BUNJEVCI I PODUNAVSKE ŠVABE U VOJVODINI Kulturno preplitanje kroz vekove
U srcu Vojvodine, gde se različiti narodi i kulture prepliću kroz vekove, nedavno je održana jedinstvena tribina koja je bacila novo svetlo na odnose Bunjevaca i podunavskih Švaba.
Svečanoj sali dečijeg odeljenja Gradske biblioteke "Karlo Bijelicki" u Somboru, prikazana je bogata kulturna riznica ova dva naroda koja i danas čuva svoje osobenosti.
-Izuzetno je važno da današnje generacije razumeju kako su naši narodi živeli zajedno, delili prostor i međusobno se kulturno obogaćivali. Kroz fotografije moje porodične zaostavštine, možemo videti autentičan život podunavskih Švaba u Bačkom Brestovcu, gde sam rođena 1941. godine. Moj otac je držao fotografsku radnju i zahvaljujući tome danas imamo neprocenjivo svedočanstvo o životu tog vremena - ističe Ernestina Vizin Offenbaher, čija je bogata kolekcija fotografija deo izložbe.
Kata Kuntić, stručnjak za bunjevačku narodnu nošnju i sama potomak mešovitog braka, detaljno je predstavila sličnosti i razlike u odevanju ova dva naroda.
-Kao neko ko je odrastao u porodici gde se prepliću bunjevačka i švapska tradicija, mogu da posvedočim kako su se elementi naših kultura prožimali kroz vekove. Posebno je to vidljivo u načinu odevanja s kraja 19. i početka 20. veka, kada su oba naroda živela u južnoj Austro- Ugarskoj. Preuzimali smo jedni od drugih određene elemente nošnje, prilagođavali ih i stvarali jedinstvene kombinacije koje i danas svedoče o tom bogatom suživotu.
Predsednik Nacionalnog saveta nemačke nacionalne manjine, mr Mihael Plac, naglašava značaj očuvanja kulturnog nasleđa i ističe da ovakvi, i slični projekti su od neprocenjivog značaja za očuvanje našeg identiteta.
-Kroz izložbe fotografija "Sećanje na korene podunavskih Švaba u Bačkom Brestovcu" i "Poštovanje različitosti" pokazujemo kako su naši narodi, uprkos razlikama, gradili zajedničku istoriju na ovim prostorima. Posebno je važno što predstavljamo i žive običaje koji se i danas neguju u našim zajednicama - rekao je predsednik Nacionalnog saveta nemačke nacionalne manjine, mr Mihael Plac.
Posebno zanimljiv segment projekta bio je posvećen običajima vezanim za Svetu Lucu. Tamara Babić, predsednica UG "Bunjevačka kasina" iz Subotice rekla je da kod Bunjevaca, Sveta Luca izuzetno bogata običajima.
-Devojke zapisuju imena dvanaest momaka na ceduljice, svaki dan do Božića uklanjaju po jednu, a poslednje ime koje ostane veruje se da će biti ime budućeg muža. Takođe, sadi se božićno žito, a domaćice posebno vode računa o živini tog dana. Veruje se da će, ako žene više sede tog dana, kvočke bolje ležati na jajima - rekla je Babić.
Sa druge strane, predstavnica nemačke zajednice rekla je da se na Svetu Lucu peku posebne pogačice.
-Kod podunavskih Švaba, Sveta Luca se obeležava pečenjem posebnih pogačica u koje se stavljaju novčići. Veruje se da će onaj ko pronađe novčić u svojoj pogačici imati sreću u narednoj godini. Posebno je karakterističan običaj da mlade devojke nose venac sa četiri sveće, što simbolizuje adventsko vreme.
Projekat je upotpunjen muzičkim programom gde je etno sastav Klappenklang "Edelweis" izveo tradicionalne nemačke kompozicije, dok je bunjevačka zajednica predstavila izvorne bunjevačke pesme. Ceo program je realizovan dvojezično, na bunjevačkom i nemačkom jeziku, čime je dodatno naglašeno bogato kulturno nasleđe oba naroda.
Ova jedinstvena kulturna manifestacija pokazala je kako se kroz očuvanje tradicije i međusobno poštovanje gradi most između različitih zajednica, čuvajući pritom posebnosti koje svaku od njih čine jedinstvenom u bogatom kulturnom mozaiku Vojvodine
S. Iršević