SVE ŠTO TREBA DA ZNATE O MESU KOJE KUPUJETE: Da li je na tržištu sveže, zamrznuto, uvozno ili domaće?"
Proizvodnja mesa u Srbiji nije dovoljna za potrebe domaćeg tržišta i iz godine u godinu smanjuje se broj domaćih proizvođača i meso uvozi.
Kakvo meso kupujemo, da li je ono smrznuto ili sveže, koliko se i kako kontroliše, da li zadovoljava zakonski propisane uslove, da li se u Srbiju uvozi previše mesa, da li se zamrznuto meso prodaje kao sveže, a uvozno kao domaće - pitanja su koja, bez sumnje, interesuju sve potrošače.
Potrošači mogu da budu sigurni da je sve što je na tržištu Republike Srbije bezbedno, kontrolisano i deklarisano, rekla je za RTS Ljiljana Iva-njac iz Veterinarske inspekcije Ministarstva poljoprivrede. Po njenim rečima, na domaćem tržištu je bezbedna hrana proverenog kvaliteta jer inspekcija sprovodi svakodnevni i kontinuirani nadzor. Ona je istakla i da su inspektori, iako ih nema dovoljno, svoj rad organizovali i kroz dežurstva i kroz planske i vanredne aktivnosti, koje su pojačane posebno u vreme praznika.
- Hrana na našem tržištu je uglavnom domaćeg porekla, ali u ovom momentu te količine nisu dovoljne da zadovolje potrebe potrošača/konzumenata, kao ni potrebe domaće mesne industrije pa mora da se uvozi - rekla je Ljiljana Ivanjac. - Ipak, naglašavam da je, u principu, sve što je na tržištu Republike Srbije bezbedno, kontrolisano i deklarisano.
Usklađujemo se s EU
U Evropskoj uniji je propisano da meso bude zamrznuto do šest meseci, a kod nas je to do godinu dana. Po rečima Ljiljane Ivanjac, na kvalitet zamrznutog mesa utiče mnogo faktora - način zamrzavanja, tehnologija, kvalitet uređaja u kojem se taj proces odvija, a rok trajanja zamrznutog mesa određuje sam proizvođač.
Ona je ukazala da pravilnik koji je kod nas na snazi od osamdesetih godina prošlog veka propisuje rok trajanja zamrznutog svinjskog mesa do godinu dana, a da po načinu kontrole bezbednosti hrane koji usvajamo, proizvođač na osnovu analiza garantuje za rok trajanja, odnosno održivosti proizvoda.
Po njenim rečima, radi se na tome i može se očekivati u budućem periodu sve što je potrebno od tehničkih propisa koji će pratiti legislativu kao u EU.
Govoreći o tome da li ima razlike u kvalitetu mesa s domaćih farmi i mesa uvezenog iz država u kojima se životinje hrane GMO hranom, Ljiljana Ivanjac je ukazala da kvalitativno, bezbednosno i zdravstveno razlike nema i da to dokazuje niz analiza koje su propisane zakonom.
Uz to, ona je istakla i da se mora znati da bezbednost i kvalitet nisu ista stvar te da je na tržištu sva hrana bezbedna, a da je kvalitet stvar izbora potrošača i da je najčešće, iako ne i nužno, povezana sa cenom proizvoda. Govoreći o zamrznutom mesu, Ljiljana Ivanjac je rekla da na osnovu propisa koji se kontrolišu, zamrznuto meso ne može da završi u prodaji kao sveže, te da se zamrznuto meso, uglavnom, uvozi za potrebe prerađivačke industrije.