Sigurno ih je koristiti samo jednom! Ako ih ponovo upotrebite to može dovesti do ispuštanja antimonija, otrovnog metala, te nakupljanja bakterija.
Savet: Izbegavajte ponovnu upotrebu PET flaša. Umesto njih, koristite staklene ili flaše od nerđajućeg čelika.
2. HDPE (polietilen visoke gustine) – Siguran izbor: Nalazi se na flašama za mleko, deterdžente, šampone i plastične kese. Ovo je siguran izbor jer ne ispušta štetne hemikalije i otporan je na toplotu, zbog čega se koristi za dečje igračke i medicinske uređaje.
Savet: Ako morate koristiti plastiku, HDPE je jedan od najsigurnijih izbora.
3. PVC (polivinil- hlorid) – Otrovno: Ova oznaka se nalazi na plastičnim omotima za hranu, flašama za deterdžent i nekim pakovanima ulja. Nije siguran izbor jer PVC sadrži ftalate i hlor, povezane s hormonalnim poremećajima, neplodnošću i rakom. Pri zagrevanju oslobađa dioksine – izuzetno otrovne spojeve.
Savet: Ako vidite broj 3 ili oznaku PVC, izbegavajte ih, posebno za hranu i piće!
4. LDPE (polietilen niske gustine) – Bolji izbor, ali nije idealan. Nalazi se na plastičnim kesama, pakovanju hleba i smrznute hrane, bocama s pumpicom (npr. kečap). Generalno je siguran , ali nije stabilan na visokim temperaturama i može da se raspadne. Savet: Ako možete, birajte staklene ili papirnate alternative.