SEĆANJE NA STRADANJE SRBA U SKELANIMA Zločin koji je ostao nekažnjen 32 godine kasnije
Navršile su se 32 godine od stradanja 69 Srba u Skelanima kod Srebrenice u napadu muslimanskih snaga.
Kod Centralnog spomenika za 305 stradalih srpskih civila i vojnika u Skelanima održan je parastos i odata je počast ubijenim Srbima.
Parastosu su prisustvovali članovi porodica ubijenih, brojni građani, potpredsednik Narodne skupštine Republike Srpske Petko Rankić, izaslanik srpskog člana i predsedavajuće Predsedništva BiH Boško Tomić, predsednik Boračke organizacije Republike Srpske Radan Ostojić i predsednica Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Isidora Graorac.
Nastavljajući etničko čišćenje srednjeg Podrinja i uništavanje svega što je srpsko, započeto u aprilu 1992. godine, muslimanske snage od nekoliko hiljada vojnika iz Srebrenice, pod komandom Nasera Orića, napale su 16. januara 1993. godine srpska sela oko Skelana.
Te noći, muslimanske jedinice upale su u srpska sela pre svitanja, ubijale i klale civile u njihovim domovima, pljačkajući i uništavajući sve pred sobom.
Tog dana život je izgubilo 69 stanovnika ovog kraja, od kojih su dve trećine bili civili, među njima i nekoliko dece. Ranjeno je 165 meštana, a od 30 zarobljenih Srba, polovina nije preživela mučenja u zatvorima u Srebrenici, dok se četvoro i dalje vode kao nestali.
Meštani su pokušavali da spas pronađu povlačenjem prema mostu ka Bajinoj Bašti u Srbiji ili prelaskom hladne Drine. Most preko kojeg je bilo moguće doći do Srbije bio je pod mitraljeskom i snajperskom vatrom, zbog čega je mnogim civilima bio koban.
Najmlađa žrtva bio je petogodišnji Aleksandar Dimitrijević, a njegov jedanaestogodišnji brat Radislav stradao je zajedno sa majkom Milicom pokušavajući da izbegnu na sigurno.
Gordana Sekulić ubijena je na mostu, ali su njena dva sina preživela i danas žive u Srebrenici sa ocem Mirkom. Cvetko Ristić, koji je tada bio dete, ostao je bez cele porodice – roditelja, sestre i brata, čiji posmrtni ostaci nikada nisu pronađeni.
Nakon uništavanja više od stotinu srpskih sela u opštinama Bratunac i Srebrenica tokom 1992. godine, muslimanske snage predvođene Orićem su na Božić 1993. godine napale Kravicu, počinivši masakr nad srpskim civilima.
Devet dana kasnije usledio je napad na Skelane, što je po Orićevom planu trebalo da bude završni udarac srpskom narodu u ovom delu Podrinja.
Tog januara 1993. godine, u napadu na Kravicu i Skelane, ubijeno je 118 Srba, od kojih su više od polovine bili civili, dok je ranjeno 345 ljudi.
Muslimanske snage tog su dana opljačkale i zapalile srpska sela Ćosići, Kostolomci, Klekovići, Božići, Blažijevići, Kolari, Zečevići, Kušići, Stajšići i mnoge druge.
Nijedan od zločina počinjenih nad Srbima u Podrinju, uključujući one u Skelanima, nikada nije kažnjen. Naser Orić je oslobođen svih optužbi u procesu pred Sudom BiH.